Цензор.НЕТ

01.04.19 19:56

Чому класичні кампанії вмирають і до чого це може призвести

Короткий аналіз першого туру і політичні прогнози на майбутнє. Лонгрід. Частина І.

1. Отже, Що відбулося?

Світ змінився. І змінилася Україна. "Тест Зеленського" - прямий доказ. В раніше консервативній країні, яка обирала Президентами тих, хто був прем"єром, або хоча б міністром, на 5-тий рік війни з ядерною державою, знайшлася третина громадян, які виявилося готовими довірити ключовий пост в країні людині без жодного досвіду державного управління. Людині, яка не подала в ході кампанії жодної чіткої відповіді щодо вирішення базових для країни проблем. Людині, яка зосередила в доволі віртуальному образі дуже різні очікування Сходу, який масового підтримав Зеленського "як свого", так і Заходу, який масово дивиться і довіряє патріотичному телеканалу "1+1". Людині, яка вперше в Україні провела кампанію на рівні кіносеріалу-утопії та лінійки розважальних продуктів. І це інноваційно навіть для світу.

2. Чому це відбулося?

Країна втомилася. Від війни, конфліктів, страхів і безнадії. Звідси - висока явка, на 4 млн людей більша, аніж у 2014. І це - переважно за рахунок великих міст сходу і півдня. І це явка за віртуальну надію на нове і краще.
Країна стає все більше урбанізованою, міста - політично активними, з власними сучасними кумирами. Відсоток села в структурі виборців зменшується. Низька явка на Заході країни лише довела, що безвіз призвів до неймовірної за своєю чисельністю трудової міграції. А міста вже живуть не так в світі телевізора, як у віртуальному світі соціальних мереж.

3. Нові авторитети і нові принципи віртуального світу.

Віртуальний світ - це своєрідний квест, гра, яка потребує нових героїв і челенджів. Тому ці вибори були торжеством умовно "нових політиків", до яких точно належить Зеленський, але з натяжкою можна віднести і Гриценка, і Смєшка.
Парадокс, але в новому віртуальному світі - нові авторитети. Не сивочолі мудреці, не експерти з гарвардською освітою, не політичні журналісти- розслідувачі. Це актори або журналісти розважального жанру.
Смєшка значною мірою "зробив" Гордон, який має довіру глядачів завдяки лайфовим спокійним інтервю "про життя зірок".
Зеленський зробив своїми VIP-агітаторами впізнаваних позитивних героїв розважального жанру - Олю Полякову, Потапа, Надю Єрофєєву і тд. І виграв з ними симпатії молодіжного електорату, для якого вони - кумири. А люди старшого віку, втомлені від війни і безнадії, в його образі показали владі, яка асоціюється з незакінченою війною і відстуністю бачення майбутнього, середній палець.

4. Що далі?

Не секрет, що шанси діючого Президента обійти Зленеського у другому турі рівні 1 проти 99. Кожен, хто вміє рахувати, чудово розуміє, що реципієнтом для Зеленського стане більшість голосів опозиційних кандидатів. Вони ляжуть в одну корзину. Порошенко може додати частину голосів Смєшка і Кошулинського, і незначну частину виборців Тимошенко. Зважаючи на рівень конфліктності кампанії і образ Коломойського, можна уявити, що для Порошенка це буде боротьба за життя.
Тому найімовірніше, окрім, зусиль наступних трьох тижнів, викликів на дебатів, мобілізації патріотичного виборця і адміністративного ресурсу, діючий Президент буде думати і про запасні захисні варіанти.
І таким варіантом може стати мобілізація діючого парламенту під зміни до Конституції у бік парламентської республіки.
Це - формат самозбереження для діючого президента, інших політеліт, він влаштовує Тимошенко і навіть Медведчука з Льовочкіним. І для цього у парламенту ще є час до осені включно.
Така різка зміна правил політичної гри, коли виграє не той хто довго йде і системно працює, а розкручене "нове обличчя". Такий фантастичний запит на "нових", до яких може додатися ще один потужний гравець Вакарчук, може підштовхнути діючі політичні еліти до тектонічних змін системи державного устрою країни.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику