Цензор.НЕТ

28.10.16 17:19

Альтернатива ринку землі чи ринок без альтернативи?

Мав честь брати участь у дискусії з такою назвою, що відбулась у стінах Торгово-промислової палати. Обговорювали переваги впровадження ринку землі. Почув багато фахових думок, багато сперечались. Але моя думка залишилася незмінною - ринок землі повинен існувати. І ось чому.

Всі 25 років незалежності ця тема відкладалася у довгу скриню. Більшість західних країн практику продажу землі давно визнали ефективною. А ми, країна з найбільшим земельним фондом у Європі, продовжуємо жити за комуністичною моделлю. І зрозуміти цю алогічну поведінку можна. Адже тему продажу земель сільськогосподарського призначення з задоволенням використовують популісти, які без будь-якого фахового підґрунтя розповідають селянам та фермерам про «катастрофічні наслідки» такого розвитку подій. І це в врешті-решт призвело до ряду фобій та рефлекторного заперечення.

Але тема знову стала на порядок денний за вимог МВФ та здорового глузду. Адже маючи величезні запаси прекрасних земель, держава так і не навчилася ними розпоряджатися, тому що ніколи не була ефективним господарем. Як наслідок гинуть українські села, закриваються школи.

І 33 мільйони гектарів орної землі, які кожного року могли б приносити гроші в бюджет та залучати інвестиції, простоюють. Або через схеми потрапляють у користування недобросовісним орендаторам, які за декілька років експлуатації перетворюють родючі ґрунти в «марсіанські поля».

Крім того, вільний обіг землі забезпечить і можливість залучення кредитів, адже тоді с/г угіддя зможуть служити предметом застави. За оцінками експертів, таким чином фермери зможуть отримати близько 1,5 мільярда доларів кредиту, що дозволить закуповувати якісну техніку та доглядати за своїми угіддями на новому рівні.

Але поки ці кошти заморожені. І не в останню чергу завдяки лобі агрохолдингів у парламенті. Адже кожен латифундист прекрасно розуміє, що ринок зможе функціонувати з суттєвими обмеженнями: продаж землі тільки фізичним особам і у невеликій кількості в одні руки.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику