Роман Безсмертний політик, віце-прем`єр-міністр України (2005), претендент на посаду Президента

Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Конституційний акт – дорога до легітимної Конституції

1061 7
Конституційний акт – дорога до легітимної Конституції

Конституція України перебуває в напівмертвому стані! Після того, як 22 лютого 2014-го, коли Верховна Рада нашвидкуруч, без обговорення в комітетах, прийняла Закон України «Про відновлення дії окремих положень Конституції», у нас немає легального тексту Основного Закону. Зрозуміло, що тоді була складна ситуація. Але ж у влади було цілих п’ять років, щоб повернути Основний Закон у легітимне поле. Цього не було зроблено!

Натомість руйнування державних інститутів та перетягування владних повноважень дійшло свого апогею. Звичайно, в цій мутній воді краще всього ловити рибу. Треба цьому покласти край, бо йдеться про нашу державність!

Нам необхідне перезаснування держави. Для цього потрібен перехідний документ між неконституційним теперішнім і впорядкованим майбутнім. Я пропоную Конституційний акт. Він виписує правила організації держави в перехідний період і дозволяє розробити та запровадити в життя нову Конституцію. Наголошую, що Конституційний акт створений групою фахівців з дотриманням букви закону. Це легітимний шлях до ухвалення легітимної Конституції.

Очолити цей процес має новообраний Президент як Гарант Конституції. Прийняти Конституційний акт повинна Верховна Рада конституційною більшістю.

Верховна Рада та Президент (не пізніше як за два місяці після набуття чинності Конституційним актом) спільно утворюють Конституційну комісію з підготовки проекту нової Конституції. Вона розробляє проект протягом року. Після цього проект Основного Закону виноситься на обговорення в суспільстві, що має тривати протягом півроку.

Після громадського обговорення проект нової Конституції ухвалюється Верховною Радою. Потім затверджується на Всеукраїнському референдумі більшістю від загальної кількості громадян, які внесені до списків виборців, згідно з Державним реєстром виборців. У разі неприйняття парламентом цього рішення, передбачено, що Президент безпосередньо може призначити Всеукраїнський референдум.

Протягом трьох років перехідного періоду країна житиме за положеннями  ухваленого Конституційного акту та окремими розділами діючої Конституції. Зокрема, чинними залишаються розділ І «Загальні засади», розділ ІІ «Права, свободи та обов’язки людини та громадянина», розділ ІІІ «Вибори.Референдум», а також розділ VІІІ «Правосуддя», розділ ХІІ «Конституційний Суд України», розділ ХІІІ «Внесення змін до Конституції України». Крім того, діють ст. 161 розділу ХІV «Прикінцеві положення» та пункти 10, 16(1) розділу ХV «Перехідні положення» чинної Конституції.

Парламент протягом двох місяців після набуття чинності Конституційного акту приймає Регламент Верховної Ради у відповідності до цього Акту і з урахуванням розділів VІІІ та ХІІІ чинної Конституції. Водночас, народні депутати мають внести зміни до діючих та прийняти нові закони у відповідності до Акту, в тому числі і закон про Всеукраїнський референдум.

Щоб зменшити вал неякісних законопроектів Конституційний акт міняє суб’єктів законодавчої ініціативи. Він визначає, що право вносити проекти законів мають: уряд, фракції Верховної Ради і не менш як 20 депутатів спільно.

Народні депутати обираються на чотири роки.

Президент на час дії Конституційного акту очолює виконавчу владу. На цей термін Кабінет Міністрів підпорядкований, підконтрольний та підзвітний Президенту України. Кожен міністр політично відповідальний перед главою держави.

Прем’єр-міністр призначається Президентом та затверджується Верховною Радою. Щодо Кабінету Міністрів також здійснюється парламентський контроль. Зокрема, питання про відповідальність уряду може постати за поданням 90-120 народних депутатів.

Президент також формує інші органи виконавчої влади, зокрема і зі спецстатусом (Антимонопольний комітет, Фонд держмайна та нацкомісії, що здійснюють державне регулювання).

У кожній області та місті Києві Президент за поданням уряду призначає та звільняє урядника зі статусом держслужбовця. Конституційним актом передбачено, що державна служба в органах виконавчої влади ґрунтується на засадах політичного нейтралітету та фаховості.

Конституційним актом також передбачена Кримська автономія (Республіка Кирим). На перехідний період пропонується законодавче встановлення тимчасового порядку організації влади в Кримській автономії до її затвердження у новій Конституції.

Протягом цього часу надається більше повноважень органам місцевого самоврядування аж до передачі їм відповідних об’єктів державної власності. Проте прийняті ними акти можуть зупинятися урядником зі зверненням до суду, якщо йдеться про невідповідність Конституції України. 

Депутати місцевих рад обираються на чотири роки. На місцях формується рада громади (представницький орган), яка обирає управу громади (виконавчий орган).   

Ось неповний перелік положень Конституційного акту. Але це живий документ, до якого можна і потрібно вносити зміни заради важливої мети – перезаснуваня держави.

Ми не можемо далі толерантно мовчати про те, що у нас фактично зруйновано парламентаризм, немає єдиної виконавчої влади. Через інституційну слабкість у держави відбирають власність, право на застосування сили. Далі - заберуть суд і скажуть «до побачення» правам людини?..

Тому я впевнений, що Конституційний акт як повністю готовий документ, буде прийнятий в Україні. Немає значення, що буде застосоване для цього – батіг чи пряник. Важливо розуміти, що це єдиний правильний шлях до нової Конституції і перезаснування держави, головною цінністю якої стане людина.

Я говорю про те, що на час перехідного періоду саме Президент має взяти на себе всю відповідальність і далі привести країну до нової моделі. Надалі я бачу Україну парламентською республікою, де кожна гілка влади дотримується закону та не виходить за межі своїх чітко прописаних в Основному Законі повноважень.

Тому роль Президента надважлива, бо саме він має організувати весь процес і вести за собою суспільство. Хочете називати главу держави на цей час «перехідним» президентом – будь ласка. Я готовий брати на себе цю відповідальність.