Цензор.НЕТ

02.04.19 17:24

МАЙЖЕ 5,5 ТИСЯЧІ СУДОВИХ СПРАВ: ЯК ВІДСТОЮЄТЬСЯ ІНТЕРЕС МІНОБОРОНИ У ХРАМАХ ФЕМІДИ

МАЙЖЕ 5,5 ТИСЯЧІ СУДОВИХ СПРАВ: ЯК ВІДСТОЮЄТЬСЯ ІНТЕРЕС МІНОБОРОНИ У ХРАМАХ ФЕМІДИ

Армії доводиться воювати не лише за кожен клаптик українського терену на сході держави, відбиваючись від вогневих атак і провокацій ненаситних путіноїдів. Гектар за гектаром, один об’єкт за іншим оборонне відомство повертає під свою повноправну юрисдикцію і управління території полігонів, військових частин, відомчих санаторіїв після того, як колишнє армійське та політичне керівництво задешево чи задорого роздавало той ресурс ділкам. Битви відбуваються в судах, у інформаційному просторі, у міжвідомчих дискусіях і у бесідах із громадянами та фермерами, які душею і, що тут таїти, чесною працею, «прикипіли» до наданих їм наділів, по яким колись їздили танки, ходили у навчальні атаки роти і батальйони. Чия в тому провина – мають розбиратися правоохоронні органи, але очевидно, що слід зробити все, аби більше не допустити до керма «кардиналів», які одного разу вже назавжди прощалися з нерухомим ресурсом оборони.  

РЕВЕРС ОБОРОННОГО РЕСУРСУ

І військо не просто відновлює право на ведення власної специфічної діяльності на тих теренах, а й справді не бариться з плануванням та реалізацією потрібних йому проектів. Нещодавно очільник Міноборони Степан Полторак оголосив про надання 20 млн гривень на відновлення й закупівлю нового обладнання для військового санаторію в Одесі. Декілька місяців тому до сфери управління МОУ повернуто незаконно відчужені об’єкти й ділянки колишнього санаторію «Лермонтовський». Згадані кошти підуть на приведення закладу у функціональний стан. Загалом є плани до кінця року збільшити фінансовий ресурс цього осередку реабілітації військових до 100 мільйонів гривень. Нагадаємо, що на базі «Лермонтовського» створено Центр медичної реабілітації та санаторного лікування «Одеський» Міноборони.

Загалом стараннями Юридичного департаменту Міноборони,  починаючи від 2015 року, відомству вдалося повернути понад 34 тисячі га земель оборони і  134 тисячі кв метрів нерухомості. Це результат тривалої судово-претензійної роботи. Примітно, що нині військові юристи ведуть 5461 справу, які стосуються захисту інтересів оборонного відомства в судовому порядку.

–  Коли у 2015-му ми аналізували ситуацію, то дійшли висновку, що полігони здебільшого зайняті під агробізнес, а договори укладено в окремих випадках не з військовими частинами, а з органами місцевої  влади, – зауважив під час брифінгу директор Юридичного департаменту Міноборони Валерій Коваль. – Так, був час, коли повноцінна бойова підготовка відбувалася зрідка через проблеми з технікою, паливом, боєприпасами. Але з початком війни тут слід було навести лад. Яскравий приклад – Тарутинський загальновійськовий полігон. Маємо щодо нього 35 основних справ, які по кілька разів «ходили» від першої до третьої інстанцій. Наразі можна сказати, що близько 22 тисяч га повернуто в користування Міноборони. На цю справу витрачено чимало часу – самих судових засідань було понад 1 тисяча! Вже триває відновлення інфраструктури полігону задля початку належного бойового вишколу. Одна з головних проблем – будівництво нормальної дороги до цього полігону. Схожа ситуація існувала і з Бердянським полігоном Повітряних сил. Деякі посадовці в мирний час вирішили, що він армії не потрібен, і змінили його призначення, здавши землі фізособам. Ми подали більше 1160 справ й понад 2 тисячі га полігону вже повернуті як землі оборони.

Дехто вважав: Міноборони не потрібні не лише землі, а й цілі заводи. Йдеться, зокрема, і про Одеський авторемонтний завод, який до війни намагалися прибрати до рук ділки. Військовим юристам вдається його успішно відстоювати, як і землі аеродрому «Шкільний», на частину якого теж «кинули оком» спритники. Військові юристи запевняють, що не дозволять це їм зробити. Щодо цього летовища тривають експертизи, інвентаризація, незабаром судовий розгляд знову відновиться. Так само у правове русло оборонне відомство прагне повернути і ситуацію навколо ринку «7-й кілометр» неподалік Одеси. 2000-го року Міноборони, відповідно до угоди, укладеної із Авангардівською селищною радою, одержало на тривалий строк право користування торгівельними місцями. Упродовж 2015-2016 років військові юристи сформували формулу справедливого договору, за яким власники тутешніх «контейнерів» мали сплачувати визначені кошти, що надходять у спецфонд МОУ. Але не всі підприємці на це погодилися – звісно, декому вигідніше працювати, нічого не сплачуючи державі.

НЕЧЕСНА ГРА З АРМІЄЮ ТЕПЕР ЗАГРОЖУЄ ДІЛОВІЙ РЕПУТАЦІЇ

–  Ми почали судову роботу і зараз важко сказати, коли вона закінчиться, більша частина справ перебуває на етапі апеляції, - коментує ситуацію із «7 кілометром» Валерій Коваль. – Ми намагаємося в судовому порядку схилити суб’єкти господарювання до укладення договорів на умовах, визначених експертною оцінкою, або звільнити торгівельні місця і дати можливість зайти тим, хто готовий ці вимоги виконувати. 

Важливою є претензійна робота, яку проводять військові юристи здебільшого щодо порушень виконання договірних зобов’язань, зокрема у системі державних закупівель в інтересах ЗСУ. Наприклад, Департамент державних закупівель МОУ направив сотні претензій для передачі в суд. Військові юристи вивчають якість документів, доказової бази і в разі необхідності повертають матеріали на доопрацювання. Така практика спонукає до буквально виховання іншого стилю у взаєминах виробничників-партнерів з оборонним відомством. І це дуже важливо, оскільки армія сподівається, що результатом виконання угоди стане певна кількість якісно відремонтованої техніки чи поставка продовольства, будівництво серйозних об’єктів тощо. Дуже неприємно, коли в такі плани військових промисловці та постачальники вносять не завжди виправдані затримки і корективи, що негативно позначається на боєздатності та готовності війська.

Очільник Юридичного департаменту зізнається: дуже важко було у 2015-2016 роках, оскільки вимоги Міноборони були занадто жорсткими для підприємств. Це стало для них уроком і надалі вони намагаються брати стільки договірних зобов’язань, скільки можуть виконати. Бо кому сподобається сплачувати чималі штрафи, пеню, тим паче – втрачати ділову репутацію, що взагалі важко підрахувати?


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику