Цензор.НЕТ

08.01.19 12:25

На мапі України мають бути такі успішні ОТГ як Алчевська, Довжанська, Луганська

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України спільно з Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією розробили перспективні плани створення об’єднаних територіальних громад на тимчасово окупованих територіях Луганської області. Вони вже передані на затвердження Уряду. Текст написано у співавторстві з Вадимом Гаєвим, селищним головою Новопсковської ОТГ Луганської області.

Ні Україна, ні цивілізований світ ніколи не визнають ані окупацію Російською Федерацією частини Донецької та Луганської областей, ані псевдовибори на цих територіях. Громадяни України, які там проживають, є тимчасовими заручниками російської агресії, і вони будуть звільнені. Це лише питання часу. Реформи, які Україна проводить задля розвитку країни і консолідації суспільства, дадуть можливість відбудувати інфраструктуру, забезпечать людям право на достойне майбутнє.

Тож ми поставили собі завдання - в рамках децентралізації напрацювати перспективні плани зі створення ОТГ на цих територіях у відповідності до Методики формування спроможних громад, що була затверджена Урядом у 2015 році.

Щодо тимчасово окупованих територій Луганської області такий план створення ОТГ вже розроблено. Він буде прийнятий на найближчому засіданні Уряду. Таким чином, вся Луганщина отримає необхідний інструмент для активного розвитку вже на наступний день після звільнення від російської окупації.

Важливо, щоб люди на тимчасово окупованих територіях також бачили свою перспективу розвитку. Реформа децентралізації - це зміна якості життя. І люди там мають чітко знати, що у них теж є майбутнє – стабільний цивілізований розвиток у мирній державі. Ми точно хочемо бачити на мапі України такі громади як Алчевська, Довжанська, дуже хочемо бачити Луганську ОТГ – такими ж успішними у перспективі, як і всі інші громади на території держави.

А успішні приклади вже є на Донбасі. Історією успіху є Новопсковська селищна ОТГ на Луганщині, яка з 2015 року швидко розвивається. Це перша створена в Україні громада, до складу якої увійшли 6 населених пунктів та понад 12400 мешканців. Вже 25 жовтня 2015 року там відбулися перші вибори голови та депутатів. І громада щодня доводить, що Луганщина – це Україна, що це потужний проєвропейський її регіон, де люди хочуть жити краще, і ця мета може бути вдало зреалізованою.

Новопсковська ОТГ. Що зроблено.

Сформувавши Стратегію розвитку громади до 2025 року, взявши участь у формуванні бюджету, вони кажуть, що більше ці повноваження нікому не віддадуть, і повернення до старої системи не буде.

Об’єднавчим підґрунтям стало бажання людей мати роботу і жити краще. Отримувати якісні послуги і ростити дітей у комфортних умовах, дати їм перспективу. Громада зробила аудит своїх ресурсів і можливостей, і вже запровадила Бюджет участі.

Децентралізація дала можливість спільно змінити життя, яке на Луганщині застигло у минулому столітті. Інфраструктура була зруйнованою, дахи дитсадків і шкіл протікали, самі школи потребували ремонту, як і дороги. Про вуличне освітлення хіба що можна було тільки мріяти. Люди тут жили у радянських реаліях. А за останні 20 років влада, яка до 2014 року гіперболізувала свою роль для Луганщини, абсолютно нічого не зробила для розбудови інфраструктури. Бізнес працював у тіні, податки не сплачувалися, місцевий бюджет був порожнім. Довіри до влади, як місцевої, районної чи центральної - не було.

Децентралізація у 2015 році для мешканців Новопскова стала позитивним шоком, бо громада вперше отримала повноваження і фінансовий ресурс. Просто бери на себе відповідальність і витрачай кошти з розумом. Тепер, у 2018 році навіть ті, хто відверто сумнівався в успіху децентралізації, стали найактивнішими членами громади. Головне, що люди повірили в Україну.

Бюджет Новопсковської ОТГ громада формує спільно, проводяться усні та письмові опитування, регулярні наради. Інформація аналізується, кошти спрямовуються на потреби, які люди визначили першочерговими.

Наразі прийнято Стратегію розвитку Новопсковської ОТГ до 2025 року. Це вирішення спільних проблем мешканців усіх шести селищ та сіл, які увійшли до складу ОТГ, конкретні завдання задля економічного зростання, підвищення конкурентоспроможності, інвестиційної привабливості, якості життя громади через ефективне використання ресурсів та реалізацію спільних інтересів влади, громади та бізнесу. Відтак Стратегія розвитку Новопсковської ОТГ сфокусована на трьох базових напрямках:

  1. Розвиток бізнесу та залучення інвестицій;
  2. Розбудова інфраструктури ОТГ та надання якісних послуг;
  3. Чисте довкілля - активний відпочинок, оздоровлення та туризм.

Хоча з третім пунктом є складнощі, люди утримуються їхати сюди на оздоровлення, адже до "сірої зони" всього 60 км. Проте, громада робить ставку і на розвиток туризму, бо люди переконані: війні буде кінець, а Луганщина процвітатиме у складі України. І буде не менш привабливою, ніж Львівщина. До речі, львів’яни по-доброму оспорюють той факт, що Новопсковська громада була створена в Україні першою. Мовляв, перша ОТГ була на Львівщині. Це лише доводить єдність і спорідненість мислення, радує, що активні й небайдужі громадяни є і в Луганській, і у Львівській областях. Мислячі, патріотичні, прогресивні, щирі та мирні.

Щойно утворившись, Новопсковська ОТГ взялася за реалізацію точкових інфраструктурних проектів. Зробили освітлення вулиць, якого не було майже 20 років. У 2015 році в Осинівській сільраді за співфінансування ДФРР та бюджету громади встановили 12 фотомодулів на опорах. В 2017-му в селі Макартетине встановили сучасні світильників з LED лампами на існуючі опори. Це за кошти державної субвенції для ОТГ.

Взялися за ремонт комунальних доріг – під’їзних до багатоповерхівок. Облаштували тротуари, ще у 2015 році за кошти селищного бюджету, уклали тротуарну плитку по вулиці Українській. В 2016 та 2017 роках за гроші Бюджету розвитку зробили капремонт тротуарних доріжок по вулицях Магістральна та Шкільна. З Бюджету розвитку 2017 року капітально відремонтували покриття дороги в селі Осинове. А в 2018 році вже провели будівництво комунальної дороги з твердим покриттям по вулиці Б.Хмельницького у смт. Новопсков. Проект був реалізований за рахунок коштів ДФРР та за співфінансування бюджету громади. Ще у 2018-му завдяки тісній співпраці з Програмою відновлення та розбудови миру ПРООН на території громади встановлено 10 нових сучасних велопарковок.

Якщо підсумувати витрачені на ремонт дитсадків та шкіл кошти, і озирнутися на декілька років назад, то це суми, про які громада не могла навіть мріяти.

З бюджету розвитку використали 550428 грн на капітальний ремонт та утеплення даху і фасаду ДНЗ "Дзвіночок". За 2016-17 роки майже 900 тисяч гривень витратили на капремонт з застосуванням енергозберігаючих технологій двоповерхової будівлі та покрівлі ДНЗ "Світлячок". Окрім того додатково для ремонту "Світлячка" отримали 826 580 грн держсубвенції. Також у 2016 році за кошти субвенції - 1 363 729 грн. провели капітальний ремонт будівлі ДНЗ "Теремок". Крім того, за кошти селищного бюджету у сумі майже 378 тис грн., у 2017 році придбано та обладнано 4 дитячих та спортивних майданчики. Впродовж 2018 року завершили капітальний ремонт будівлі ДНЗ "Ромашка", облаштували дитячі майданчики ДНЗ "Дзвіночок" та "Світлячок".

Запровадили роздільний збір сміття. У вересні 2016 року було створено КП "Новопсковблагоустрій". Цього ж року за кошти субвенції з держбюджету (1 млн 200 тис. грн) при співфінансуванні селищної ради (198 тис грн) придбано новий сміттєвоз. В 2017 році вдалося успішно реалізувати проект "Будівництво майданчиків під контейнери для запровадження системи роздільного збирання твердих побутових відходів". За кошти обласного бюджету встановили 14 майданчиків в смт Новопсков. А за кошти місцевого бюджету та субвенції з держбюджету придбали баки для побутових відходів.

Що робиться.

Наразі в рамках Ініціативи Президента України Петра Порошенка із забезпечення доступності медицини у сільській місцевості в Новопскові будують сучасну амбулаторію загальної практики сімейної медицини.

"Безпека майбутнього – перемога минулого" Так зветься міні-проект щодо підвищення рівня громадської безпеки через встановлення камер зовнішнього відеоспостереження, що був розроблений місцевими жителями. У 2018 році завдяки фінансовій допомозі ПРООН придбали та встановили відеокамери на газопроводському дитячому майданчику, у кварталі Тепличний, поблизу будинку культури та школи.

Попри це громада долає спротив районної ради, яка зволікає із передачею їй майна, рада розуміє, що втрачає не майно, а головною мірою повноваження. Після дворічної боротьби в судах, цього року громада отримала в управління школи, які знаходяться на її території. І відразу було розпочато ремонт сільських закладів освіти, оскільки вони найбільш занедбані і менші за розміром, ніж у селищі. Відремонтували два дахи з утепленням горища, відвели воду. А головне, продемонстрували, що реформа децентралізації покликана якісно змінити життя сільського населення.

Тепер в громаді діє сучасний Центр надання адміністративних послуг, мешканці про нього кажуть коротко: "шикарний".

Тут сучасний ремонт та технічне обладнання, а головне – працівники, котрі пройшли відповідну підготовку. Жодної бюрократії, 63 адміністративних та 20 соціальних послуг надаються швидко та якісно. Стартує видача ІD-карток та закордонних паспортів.

За фінансової підтримки міжнародних партнерів - ПРООН в Україні, SDS (Швейцарського бюро співробітництва), SIDA (Шведської агенції розвитку та співробітництва) створено платформу для онлайн трансляцій відкритих засідань селищної ради та культурно-масових заходів в громаді. Для цього на вулиці встановлено екран розміром 2 на 3 метри.

Весною 2018 року запрацював "Комунальний заклад "Центр культури, дозвілля, туризму і спорту Новопсковської селищної ради"

Кошти взяли з різних джерел, утеплили приміщення, впорядкували прибудинкову територію, на прохання мешканців облаштували родинну зону відпочинку, поставили лавочки, обладнали дитячий майданчик. За кошти держсубвенції у співфінансуванні з місцевим бюджетом (1467,512 тис.грн) відремонтували глядацьку залу, реконструювали фойє та малу залу. У коридорі створили хаб для молоді за принципом коворкінгу з усім необхідним обладнанням для стратегічні сесій, тренінгів, презентацій та фокус-груп. Це зона, яка із занедбаного коридору перетворилася на комунікаційний центр громади, де щодня відбувається якийсь захід.

У травні 2018 року створено комунальну установу "Центр надання соціальних послуг Новопсковської селищної ради".

Вже зараз літнім особам та людям з інвалідністю Центр може надавати послугу "догляд вдома". Це допомога у веденні домашнього господарства, в забезпеченні технічними засобами реабілітації, у самообслуговуванні та в організації взаємодії з іншими фахівцями та службами. Це інформація щодо соціального захисту, допомога в оформленні документів, внесенні платежів, психологічна підтримка.

Що планується зробити!

Новопсковська громада планує організувати інтегровану систему управління соціальним захистом населення за ланцюгом: "соціальна служба - Центр - садочок - школа - медзаклад - родина - людина" за принципом "Громада дружня до людини". Щоб всі служби надавали допомогу за першим сигналом від вихователя, вчителя та медпрацівника. З 2019 року запрацює служба у справах дітей. Ще громаді потрібен стаціонар. Потрібна обов’язкова комп’ютеризація для створення бази даних.

В планах громади більш масштабні омріяні людьми реконструкції. Вони будуть реалізовані пізніше, коли буде достатньо власних коштів та підтримка ДФРР. Мається на увазі ремонт двох шкіл в селищі Новопсков. Аби підтримати громаду, проект реконструкції більшої школи Луганська ОВЦА подала на розгляд ДФРР від себе. А проект реконструкції другої школи зініціювала до ДФРР сама громада. Школа - це найнагальніша потреба людей. Коли молода родина вирішує, де жити, найперше питання: а яка там школа? Тому що дітям потрібно вчитися 12 років. Якісна середня освіта – це запорука вступу до університету й здобуття професії. Це робочі місця для вчителів, медиків, працівників культури. Це розвиток торгової сфери та підприємництва, яке є основним наповнювачем місцевого бюджету.

Приклад Новопсковської ОТГ свідчить, головне - мати волю, щоби впроваджувати реформу децентралізації, консолідуватися, створити об’єднану територіальну громаду і самим розпоряджатися своїми ресурсами, своєю землею, врешті-решт своїм життям.

Роботи в Новопсковській громаді достатньо, але проблематично відшукати профільного фахівця у сфері житлово-комунального господарства, в галузі освіти. Важко знайти підрядну кампанію для будівництва доріг та достатню кількість будівельних матеріалів. Це перспективна ніша.

Крок за кроком Новопсковська громада йде до амбітної мети - стати для кожного комфортним простором проживання, з сучасною розвиненою інфраструктурою, де створено рівні умови для всебічного розвитку людини, де зберігається унікальна історико-культурна спадщина та традиції. Головним успіхом є емоційне та моральне піднесення громадян, які відчувають себе господарями на своїй землі, і вони здатні приймати рішення та втілювати їх в реальність. Вже є родини, які повернулися до Новопсковської громади після тривалого вимушеного переїзду та з Росії. Люди побачили майбутнє і перспективу. Також приїздять люди із непідконтрольних Україні територій, щоби отримати гарантовані Україною соціальні виплати та пенсії. Вони йдуть відремонтованим та освітленим тротуаром, бачать утеплені та реконструйовані дитсадки і школи, облаштовані спортивні і дитячі майданчики, бачать, як працює децентралізація і як реально змінюється життя їхніх земляків на підконтрольній Україні території. Це дуже важливо.

Розробивши перспективні плани формування ОТГ на тимчасово окупованій території Луганської області, ми показуємо всім, хто за "сірою зоною", що в них теж буде можливість створити об’єднану територіальну громаду, отримати повноваження та ресурси і самостійно будувати своє успішне майбутнє.

Вже скоро розробимо перспективні плани і для тимчасово окупованої території Донецької області.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику