Цензор.НЕТ

03.04.19 13:00

Дебати чи недебати - ось у чому питання

Тепер багато заговорили про дебати.

Прогнози – річ невдячна. Але думаю, що ці дебати не відбудуться.

Бо, по правді, вони не потрібні ні одному, ні другому кандидатові. Зеленському комфортно зі своїм електоратом, він зараз упевнений у своїх силах. Тактика «мовчання – золото» ще й може додати кілька відсотків з табору тих, чиї кандидати вилетіли з боротьби на президентське крісло.

Не потрібні ці дебати і Порошенкові теж. Він просто розігрує це як карту, бо впевнений, що Зеленський не прийде. Натякають, мовляв, злякався. Але уявімо, якби таки прийшов і спілкувався у звичній для себе манері, Порошенко тільки вийшов би із себе, обізвав би його клоуном.

Така ситуація станом на зараз. Проте під час цієї виборчої кампанії все дуже швидко змінюється.

Але це аж ніяк не означає, що такий інструмент чесних перегонів, як теледебати претендентів на найвищу посаду, Україні не потрібен. Навіть більше, я би їх запровадив і в контексті парламентських виборів. Власне як же з’ясувати, на яких позиціях стоїть той чи інший кандидат, та чи інша політична партія і хто є більш переконливим для виборців? Про це говорив і лідер «Самопомочі» Андрій Садовий ще на початку цієї виборчої кампанії. Та на жаль, всі воліли заклеювати країну біг-бордами та вкидати мільйони в зомбоящик…

А достатньо поглянути на досвід США. Там політичні дебати – це вже традиція. 

Дебати кандидатів на посаду президента чи віце-президента США є найочікуванішим телешоу. Понад 60 мільйонів американських телеглядачів – підтвердження того. Однак водночас дебати у США демонструють інший, відмінний від українського, вимір стосунків між кандидатами і виборцями.

Що маю на увазі? Для американських глядачів теледебати - це можливість вирішити, хто з претендентів заслуговує на їхню довіру, визначитись, хто з них може впевнено провадити державний курс. І так, харизма тут відіграє чималу роль. А чому, зрештою, і ні?

Проте дебати у США – і це чи не найважливіше – вказують на взаємозалежність політиків і виборців, рівень відповідальності політиків перед виборцями у рази вищий. Бо ж, наприклад, для американців відмова претендента на вищу державну посаду від участі у теледебатах була б виявом неповаги, ба навіть свідчила про боягузтво кандидата. Зрештою, роль цих дебатів така, що вибори можуть бути виграні чи програні на основі цих дебатів.

Так то Америка, - скажете Ви. Пора виростати із куцих зарадянщених і корупційних штанців-методів політичної боротьби, – скажу я. Якщо вже взяли курс на Європу, то й методи боротьби треба обирати демократичні. Хай не все запрацює зразу, але ж починати треба.

Але знову ж так варто пам’ятати: суть дебатів – не просто створити шоу і залишити когось із опонентів у дурнях. Мета такого оказії – показати виборцю свої навички, можливості, знання та готовність обіймати ту чи іншу посаду, розповісти про своє бачення розвитку країни, свою мету, а головне – про засоби, якими цього досягатиме. 

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику