Цензор.НЕТ

23.11.18 09:51

Бюджет-2019: що далі?

Бюджет-2019 ухвалено.

Доходи 1 026,1 млрд гривень, доходи загального фонду 928,5 млрд гривень, спеціального фонду – 97,6 млрд гривень. Видатки 1 112,1 млрд гривень.

Це плюс: добре, що він є. Вже зараз, а не похапцем під самий Новий рік.

Але хотілося би, щоб країна отримала бюджет росту, складений заради сильної економіки, для людей, для бізнесу, підприємців, всіх українців, які хочуть працювати в Україні і тут мати перспективу, а не їхати на заробітки де-інде.

Бюджет на наступний рік навряд чи міг бути інакший, з ряду причин.

Фактор МВФ. Вплив кредиторів на бюджетний процес у поточному році очевидний. Логіка проста і сувора: без чергового траншу наступний рік для української економіки був би критично складним.

Бюджет націлений на підтримку існуючих програм і сплату боргів.

Але 2020 рік так само рік сплати боргових зобов’язань. Сьогодні потрібно думати про те, як платити не тільки завтра, а і у наступні роки. Ось для чого хотілося би бачити кроки назустріч бізнесу. І це в тому числі питання переговорів із МВФ, довіри і реальних варіантів з боку українського уряду.

Політика vs. Економіка. Цей бюджет порахований не заради розвитку економіки. Ключовий інструмент економічного зростання – податок на виведений капітал – так і не став основою і відправною точкою. ПнВК міг дати до +1,6% до ВВП вже в перший рік. Бізнес, інвестори знову не отримали “зеленого світла” від уряду. Було би краще, якби уряд реально продемонстрував готовність, у тому числі нашим міжнародним партнерам, знаходити можливості.

Вибори. Фактор, який впливатиме як на виконання ухваленого документу, так і на готовність уряду наступного року реально працювати в інтересах економіки України.

Кілька років поспіль ми бачили наміри змінити бюджетний процес. Чи вистачить часу та волі уряду у наступному році?

Саме тому 2019 рік має таки стати переломним. Потрібно все зробити правильно, так, як слід, а не так як завжди.


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику