Цензор.НЕТ

05.06.18 11:29

Місія здійсненна: Мін’юст почав повертати зароблене українцям

Місія здійсненна: Мін’юст почав повертати зароблене українцям

Протягом останніх 4х років Міністерство юстиції сповідує головний принцип – захист прав громадян. Найбільш відчутним у ці непрості часи для українців є порушення їх фінансових прав. Тож команда Мін’юсту взялася за вирішення двох принципових проблем, які стосуються дітей та дорослих – несплати аліментів та заробітної платні.

Минулого року ми знайшли підтримку в Уряді та Парламенті й успішно запустили ініціативу #ЧужихДітейНеБуває. Сотні тисяч найменших українців змогли отримати кошти, яких подекуди не бачили роками.

Це ті кошти, яких багатьом дітям не вистачало на одяг, книжки, освіту. Однак найгірше, коли коштів не вистачало на лікування. І таких випадків дуже багато. До мене фактично кожного дня звертаються батьки, які дякують Мін’юсту та депутатам за реалізовані кроки у сфері захисту прав дітей.

Проблема національного масштабу

Спираючись на успіх кампанії зі стягнення заборгованості зі сплати аліментів, ми запустили ще одну важливу ініціативу – ліквідацію боргів із заробітної плати.

Наскільки ця проблема нині критична для нашого суспільства? На сьогодні борг підприємств перед співробітниками перевищує 2 млрд грн. Судові рішення за такими справами, як і у випадку зі сплатою аліментів, раніше не виконувалися роками, тим самим створюючи соціальне напруження у суспільстві. Розпитайте у людей, з якими спілкуєтеся, чи є  в них знайомі, котрі не отримали зароблене. Впевнений, що відповідь буде позитивною. Як результат - на сьогоднішній день в органах виконавчої служби на виконанні перебуває 16 тис. виконавчих документів про стягнення заробітної плати на суму 398 млн грн.

Заборгованість окремих підприємств сягає десятків мільйонів. Серед найбільших боржників - Харківське державне авіаційне виробниче підприємство із сумою боргу 74,3 млн грн, ПАТ «Футбольний клуб» «Металіст» – 47,7 млн грн, ПАТ «Запоріжжяобленерго» – 16,9 млн грн.

І це лише вершина айсбергу. У кожній області є свої «рекордсмени», які нехтують законними правами своїх працівників. Через Фейсбук я щодня отримую інформацію від громадяни, які надають нові дані про боржників. Вони розповідають про реальні борги, а не офіційну статистику. Наразі наші оперативні групи перевіряють кожне таке повідомлення, аби нарешті держава отримала справжню картину того, скільки грошей не виплачено українцям.

Ці кошти – це несплачені податки до бюджету, а значить недофінансовані школи й лікарні. Ці кошти – це некуплені товари, а значить знижений попит і зупинка виробництв. Ці кошти – це, як і у випадку з аліментами, урізані витрати на власну дитину, а значить – втрачений потенціал розвитку держави.

Кожна копійка має бути виплачена

Мін’юст усвідомлює важливість вирішення проблеми заборгованості із зарплат. Саме тому ми взяли курс на посилення роботи органів ДВС у цьому напрямку.

Кампанія з примусового стягнення заборгованості з виплати заробітної плати стартувала 2 квітня. В усіх регіонах створено штаби з контролю виконання рішень про стягнення заборгованості. У найбільш проблемних регіонах розпочали роботу мобільні спецгрупи.

Дорогу подолає лише той, хто йде. І результат не забарився. Тільки за 2 місяці роботи виконавці Міністерства юстиції стягнули 89 млн грн на користь майже 6,5 тис. працівників.

Зокрема, ліквідовано мільйонні борги із зарплати ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот» – 12,6 млн грн на користь 501 працівника, КП «Підприємство комунальної власності» – 6,9 млн грн на користь 228 працівників, ДП «Рівненський облавтодор» – 3,8 млн грн на користь 741 працівника, ПАТ «Мелітопольгаз» – 3 млн грн на користь 70 працівників, ПАТ «Лисичанськвугілля» – 2,5 млн грн на користь 118 працівників. І таких компаній по всій країні десятки.

Якщо поглянути на карту, найкращі результати продемонстрували у Запорізькій, Рівненській, Луганській, Донецькій, Львівській, Черкаській, Київській, Харківській областях та місті Києві. Відділом ДВС центрального апарату Мін’юсту забезпечено виплату працівникам різних компаній понад 12 млн гривень.

Втім, як і у випадку з кампанією по стягненню аліментів, мобільні групи – не єдиний засіб впливу на недобросовісних роботодавців. Мін’юст запустив електронний реєстр підприємств-боржників із виплати зарплат https://erb.minjust.gov.ua. Він є публічним, відтак всі контрагенти тієї чи іншої компанії зможуть дізнатися про існуючі проблеми і подумати, чи варто мати справу з такими бізнесменами.

Тож боротьба триває на всіх фронтах і ми не збираємося зупинятися. Право громадян на оплату праці є невід’ємним і жоден роботодавець не повинен ним нехтувати.

Поки що ми радимо роботодавцям звернути увагу на цю проблему та самостійно виправити ситуацію. Або ж Міністерству юстиції доведеться діяти по-іншому. Приклад неплатників аліментів добре доводить, що ми можемо знайти значно дієвіші заходи впливу та притягнути до відповідальності недобросовісних роботодавців.


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику