Цензор.НЕТ

28.03.19 13:01

2019

2019

Отже, фінішна пряма!

Останні опитування КМІСу, Соцісу, Центру Разумкова, проведені 14-26 березня, лідерство у всіх випадках залишають за Зеленським. Істотно різняться показниками 2-3 місця. Причому, якщо раніше показники Порошенка і Тимошенко на тривалий час буквально завмерли, в останні дні розпочалися "американські гірки". Швидкість вкидання "сирих" даних на телеекрани і гіпершвидкісні темпи обробки інформації з полів дають підстави замислитися щодо доброчесності у використанні останніх результатів.

Ми маємо також зроблене на великій вибірці опитування КМІСу, Рейтингу та Центру Разумкова. Воно у полі робилося 5-14 березня. Але через те, що показує динаміку з великим кроком - порівняно з попереднім місяцем, аналізувати заключний відрізок перегонів за ним складно. Також дивує різниця з даними трійки у даних, які соціологічні компанії оприлюднюють за той самий період індивідуально. Тому опитування СГ Рейтинг у перший і другий тиждень березня залишаються релевантними. Вони показують помітну зміну у кількості тих, хто не визначився і тенденцію розподілу їхніх голосів. Голоси розподілилися пропорційно усім лідерам виборів.

Що може трапитися далі? Зеленський перемагає і Порошенка, і Тимошенко у віковій категорії до 40 років з розгромним рахунком. Для Зеленського, у якого ядро виборців формується на ходу і до якого особливо прихильні юні та молоді, особливо важлива явка. Якщо зазвичай на вибори ходить від чверті до третини молоді, то Зеленському доведеться зробити все, щоб тепер прийшло більше половини.

Правда, труднощі з явкою у нього не варто і перебільшувати. Він лідер уподобань у всіх вікових категоріях, крім 50+. Причому динаміка у категорії 40-50 років для нього позитивна. Також проблемним є те, що з найбільш розгромним рахунком він перемагає на традиційно аполітичному і малоактивному Півдні. Лідерство на Донбасі теж є сумнівним активом, оскільки на виборах президента-2014 Донбас показав аномально низьку явку. Плюс адмінресурс і технічні кандидати зроблять все, щоб на дільницях створити умови для заниження явки.

Погода у день виборів, яка вважається важливим чинником явки, обіцяє сприяти Зеленському.

Суттєвий мінус - штаб Зеленського не зміг покрити сто відсотків виборчих дільниць. Та й навряд чи ті волонтери, які зголосилися, пройшли серйозну підготовку.

Водночас, у нього є прихований резерв за рахунок виборців, які схильні голосувати за лідера. Примітно, що віра у те, що Зеленський може перемогти, зростає і вирівнялася з іншими учасниками трійки лідерів.

Якщо припустити, що Зеленський дещо втратить, зважаючи на вказані вище проблеми з явкою, але набуде за рахунок бонусу тих, хто в останню хвилину визначається на користь лідера, він мав би у першому турі отримати результат приблизно як такий, який зараз показують соціологи та вийти у другий тур.

Порошенко розраховує на вихід у другий тур. У нього чи не найміцніше електоральне ядро, але й високий негативний рейтинг, який заважає нарощувати результат. Йому на користь може зіграти традиційний конформізм частини виборців, які схильні голосувати за владу. А також - частини виборців, які соромляться зізнатися інтерв'юерам, що вони за чинного президента. Правда, ці категорії перетинаються. В умовах, коли дорогий кожен голос, те, що штаб президента створив купу технічних кандидатів, тепер заважає йому нарощувати власний електоральний ресурс.

Щось дасть адмінресурс і підвезення виборців. Можливі спроби фальсифікацій, але якщо конкуренти закриють членами комісій і кваліфікованими спостерігачами дільничні виборчі комісії, тут багато не намутиш. Зараз не відомо, скількох нових прибічників вдасться піймати у сітки скупки штабів кандидата, а скільки людей готові були і так голосувати "за". У кожному випадку, ефект від скупки буде, але соціологам про це люди не зізнаються.

Динаміка рейтингів Тимошенко негативна. Юлія Володимирівна може розраховувати на те, що традиційно соціологи не дораховують їй виборців, які матеріалізуються у день голосування. Правда, на останніх парламентських виборах сталося незвичайне - замість отримати більше заміряного соціологами, Батьківщина отримала менше. І саме ядро стало як ніколи малим. Резерв Тимошенко - ефект від "соціальних програм". Плюс - старші люди у сільській місцевості Заходу. Правда, тут і Порошенко має міцні позиції.

Гриценкові не вдалося подолати труднощі позиціонування себе відносно владного Порошенка. За змістом і стилем його кампанія залишалася відносно консервативною та велася не як кампанія челенджера, хоча йшов він із опозиції.

На цих виборах новітні рухи і молоді реформатори знову не спромоглися виставити консолідовану пропозицію. Як виборець я намагаюся притлумити власний максималізм.

Хто б не переміг, ми отримаємо президента з низькою легітимністю і підірваними демократичними інститутами, особливо - інститутом виборів. Системна скупка голосів, некомпетентність, популізм провідних кандидатів, відсутність прямої дискусії між лідерами і надмір маніпуляцій - країна вже не буде такою, як раніше.

І повна непередбачуваність. Бо ми не лише не маємо найменшої уяви, як діятиме гіпотетичний президент Зеленський. Але й нема гарантії, що Порошенко на другому терміні остаточно увірує у свою безпомильність і вдасться до авторитаризму. Другий термін, він такий - ми бачили це на прикладі Кучми.

Коли кредит довіри вичерпано, країна, у якій пенсіонери отримують по дві тисячі пенсії, а селянам треба тих самих дві тисячі щоб сплатити за опалення газом, може будь-коли вибухнути.

Вибори для того і є, щоб громадяни висловилися на цьому всенародному референдумі щодо влади. краще - без маніпуляцій технологами і штучних істерій.

Соціологічні опитування - не прогноз. Особливо зважаючи на те, що наші соціологічні компанії пов'язані тривалими традиціями співпраці з політичними силами, а інколи - і відносинами власності. Пам'ятаємо, як першою після розстрілів на Майдані інформація СОЦИСу про лідерство Порошенка дала під дих Кличку і означила Порошенка як найперспективнішого майбутнього президента. Соціологія в умовах відсутності ринку політичної аналітики і власності олігархів на медіа використовується як засіб маніпуляцій.

І навіть якщо соціологічні дослідження проведені коректно, а оприлюднені дані не підкориговані, передбачити результат виборів неможливо.

Подивіться, що відбувалося на виборах останніх років і що показувала соціологія напередодні. Я взяв результати опитувань соціологічних компаній, на які посилаються й зараз, за кілька тижнів до виборів. У 2010 році Тігіпко отримав вдвічі кращий результат, ніж давали дослідження, Тимошенко - на 40% кращий. У 2014 році вдвічі більше отримали Тимошенко і Ляшко, Порошенко додав 60% і переміг у першому турі. На парламентських виборах 2012 об'єднана опозиція Батьківщина Тимошенко знову додає 40%, ВО Свобода несподівано додає 50%. Натомість УДАР Кличка втрачає 30%. Вибори до Ради 2014 року стали суцільною несподіванкою. Блок президента Порошенка втрачає 30%, тоді як Народний фронт поліпшує результат вдвічі. Самопоміч додає 60% і формує міцну фракцію, 80% додає перероджений на матеріалі регіоналів Опоблок. (До речі, виборців Бойка-Вілкула знову може виявитися більше). Батьківщина чи не вперше не добирає - мінус чверть від очікуваного.

У всіх випадках, коли позитивно "вистрілювали" кандидати чи політпроекти, це були нові явища. На цих виборах такими є Смешко і той самий Зеленський. Щодо очікування змін, Зеленський з великим відривом випереджає усіх інших. Запит на зміни значний, і це підтверджується затятою стагнацією рейтингів "старих" політиків. Є запит на багато що, і йде він зовсім не від сил реваншу. Але запит цей наразі потрапляє у політичний вакуум.

Чим би не завершилися ці вибори, найважливіше - утриматися від агресії на вулицях. Інший - це не означає ворог. Досі ми повставали проти узурпаторів, а тепер пахне війною всіх проти всіх.

Всі політики повинні визнати результати виборів. Ніхто не має права закликати до повстань, які майже напевне повалять усю конструкцію української державності.

Володимир Кухар, політичний аналітик

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику