Цензор.НЕТ

09.11.16 01:42
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

О резерве Национальной жандармерии Франции

Цю статтю я колись написав "у соавторстві", із молодим фрацузьким колегою - першим офіційно призначеним при ГУВВ МВС України радником Національної жандармерії Франції майором Жаном-Батістом Фелісіте. Його призвіще (буквально воно перекладається як "Щастя") згодом стало своєрідним талісманом україно-французьких стосунків у сфері взаємодії жандармських структур... :-)
Він, "російськомовний" француз, якось мені розповідав, що отримав дзвінок із повідомленням про переведення до України, коли, ще у званні капітана, перевіряв службу підлеглих, військовослужбовців єдиної у Франції кінної військової частини - Кавалерійського полку Республіканської гвардії - у лісопарковій зоні Парижу поблизу Сен-Лісе, біля пам'ятника Анні Ярославні, київській княжні - королеві Франції...
А потім, після двох років служби в Україні, він, наш французький друг - був призначений у себе на Батьківщині командиром роти департаментської жандармерії, тобто, нашою мовою - кимось на зразок начальника райвідділу внутрівніх справ (статтю про це ми бачили у журналі "Gend'info", який нам, за звичаєм, приносили вже його наступники...).
А потім, коли у моїй країні, яка так подобалася майору Фелісіте, починалалася війна, я опублікував цю статтю знову - навесні 2014 року, вже у газеті МВС України "Іменем Закону". Чи читали ту газету і чи "в курсі" про цей "закордонний досвід" тогочасні можновладці - не так важливо, як те, чи прислухаються вони до нього НИНІ, коли в Україні вже є безліч людей, готових (і здатних) захищати СВОЮ ДЕРЖАВУ із зброєю в руках...

ІЗ ЗАКОРДОННОГО ДОСВІДУ

Резервні сили Національної жандармерії Франції

Процес формування на базі внутрішніх військ МВС Національної гвардії України передбачає створення потужного резервного компоненту сил внутрішньої безпеки нашої держави. У цьому зв'язку одним із найактуальніших питань є вивчення досвіду споріднених військових формувань іноземних держав, зокрема, Національної жандармерії Французької Республіки.

Після переведення французьких збройних сил на професійну основу значно змінилася роль резерву. Внаслідок переходу від масового резерву, що складався з колишніх військовослужбовців строкової служби (1993 р. він налічував 4,5 млн. осіб), до резерву добровольців за відбором (2000 року їх було 500 тис. осіб), Франція нині має військовий резерв, необхідний для збільшення на певний час і в істотних обсягах чисельності військ та забезпечення адекватної відповіді на вимоги часу, наприклад, у разі масових заворушень чи значних криз.

До 2015 року керівництво Французької Республіки планує скоротити чисельність резервістів до 94050 осіб. Проте водночас значно зростає роль резерву Національної жандармерії (НЖ): його чисельність з 27% від загальної чисельності резервістів (станом на 2000 р.) передбачається збільшити до 42,5%, тобто, у перспективі жандармерія матиме резерв, найчисельніший серед інших видів ЗС.

Варто наголосити, що резервні сили НЖ аж ніяк не є аналогом українських громадських формувань з охорони громадського порядку та державного порядку (народних дружин) чи то «партизан», як жартома іменували у Радянській Армії військовослужбовців запасу, призваних на навчальні збори для здобуття підготовки, необхідної виключно для оборони держави. Сучасний французький жандарм-резервіст - це громадянин, здатний у будь-який момент за викликом командування перервати течію цівільного життя, тобто, одягнути жандармську форму, прибути до казарми, отримати бойову зброю (!), сісти за кермо службового автомобіля і вирушити для виконання завдання з охорони правопорядку у складі «резервного» підрозділу або пліч-о-пліч із кадровими жандармами.

Франція, у який свого часу вперше було створено військове правоохоронне формування, започаткувала оригінальну модель резервних сил НЖ, що має на меті забезпечення високого рівня боєготовності підрозділів та індивідуальної підготовки резервістів, наявність у військової складової поліцейських сил потужного підкріплення на випадок надзвичайних ситуацій, утримання якого не є обтяжливим для державного бюджету.

У циркулярі Головного управління НЖ, виданому у січні 2006 р., йдеться: «Жандармерія ставить завданням перетворити нинішній резерв, на який покладається виконання воєнних завдань, у резерв, здатний забезпечувати кадрові сили в звичайний час додатковим особовим складом, необхідним для ефективнішого виконання своїх завдань із захисту території. Як зазначено в програмному законі про збройні сили, нині це - більше завдання внутрішньої безпеки, ніж завдання чисто військового захисту...

Не пориваючи з системою запасу, що існувала до 2000 р., нинішній резерв зосереджує свої зусилля на діях у мирний час із частішим і навіть щоденним застосуванням закріплених резервістів. За допомогою гнучких і поступових заходів новий формат резерву має забезпечити підсилення боєздатності підрозділів (взводів, рот) та існуючих командних структур, а також створення резервних підрозділів (взводів, ескадронів) з метою забезпечити територіальному командуванню рівня групи та округу достатню межу маневрування для реагування на виникнення нових явищ <…>

Жандармерія зможе приймати майбутні виклики тільки за підтримки оперативного резерву для мирного часу. Уже сьогодні потрібно в цьому дусі підвищувати внесок резервістів у заходи з оборони, залучаючи їх до виконання загальних завдань жандармерії. Новий резерв має посилити принцип договірної участі добровольців <…> і закріпити переваги резервістів за спеціальним відбором, які складають кістяк нашого резерву. Вони повинні дедалі більше враховуватися в планах і діях командування...»

СТРУКТУРА

Нині резерв НЖ складається із двох частин:

1. Оперативний резерв (у 2015 р. буде налічувати 40000 осіб), складається з колишніх військових, осіб, які бажають набути цікавої й оплачуваної спеціальності, а також з осіб, які можуть виконувати функції, пов'язані з їхньою спеціальністю (наприклад, перекладачі). Особовий склад оперативного резерву виконує ті ж самі завдання, що й кадрові військові (нагляд за порядком, збирання інформації, боротьба з правопорушеннями, охорона стратегічних об'єктів тощо), надається як підсилення діючим підрозділам НЖ або діє в складі підрозділів резервістів.

Резервісти мають обмежені повноваження щодо проведення оперативно-слідчих дій (статус співробітника судової поліції надається лише резервістам з числа колишніх військовослужбовців НЖ, які виконували відповідні функції під час служби протягом не менше п'яти років, причому ті з них, хто був звільнений більше ніж рік тому, має пройти перепідготовку), а застосування ними зброї дозволяється тільки для необхідної оборони. Система підвищення кваліфікації дає особовому складу змогу здобувати підвищення у посаді та військовому званні.

Оперативний резерв розділяється на основний і додатковий, які відрізняються рівнем підготовки, готовності та порядком призову (підрозділи основного резерву приводяться в готовність менш ніж за тридцять днів, додаткового - у термін від одного до трьох місяців). У перспективі передбачається, що основний резерв (ESR) складатиметься переважно з осіб, що уклали спеціальний контракт.

До складу основного резерву входять:

підкріплення штабів і органів управління;

підкріплення рот департаментської жандармерії та взводів «нагляду та дій» жандармерії (PSIG);

резервні взводи (PRGD, по одному на групу департаментської жандармерії), що також використовуються для підсилення підрозділів (як правило, у межах департаменту);

резервні ескадрони мобільної жандармерії (ERGM) - по одному на кожен з 22 округів - використовуються, як правило, на території округу у таких типових ситуаціях, як масові зібрання, заходи «віжіпірат» (загальнодержавного плану протидії проявам тероризму - Авт.), стихійні лиха тощо. ERGM можуть надсилатися в будь-яку точку території країни, проте їхнє першочергове завдання - вивільнення ескадронів мобільної жандармерії для виконання ними завдань з підтримання порядку (зокрема, взявши на себе охорону певних «чутливих зон» та об'єктів «з огляду на поточну загрозу» та інші завдання).

Наприклад, 2005 року під час масових безпорядків у передмістях Парижу терміново призвані резервісти жандармерії успішно замінили кадрових жандармів, які у цей час боролися з вуличними хуліганами - саме резервісти «сиділи на телефонах», вони також охороняли казарми жандармських підрозділів, патрулювали на «другорядних» ділянках, брали участь у конвоюванні підсудних...

2. Громадянський резерв, чисельність якого не визначено, складається з колишніх кадрових військовослужбовців та резервістів, а також з добровольців - цивільних осіб, які допущені командуванням до проведення заходів, спрямованих на ознайомлення населення з жандармерією. Завданням громадянського резерву є сприяння комплектуванню та перепідготовці кадрових військових, а також функціонуванню оперативного резерву.

Любителів їздити верхи залучають до своїх лав резервний підрозділ Кавалерійського полку Республіканської гвардії (який є одним із спеціалізованих підрозділів Національної жандармерії) та інші кінні підрозділи НЖ.

КОМПЛЕКТУВАННЯ

Оперативний резерв жандармерії комплектується:

1. Військовослужбовцями запасу Національної жандармерії

Відповідно до французького законодавства, після звільнення з дійсної служби в жандармерії її військовослужбовці перебувають у запасі протягом п'яти років з дати закінчення служби, вони зобов'язані зберігати військову форму та повідомляти військові органи про зміни особистого стану (зокрема, адресу та інші координати), протягом цього часу ведення особової справи та супровід документів забезпечує жандармський округ за місцем проживання. У разі звільненні жандармів попереджають про можливість виклику для перевірки стану здоров'я та призову на службу в разі серйозних порушень громадського порядку.

Військовослужбовці запасу НЖ можуть укладати контракти про проходження служби в оперативному резерві (ESR).

Щодо певних категорій резервістів діють особливі правила: так, колишні військовослужбовці служб технічного й адміністративного забезпечення залучаються до служби у резерві відповідно до своєї спеціальності, наприклад, беруть участь у роботі штабів та органів управління, адміністративних та технічних органів. Військовослужбовці спеціалізованих формувань НЖ - жандармерії озброєння (охорона об'єктів оборонної промисловості), жандармерії повітряного транспорту, морської та повітряної жандармерії - після звільнення, як правило, приписуються до відповідних підрозділів, а у разі відсутності такої можливості - до департаментської жандармерії, в резерв жандармського округу за місцем проживання.

2. Військовослужбовцями запасу інших видів збройних сил.

Офіцери запасу, які виявили бажання стати резервістами жандармерії, подають заяву «про зміну роду військ і перехід до жандармерії» і документи про проходження військової служби, освіту та стан здоров'я до штабу військового округу, до якого вони приписані, унтер-офіцери та солдати запасу - до органу, де вони стоять на обліку. Рішення про зарахування до резерву жандармерії ухвалюється: щодо офіцерів - Головним управлінням НЖ, щодо унтер-офіцерів та солдатів - управлінням округу жандармерії, після чого видається наказ про приписку військовослужбовців до певного округу жандармерії.

3. Добровольцями (з числа цивільних громадян).

До резерву жандармерії також приймаються особи, що мають французьке громадянство, віком не менше 17 і не більше 30 років, які брали участь у днях призову й підготовки до оборони або пройшли строкову службу, не мають судимості та нарікань на поведінку та відповідають вимогам фізичної здатності (чоловіки повинні мати зріст не менше 1,7 м, жінки - не менше 1,6 м).

Анкети-заяви про зарахування до резерву НЖ можна отримати за місцем проживання, в територіальній бригаді (найменший підрозділ жандармерії - Авт.) або в інформаційно-комплектувальному центрі регіону НЖ. Добровольці зараховуються до резерву тільки після успішного проходження базової військової підготовки.

Представники двох поколінь резервістів Національної жандармерії Франції - ветеран у званні «аджюдан», що приблизно відповідає українському званню «прапорщик» (у центрі) та його юний колега у званні «помічник жандарма» проводять бесіду бесіду із жителькою сільської місцевості у департаменті Жерс у ході операції «Превентивний контакт», спрямованої на запобігання злочинності.

КОНТРАКТ

Бажання особи служити у оперативному резерві жандармерії закріплюється контрактом, що укладається на термін від 1 до 5 років, із дотриманням вимог щодо віку та стану здоров'я, та підписується після попередньої перевірки здатності кандидата до служби в жандармерії.

Для резервістів встановлено граничний вік служби кадрових військових, збільшений на п'ять років. Зокрема, для рядового складу резерву граничний вік складає 40 років, для унтер-офіцерів та офіцерів - від 60 до 65 років.

Фізична придатність визначається в ході медичного огляду (при звільненні з дійсної служби медогляд є обов'язковим). У разі висновку про непридатність кандидат має право зажадати укладення контракту у винятковому порядку - такий виняток можуть зробити, наприклад, для досвідченого ветерана.

Відповідно до контракту та орієнтовної програми, що складається спільно з органом приписки, резервіст може виконувати такі завдання за місцем проживання (на час від 5 до 30 днів на рік):

індивідуальне підсилення підрозділів департаментської та мобільної жандармерії (крім операцій з підтримання порядку), спеціалізованих жандармських підрозділів, штабів і органів управління;

навчання та залучення до різних спеціальностей, потрібних жандармерії;

передача досвіду молодшим колегам (участь у підготовці військовослужбовців та резервістів, днях призову й підготовки до оборони);

участь у створенні резервних підрозділів та заходах з комплектування (в якості радників з питань резерву).

Крім того, окремі резервісти, відібрані за своїми особистими якостями й знаннями, можуть залучатися до закордонних відряджень по лініях ООН, НАТО, ЄС, ОБСЄ, до спільних цивільно-військових операцій тощо.

У разі виклику на службу та залучення до виконання завдань резервістам виплачується щоденна винагорода, розміри якої (від 41 до 160 євро) залежать від звання (від «помічник жандарма» («солдат»), до «полковник») та регіону приписки; до цієї суми також додаються надбавки за сімейний стан, компенсації витрат на проїзд та харчування.

За резервістами зберігаються їхні військові звання та вислуга у цих званнях (і можливість подальшого просування по службі). Підвищення звання в запасі не змінює розмір пенсії, але забезпечує збільшення відповідної винагороди (не кажучи про зрозумілий моральний престиж).

На час приписки на резервістів поширюється режим загальнодержавного соціального страхування, проте у певних ситуаціях (наприклад, у разі отримання поранення «при виконанні обов'язків») вони можуть користуватися безкоштовною медичною допомогою у військових частинах, а також іншими можливостями, передбаченими Кодексом законів про військові пенсії за інвалідністю.

Цікаво, що відповідно до французького законодавства, у разі влаштування на найману роботу резервістам надається право звільнення від роботі для участі в діях резерву лише на 5 робочих днів (на термін понад 5 днів потрібна згода роботодавця). Крім того, будь-яка діяльність, що здійснюється за контрактом про службу в оперативному резерві понад 30 днів поспіль, призводить до призупинення виплати пенсії…

НАВЧАННЯ

З метою забезпечення комплектування резерву проводиться:

1. Військова підготовка жандармерії (PMG), спрямована на засвоєння найпростіших завдань з охорони порядку та на володіння табельною зброєю (залучаються добровольці віком від 16 до 30 років, що відповідають критеріям відбору до резерву жандармерії).

Заняття проводяться у вихідні дні в місцях, наближених до місця проживання курсантів або ж тижневими сесіями під час шкільних канікул. Повний цикл підготовки розрахований на 15 днів. Навчальна програма включає: заняття з:

загальної підготовки (загальної фізичної підготовки, спортивного орієнтування, деонтології, стосунків з людьми);

військової підготовки (бойовий порядок, тактика дій жандармерії);

спеціальної підготовки - (дії жандармерії, володіння зброєю, стрілецькі заняття, виконання службових обов'язків жандармерії, керування дорожнім рухом, зв'язок, основи першої допомоги, розвідка).

Кандидат, що пройшов військову підготовку і отримав відповідне свідоцтво, може бути зарахований солдатом запасу для виконання відповідних завдань під командуванням кадрового жандарма. В подальшому, після проходження курсів підвищення кваліфікації, він може отримати наступне звання.

Курсанти PMG

2. Вища військова підготовка жандармерії (PMSG), що забезпечує резерв командними кадрами. До підготовки на курсах, що проводяться на національному рівні протягом 20 днів, залучаються добровольці віком від 16 до 30 років, що відповідають критеріям відбору до резерву жандармерії, мають ступінь бакалавра або пройшли загальну військову підготовку, отримавши відмінні результати, або мають рекомендацію командування.

Підготовка базується на навчанні принципам командування та виконання відповідальних обов'язків. Навчальна програма включає:

військову підготовку (Дисциплінарний статут, етика, права й обов'язки військовослужбовця, тактика дій, початкова підготовка заступника жандарма, стройова підготовка, структура системи національної оборони);

спеціальну підготовку (фізичне й спортивне виховання, командні види спорту, спортивне орієнтування, морально-громадянська підготовка, основи першої допомоги, будова й застосування табельної зброї й набоїв, стрільба та стрілецька підготовка, військова кореспонденція).

підготовку до практичної діяльності (структура й завдання жандармерії, структура бойових підрозділів, основи педагогіки, дорожній рух, зв'язок, основні завдання підрозділів).

Випускники курсів PMSG виконують в резерві командні функції як офіцери та унтер-офіцери.

Курсанти PMG та PMSG навчаються за принципом поточної перевірки знань в ході занять, маючи ряд пільг, зокрема, можливість укладення контракту про проходження служби у резерві (після досягнення 18-річного віку), першочергове призначення в підрозділи оперативного резерву за місцем проживання, забезпечення обмундируванням та спорядженням, видача посвідчення резервіста, право вступати до спортивних і мистецьких клубів національної оборони.

Пропагуючи службу в резерві серед молоді, командування НЖ також апелює до бажання бути корисним для співвітчизників, діяти разом із жандармами в кризових ситуаціях, виконуючи завдання з профілактики правопорушень та надання допомоги громадянам, а також до прагнення здобути корисну й оплачувану спеціальність, підвищити кваліфікацію для подальшого просування по службі. Цікаво, що офіційно не передбачено особливих привілеїв для резервістів, які висловили бажання вступити на дійсну військову службу, хоча при вирішенні такого питання командири, безумовно, зважають на певний досвід і заслуги кандидата.

Престиж служби у резерві НЖ підтримується всіляко: наприклад, резервісти активно залучаються до спортивних змагань (у складі команд НЖ) та до мистецьких заходів. Започатковано підготовку резервістів спільно із кадровими військовослужбовцями у навчальних закладах НЖ. Значну допомогу командуванню надає Національна асоціація резервістів жандармерії (Anorgend). Про актуальність питання підготовки резервних сил НЖ свідчить і те, що матеріали на цю тему публікуються у кожному номері щомісячного журналу «Gend'info».

14 липня 2006 року у військовому параді на Єлисейських полях у Парижі, вперше брав участь підрозділ, що складався із резервістів жандармерії. Їхня участь у параді у день головного національного свята стала знаком честі та визнання для всіх резервістів жандармерії, нагородою за повсякденну роботу на місцях.

Фото з журналу «Gend'info» та www.gendarmerie.interieur.gouv.fr

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику