Цензор.НЕТ

22.11.18 02:16

"Добро пожаловать или посторонним вход в...". Пристрасті за УКФ. Частина 2/4.

"Добро пожаловать или посторонним вход в...". Пристрасті за УКФ. Частина 2/4.

Частина 2.

Проектні заявки. – Порушення? Ні, не бачили... Ми молодці!

Хочу навести лише приклади реалій, кому дісталися найвищі рейтингові бали та кошти від УКФ. Кожен з цих прикладів є НЕ поодиноким випадком порушення конкретного правила або інструкцій подання проектних заявок на конкурс грантів від УКФ. У цьому матеріалі використана частина отриманих даних, задля ілюстрації стану подій. Усі дані отримані з відкритих джерел та являють собою аналітику вже підписаних грантових угод з УКФ.

Дирекція УКФ особисто затверджувала всі заявки переможців конкурсу до подання на сайт офіційних закупівель. Проекти з бюджетом більше ніж 500 тис. грн. – додатково затверджувала Наглядова Рада УКФ. (згідно закону про УКФ)

Подвійне фінансування.

Пункт, якому хочеться приділити окрему увагу – запобігання подвійному фінансуванню. З нього і почнемо.

Пропозиції, подані на конкурси, до Українського культурного фонду, не мають бути раніше чи паралельно профінансованими вповні будь-якими іншими донорами, організаціями, про що має бути зазначено в проектній заявці. Приховання факту подвійного фінансування (фінансування однієї проектної заявки різними донорами, організаціями) веде до автоматичної дискваліфікації такої заявки. (Інструкції УКФ. Розділ: Запобігання подвійному фінансуванню)

Проекти, які було повністю реалізовано ще до проведення конкурсу грантів від УКФ, АЛЕ описані вони у якості свіжих та нереалізованих ідей. Такі проекти не можуть підпадати під факт порушення правила «запобігання подвійному фінансуванню»…. Вони взагалі не вкладаються у жодну логіку… АЛЕ такі існують і навіть не один…

Ось, наприклад, видавництво Києво-Могилянська Академія відправило заявку та виграло грантову підтримку від УКФ на видання книги «Про богів та людей». Цю книгу кожен мав змогу придбати на офіційному сайті заявника та деяких інших ресурсах ще на момент проведення конкурсу. 65 місце серед переможців проектів національної співпраці та підписаний договір з УКФ. Браво!

Концептуалізація та розробка проекту дитячого художнього фільму "Коло життя" – проект, який у 2017 році програв конкурс кінопроектів від Держкіно. Препродакшен та виготовлення презентаційних матеріалів, які мають бути реалізовані за кошти гранту від УКФ, існують на офіційних ресурсах заявника з 2017 року. Презентація матеріалів на Варшавському форумі дитячого кіно включена у перелік видатків поданого проекту, АЛЕ ця подія була анонсована ще 3 серпня 2018 р. Тобто, до коштів гранту УКФ цей проект взагалі не має жодного відношення. Окрім… 8-го місця у рейтингу переможців проектів міжнародного співробітництва та підписаного договору на фінансування з УКФ.

Деякі проекти у своїх заявках просто забули вказати, що вони вже мають фінансування.

Наприклад, виробництво фільму «Людина з табуретом», на реалізацію якого має бути виділено 100% запитуваних коштів. Проект посів 32-е місце серед переможців індивідуальних проектів з загальною сумою балів – 90. Заявники ніби забули вказати, що той самий проект паралельно профінансовано через краудфандингову платформу Biggggidia.

Проект «Погані дороги», посів 104 місце серед переможців індивідуальних проектів та отримав 100% фінансування від УКФ. Його автори постійно вагались вказувати співфінансування чи ні. Таким чином, у переліку проектів, що пройшли технічний відбір вказано додаткове фінансування, у рейтингу проектів-переможців заявники запитують повну суму від УКФ. У договорі та бюджеті зазначено фінансування у розмірі 100%, але в тексті заявки фігурує анонімний донор коштів. Вся правда в тому, що заявник ще у 2017 році отримав грантову підтримку на реалізацію цього проекту від іншого донора, і навіть встиг відзвітувати про проведену роботу за декілька днів до укладення договору з УКФ. Якщо повернутись до реалій технічних вимог конкурсу грантів від УКФ, цей проект мав бути відсторонений ще на етапі технічного відбору, через те, що зазначена дата початку проекту у заявці 27 серпня, наступає раніше запланованих дат підписання контрактів, що суперечить умовам конкурсу УКФ. Про це в наступному розділі.

Це не фінальний список подібних «конкурсантів». Але треба рухатись далі.

Терміни реалізації проектів.

Цей розділ йде поруч з подвійним фінансуванням. Загальна маса заявників у своїх проектах вказали строки, що не суперечать умовам конкурсу… АЛЕ… Почали підготовчий період навіть раніше оголошених результатів рейтингу проектів. Таких не просто багато, їх безліч.

То навіщо УКФ виділило кошти на проекти, які б відбулись і без їх участі?

V Основні терміни реалізації проектів

Термін реалізації таких проектів: з дати підписання грантової угоди до 4 грудня 2018 року (див. «Календар проведення конкурсу»)

Граничний термін подання фінансової і змістовної звітності за проектами: не пізніше 5 грудня 2018 року.

У випадках, коли проектною заявкою передбачені інші терміни, заявки будуть відхилені на першому етапі розгляду проекту (див. розділ «Технічні критерії») без можливості доопрацювання проектної заявки.

Перераховувати усіх нема сенсу. Приклад з проектом «Погані дороги» вже згадувався у попередньому розділі. Наведу ще один найцікавіший випадок.

1-е місце у рейтингу міжнародних проектів «Пауль Целан 100. Меридіан великого майстра німецької мови: Чернівці- Париж-Вічність».

У плані реалізації проекту вказано: Підготовка проекту, оголошення проекту, рекламна компанія та ін.. – вересень.

Договір підписаний: 06 вересня 2018р.

Перша згадка на сторінці Facebook датована ще 20 липня 2018р. з анонсами запланованих заходів.

Реальні дати проведення фестивалю: 7-9 вересня 2018р.

Але це ще не все. Той самий проект виграв грант в межах програми підтримки культурних проектів від Culture Bridges ще у березні 2018р.. Конкурс грантів від УКФ розпочався наприкінці травня. У  заявці для УКФ кошти Culture Bridges вказані як спів фінансування. Постає питання: чи мала уявлення конкурсна комісія Culture Bridges, коли приймала рішення у лютому 2018 року, стосовно фінансування цього проекту, про те що вони будуть співфінансувати проект, який у травні цього ж року буде тільки подаватись на конкурс до УКФ та сподіватись на позитивну відповідь? Ніяких спогадів яким чином проект збільшиться або зміниться за допомогою коштів отриманих від УКФ у проектній заявці не вказано. Це просто – той самий проект!

Яким чином можливо було підготувати триденний міжнародний фестиваль менше ніж за добу та реалізувати всі процеси підготовки, які вказано у заявці, за умови, що договір підписано навіть на 4 дні раніше ніж зазначено у офіційних термінах проведення конкурсу від УКФ?

Слід нагадати, що цей проект після того, як експерти виставили бали, затверджувався Дирекцією УКФ та Наглядовою радою УКФ (згідно з законом України про УКФ), тобто, велика кількість людей, що підтвердила спроможність цього проекту погодилась з термінами реалізації (нагадаю – одна доба!).

Проекти, що було заплановано та розпочато заздалегідь, не зважаючи виграли вони конкурс від УКФ чи ні – дуже багато. Які аспекти спонукали податись на конкурс заявників, зрозуміло – гроші. А ось чому їм ці кошти надали – зовсім інше питання. На офіційній сторінці УКФ на Facebook майже з самого початку процесу укладання договорів розповсюджувалась інформація про проекти, які будуть реалізовані за підтримки УКФ, на макетах та офіційних ресурсах таких проектів зненацька з’являвся логотип УКФ, а фінального рейтингу все не було…  По-перше: будь-які процеси, пов’язані  з реалізацією проектів взагалі не мали починатись до моменту підписання договору; по-друге: всі видатки, що мали місце до дати підписання офіційного договору між заявником та УКФ не можуть бути внесені у бюджет проекту, не залежно від того, є спів фінансування чи нема (такі витрати внесені до недопустимих за інструкцією від УКФ).

Хто може подаватись на конкурс межрегіонального партнерства?

Типи проектів, що розглядатимуться в рамках даного конкурсу:

Проект національної співпраці – це мистецький або культурний проект, що передбачає партнерську реалізацію проекту у двох або більше регіонах України…

Приклад організації партнерства для проекту національної співпраці:

Заявник – фізична особа-підприємець з Рівненської області;

Партнер об’єднана територіальна громада з Одеської області;

Партнер – фізична особа-підприємець з Миколаївської області.

Що ми бачимо насправді: 15-е місце у рейтингу переможців проектів міжрегіонального партнерства займає проект під назвою «PINSEL_AR» з загальною сумою балів від експертів – 86.

Подались дві організації, що зареєстровано у м. Львів, які планують реалізувати проект у м. Львів для створення web-ресурсу. Хочу наголосити, що всі області України мають чіткий перелік та закріплені в Конституції України, простір Інтернет – там відсутній. У заявці вказано: до проекту в цілісному форматі реалізації мають бути залучені Львівська, Івано-Франківська та Тернопільська області…

Може ці області і мають бути залучені, але ким і коли…? Івано-Франківська та Тернопільська області виграли окремий грант від УКФ на такий самий проект але під назвою: «Під зорею Пінзеля 3D», з загальною сумою – 83 бали у рамках того ж самого конкурсу міжрегіональних проектів, та посіли 23-е місце. Реалізація львівського проекту прописана не просто в межах одного міста, а взагалі у межах одного приміщення…

Якщо коли я починала розглядати окремі матеріали, то сподівалась на те, що побачене є лише винятком, надалі стало зрозуміло – це система, яка працює за власними координатами які навіть можна визначити, але про це трохи згодом.

Далі буде….

Дивись: Частина 1 (адміністративна): https://censor.net.ua/blogs/3097767/dobro_pojalovat_ili_postoronnim_vhod_v_pristrast_za_ukf_chastina_14

Частина 3. Бюджети

https://censor.net.ua/blogs/3099613/dobro_pojalovat_ili_postoronnim_vhod_v_pristrast_za_ukf_chastina_34


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику