Цензор.НЕТ

13.02.19 13:12

Щоб шлюб не став «браком»

Міністерство юстиції готується до одного з найбільш насичених днів для наших співробітників системи реєстрації актів цивільного стану – Дня святого Валентина. Цього року, як і минулого, ми плануємо реєструвати шлюби аж до опівночі, щоб одружити саме в цей день усіх, хто цього бажає. Минулорічна практика показує, що таких може бути майже три тисячі. Напередодні свята до Мін’юсту й на мою сторінку в Facebook наші громадяни дедалі частіше звертаються з питаннями про шлюбний контракт.

Чи можна в Україні підписати шлюбний контракт?

На диво багато українців не знають, що у 1992 році Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін і доповнень до Кодексу про шлюб і сім'ю України», де вперше було зафіксовано таке поняття, як шлюбний контракт.

Однак цей вид угод поки що не набув достатньої популярності серед українських родин. Минулого року такий договір підписали всього 2 544 подружжя, а це трохи більше 1% від кількості укладених у 2018 році шлюбів.

Скоріше за все це пов’язано з відсутністю традиції укладати домовленості перед весіллям. Наші громадяни й досі вважають, що справжній шлюб має базуватися виключно на коханні й повній довірі один до одного.

Хоча, варто зауважити, що кількість тих, хто йде на такий крок, потроху збільшується. Для прикладу, у 2015 між молодятами було підписано 1 700 договорів, і тоді це становило лише більше половини відсотка від усіх укладених того року шлюбів.

Як укладати шлюбний контракт?

Шлюбний договір укладається у письмовій формі в 3 примірниках і нотаріально посвідчується державним або приватним нотаріусом. Хочу зауважити, що перед оформленням документів нотаріус повинен роз’яснити сторонам їхні права і обов’язки.

При цьому, контракт може бути укладено як особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, і тоді він вступає в силу в день реєстрації шлюбу, так і вже одруженою парою. У такому випадку документ почне діяти з моменту нотаріального посвідчення.

Хочу звернути окрему увагу: якщо один з подружжя неповнолітній, то на підписання паперів йому знадобиться засвідчена нотаріусом письмова згода батьків або піклувальника. Однак, якщо неповнолітні обидва наречені, згода батьків не потрібна.

І ще одна деталь. Якщо ви одружуєтеся з іноземцем, слід окремо дізнатися, чи буде мати силу шлюбний контракт.

Що можна записати в шлюбний контракт?

Дружина та чоловік мають право внести в договір будь-які умови, які не суперечать чинному законодавству.

Основною метою шлюбного договору в Україні є врегулювання майнових питань: користування майном, виплата боргів, погашення кредитів, поділ майна в разі розлучення. При цьому, контракт може стосуватися як майна, яке є особистою приватною власністю, так і майна, яке є спільною власністю подружжя.

У договорі, як правило, не прописуються конкретні суми, а все обчислюється в процентному співвідношенні. Водночас, українським законодавством заборонено регулювання шлюбною угодою особистих відносин між подружжям, а також особистих відносин між батьками і дітьми.

За яких умов контракт можуть визнати недійсним?

У разі недотримання форми, тобто порушення вимоги про нотаріальне посвідчення.

Зі свого боку я радив би подружнім парам і тим, хто лише планує одружитися, не нехтувати таким інструментом, як шлюбний договір. Адже яким би не було сильним кохання в день весілля, ніхто не застрахований від життєвих змін.

Разом з тим підписання контракту дає чітке розуміння, з чим залишиться кожен з членів подружжя після розлучення. А у багатьох випадках саме договір стає реальним механізмом зберегти власність у разі виникнення претензій, котрі стосуються боргів одного з подружжя.

Так само на випадок розлучення договір може містити умови утримання дітей, терміни і розмір виплат. А аліменти в такому випадку стягуватимуться на підставі виконавчого напису нотаріуса без необхідності довгої судової тяганини.

Мін’юст зробив усе можливе, щоб зробити одруження простим і комфортним. Однак слід пам’ятати, що шлюб - це не забавки, а серйозний крок, тож ставитися до нього треба відповідально.


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику