Сергій Пархоменко директор Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД

Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

ЄС і НАТО: що нам кажуть кандидати

137 1

Серед кандидатів в президенти питання євроатлантичної інтеграції підіймає 21 кандидат, з яких 3 вже знялося,  ще один кандидат – Ігор Шевченко – говорить про паузу у відносинах, але «взаємовигідну співпрацю». При цьому в цій когорті є такі, що говорять про вступ до НАТО, а також ті, хто виступають за набуття стандартів Альянсу або посилення євроатлантичної інтеграції.

Таку інформацію під час круглого столу в Укрінформі озвучили експерти Громадської ліги Україна-НАТО, Української стратегічної ініціативи, Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД, міжнародного руху #LIBERATECRIMEA, а також видання «Говорить Донбас».

Про європейський вибір говорять 23 кандидат (2 вже знялися), серед них той же Шевченко говорить про ту ж «паузу», але «співпрацю», що й у випадку з НАТО; Сергій Носенко, кажучи про ЄС, відзначає, що до інтеграції в подібні структури треба ставитися обережно, зваживши на національні інтереси.

Серед цієї групи кандидатів є частина тих, хто каже про європейський вибір, європейське майбутнє, європейську країну загальними фразами, без конкретики про саме вступ у Європейський Союз.

Серед топової п’ятірки кандидатів чітку підтримку курсу на ЄС і НАТО озвучили лише Петро Порошенко, Юлія Тимошенко і Анатолій Гриценко, які в своїй риториці декларують необхідності вступу в Альянс і Євросоюз і мають певне бачення реформ у безпековій сфері, необхідних для набуття стандартів НАТО. При цьому у Гриценка взагалі нема згадки в програмі про зовнішньополітичний курс, Тимошенко говорить про набуття стандартів НАТО і про те, що Україна має стати «потужною європейською країною».

Стосовно Зеленського, то у нього в програмі НАТО і європейський вибір присутні, але в риториці прослідковується скепсис щодо європейської та євроатлантичної інтеграції.

У Олега Ляшка нічого нема про необхідність вступу в НАТО і ЄС ані в риториці, ані в програмі.

Такі кандидати, як Олександр Соловйов, Юрій Бойко, Сергій Тарута, Олександр Вілкул, Олександр Мороз, Євгеній Мураєв (знявся) виступають за позаблоковий статус, що є викликом конституційним нормам, де європейська і євроатлантична інтеграція є чітко закріпленими.

Ряд кандидатів, наприклад, Бондар, Каплін, Гнап (знявся), Габер, Петров, Кармазін про НАТО і ЄС або не говорять, або оцінюють перспективи вступу негативно.

Більшість з останніх двох блоків кандидатів також або нічого не говорять про деокупацію Донбасу і Криму, або озвучують проросійський порядок денний (подача води в Крим, особливий статус для Донбасу, прямі перемовини з ДНР-ЛНР тощо).

Про реформи безпекової сфери загалом висловився 21 кандидат, переважно дуже загально, пропозиції в основному зводяться до вилучення з функцій СБУ та інших силових органів сектору безпеки економічного та політичного контролю.