Цензор.НЕТ

07.12.18 09:46

Застава як запобіжний захід

Застава, як вид запобіжного заходу є новелою КПК 2011 року. Застава може застосовуватися як основний запобіжний і як альтернатива триманню під вартою.

У разі визначення застави як основного запобіжного заходу, особа має протягом 5 днів внести її у визначеному розмірі. Інакше може бути поставлено питання про застосування іншого запобіжного заходу (домашній арешт, тримання під вартою, тощо.).

Часто застава є предметом спекуляції. Суддів обвинувачують, що вони призначають заставу корупціонерам. Річ у тім, що закон зобов’язує суд визначати заставу як альтернативу при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Однак існують виключення, коли суд має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо:

- злочину, вчиненого із застосуванням насильства або погрозою його застосування;

- злочину, який спричинив загибель людини;

- особи, стосовно якої у цьому провадженні вже обирався запобіжний захід у вигляді застави, проте був порушений нею.

Найбільш поширеною підставою для відмови застосувати заставу як альтернативу є застосування насильства, або погроза його застосувати. Існують випадки, коли слідство, при незавершеному злочині (замах або готування), посилаються на те, що злочин передбачає застосування насильства, хоча фактично на цій стаді воно не застосовувалось. А отже захисту слід чітко відмежувати реальне застосування насильства, він інших випадків, коли вчинено злочин який «передбачає застосування насильства» чи «пов’язаний з застосуванням насильства», але фактично не був завершений.

Важливим аспектом, є визначення розміру застави. Законодавець визначив граничний розмір застави, для особливо тяжких злочинів він становить триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що наразі складає 528 600 грн. Проте законодавець, дозволив суду, у виключних випадках в справах, визначити заставу, що перевищує встановлені граничні розміри. Судді часто зловживають даною нормою, і в ситуації коли обов’язкова застава, визначають захмарні суми, не вказуючи в чому ж саме виключність випадку.

Підсумовуючи, хочеться зазначити наступне, що при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу, особливо коли обвинувачення просить тримання під вартою, слід звернути увагу на можливість застосування застави, хоча б як альтернативи. Тому необхідно обґрунтувати:

- обов’язковість застави;

- відсутність підстав які дозволяють суду не визначати заставу;

-розмір застави та відсутність виключних обставин які б дозволяли вийти за граничні розміри, а також звернути увагу на те, що розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов’язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

Як доказ останнього слід показати статки, заробітну плату, інші доходи, що свідчить про те, що вихід за граничні межі розміру застави, буде явно непомірним для підозрюваного, обвинуваченого.

Адвокат Дмитро Біловчук – “Адвокатське бюро Біловчук і партнери”

Слідкуйте, далі буде  t.me/NCP_Ukraine
Підписуйтесь instagram.com/ncp_Ukraine
Звертайтесь  ncp.ukraine@gmail.com

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику