Цензор.НЕТ

26.06.18 10:25

Міфи та реальність ініціативи #ЧужихДітейНеБуває

Міфи та реальність ініціативи #ЧужихДітейНеБуває

Минулого тижня Верховна Рада розпочала розгляд у другому читанні нового пакету законопроектів #ЧужихДітейНеБуває. Ці законопроекти – результат спільної роботи фахівці Мін’юсту, народних депутатів та широкого кола представників громадськості. Ми об’єдналися заради досягнення найголовнішої мети – забезпечення добробуту дітей.

У 2017 році ми вже зробили перший крок у цьому напрямку – дали старт ініціативі #ЧужихДітейНеБуває, в межах якої було ухвалене і реалізоване законодавство, що значно посилило відповідальність злісних неплатників аліментів. Так, майже 120 тисяч боржників з виплати аліментів потрапили під санкції у вигляді обмеження у праві виїзду за кордон, керування автомобілем, користування зброєю та полювання. Майже 10 тисяч боржників оголошено у розшук, в той час як ще на 20 тисяч злісних аліментників складено  відповідну кількість протоколів про призначення суспільно-корисних робіт. До реєстру внесено майже 200 тисяч боржників, які не сплачували аліменти понад 3 місяці. У кожному регіоні оприлюднено #ДошкиГаньби злісних неплатників аліментів. Ми сформували окремі групи державних виконавців, робота яких сфокусована на виконанні судових проваджень саме по виплаті аліментів, та створили штаби з моніторингу та контролю за станом виконання органами державної виконавчої служби рішень про стягнення аліментів.

Ці нововведення, які вступили в дію 6 лютого, показали дійсно вражаючі результати. З початку року державна виконавча служба стягнула 1,8 млрд грн аліментів на користь українських дітей.

Відтак той, хто сьогодні береться стверджувати, що Закон #ЧужихДітейНеБуває неефективний або не працює, банально суперечить фактам. Тільки за останні тижні ми мали кілька великих та успішних кейсів, коли горе-батьки завдяки новаціям нарешті згадали про власних дітей. Варто пригадати хоча б історію про власника Феррарі, який, маючи гроші й живучи у розкоші, ігнорував судові приписи і не давав жодної копійки власній дитині. Наразі дорога автівка конфіскована, і вже найближчим часом елітний спорткар буде виставлений на аукціон нашої системи торгів арештованим майном «OpenMaket», а кошти від його реалізації підуть на погашення боргу перед дитиною. Кошти, отримані в результаті реалізації автівки і які залишаться після сплати боргу, будуть повернені на рахунок батька. Ще один горе-батько з Києва завдяки дії першого пакету ініціатив погасив багаторічну заборгованість, яка сягала – ви тільки вдумайтеся в цю цифру – 2 мільйони 176 тисяч гривень.

Тобто, насправді маючи великі грошові доходи, батьки цинічно ігнорували інтереси власної дитини. І, очевидно, робили б так надалі, якби накладені нашими виконавцями санкції не примусили їх нарешті сплатити борги.

Це доводить дієвість закону і підтверджує, що посилення відповідальності за несплату аліментів здатне вирішити одну зі складних соціальних проблем.

Тому, враховуючи вже наявний досвід, ми продовжили удосконалювати законодавство у цій сфері, результатом чого стала розробка і презентація громадськості нового пакету законодавчих ініціатив #ЧужихДітейНеБуває, а саме – Законопроект 8296.

З одного боку, ми передбачили справді серйозні санкції для батьків – як чоловіків, так і жінок, – які забули про власних нащадків. Мова йде в першу чергу про економічні санкції, зокрема передбачені  додаткові фінансові стягнення для неплатників у розмірі від 20% до 50% від суми боргу (в залежності від строку заборгованості) та автоматизований арешт коштів осіб, які мають борги зі сплати аліментів. Також серед ключових новацій:

· притягнення до кримінальної відповідальності громадян, які ухиляються від суспільно корисних осіб;

· обов’язок засуджених працювати, щоб забезпечити сплату аліментів;

· заборона обіймати керівні посади на держслужбі при наявності боргів перед дітьми більше 6 місяців;

· звільнення чиновників, які мають заборгованість зі сплати аліментів більше 12 місяців;

· звільнення дітей від обов’язку утримувати непрацездатних батьків, якщо ті не платили аліменти понад 3 роки.

Водночас ми добре усвідомлюємо: наше завдання – не лише стимулювати неплатників аліментів, але й розвивати інститут відповідального батьківства та допомагати добросовісним батькам. Тому наша команда пропонує пільги та преференції для батьків, які сумлінно виконують свій батьківський обов’язок, витрачають додаткові кошти на гуртки, навчання, спортивні та будь-які інші секції.

І ще одна дуже важлива новація – законопроектами передбачені додаткові гарантії забезпечення спілкування з дитиною того з батьків, хто не живе з родиною. Так, дитина зможе виїхати за кордон з тим із батьків, який сумлінно виконує свій батьківський обов’язок. Таким чином, добросовісний платник отримує додаткові гарантії реалізації свого права бачитися з малечею та брати участь у її вихованні.

Однак незважаючи на те, що ініційовані Мін’юстом законопроекти отримали схвальні відгуки від громадськості та народних депутатів, опоненти даної ініціативи почали вигадувати міфи, покликані залякати громадян, показати запропоновані новели у невигідному світлі та зробити усе можливе, щоб  спрямовані на захист дітей ініціативи не були прийняті.

Хочу наголосити, що ніяких інших цілей, окрім захисту прав найменших українців, які залишилися без повноцінної фінансової батьківської підтримки, ми не переслідуємо. А всі ті спекуляції і відверта неправда, які поширюються  нашими недоброзичливцями та горе-батьками, котрі не бажають брати участь у вихованні чи бодай утриманні власних дітей, не варті щербатої копійки. Нічого спільного з реальністю, крім інтересів своїх авторів, ці маніпуляції не мають.

Зокрема, одним із найбільш поширених міфів  є хибне переконання, що передбачені законом санкції мають сексистьский характер та застосовуються лише до чоловіків для їхнього «переслідування та залякування». Насправді, ці санкції застосовуються до всіх боржників з виплати аліментів – чоловіків та жінок в однаковій мірі.

 Не відповідають дійсності і закиди щодо нецільового використання сплачених аліментів. Цільове використання коштів на сьогодні перевіряється органом опіки та піклування за заявою платника аліментів або за власною ініціативою відповідно до статті 186 Сімейного кодексу. Дану статтю пропонується вдосконалити, передбачивши чіткий порядок перевірки органом опіки та піклування цільового використання сплачених аліментів. Більше того, у законі ми передбачили санкції до того з батьків, котрий витрачає отримані кошти не на потреби дитини.

Наступний міф - кримінальна відповідальність стосуватиметься всіх розлучених батьків, навіть добросовісних. Натомість що маємо в реальності? Кримінальна відповідальність застосовуватиметься лише до батьків – чоловіка або жінки – які злісно ухиляються від суспільно корисних робіт.

Серед поширених міфів також думка, ніби передбачене законопроектом блокування коштів на рахунках одного з батьків застосовуватиметься за наявності будь-яких заборгованостей. Це ще одна брехня, адже автоматизований арешт коштів боржника передбачений лише у випадку боргів зі сплати аліментів.

І напевно найбільш розповсюджений на сьогодні міф, який активно поширюють боржники, щоб не платити дітям аліменти, - виїзд дитини за кордон строком до 1 місяця без дозволу матері- чи батька-аліментника сприятиме протиправному вивезенню дитини за межі країни. Насправді ж статистика свідчить: викрадення дітей та вивезення їх за кордон – вкрай рідкісне явище. За 10 років Міністерством юстиції направлено 153 заяви про повернення дитини в Україну. Це - 15 випадків щороку або 1 випадок за місяць. Водночас завдяки цій нормі сотні тисяч дітей, які проживають в неповних сім’ях, зможуть безперешкодно їздити на оздоровлення, змагання, відпочинок, а другий з батьків - уникнути шантажу та маніпуляцій.

Тож вкотре хочу наголосити - наші ініціативи жодним чином не дискримінують жодну зі сторін колишнього подружжя і спрямовані лише на покращення життя маленьких українців. Ухвалення Верховною Радою вказаних законопроектів дозволить підвищити мінімальний рівень фінансування дітей, які проживають у неповних родинах, та посилити відповідальність батьків - як чоловіків, так і жінок,  - котрі дозволяють собі систематично нехтувати рідними дітьми. Якщо таку поведінку допускає їхня совість, то подібного ставлення до найменших громадян не допустить держава.


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику