Цензор.НЕТ

09.04.19 10:00

За 2 місяці держава недоотримала 4,3 млрд грн через підвищення ставки акцизу на тютюн

Третього квітня на своєму офіційному сайті Міністерство фінансів України відзвітувало про виконання доходів держбюджету на 95,3% від розпису у І кварталі 2019 року. Одним із головних чинників зменшення прогнозованих надходжень до бюджету, як повідомляє Мінфін, є скорочення виробництва тютюну. Станом за 2 місяці недоотримання доходів було на рівні 4,3 млрд. грн, проте цей показник за 3 місяці (січень-березень) може бути ще вищим.

Про це у лютому цього року вже попереджала зазначала Асоціація "Укртютюн". В Асоціації повідомляли, що різке підвищення ставок протягом останніх років не дає відповідного зростання річних надходжень до бюджету, і справа не лише у зменшенні споживання тютюнових виробів, але й в значному підвищенні обсягів нелегальної продукції на ринку. За даними "Укртютюну", у 2018 році обсяг легальних продажів сигарет скоротився на 19%, рівень споживання впав на 10%, а обіг нелегальної продукції збільшився на понад 70%.

Більш того, про скорочення обсягів виробництва як наслідок додаткового підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби і відповідно, зростання нелегального ринку, говорили ще в середині 2018 року в тій самій Асоціації.

Там зазначали, що запропонована ініціатива Мінфіну щодо додаткового підвищення ставок акцизного податку (додаткова індексація на 9% поверх запланованого на 20% щорічного підвищення до 2025 року) "призведе до подальшого скорочення обсягів реалізації тютюнових виробів і, відповідно, надходжень бюджету". Як наслідок, Мінфін переніс індексування ставок акцизу на середину 2019 року, проте як бачимо, це ніяк не вирішило цю проблему. Більш того, зростання ставки акцизу в середині цього року може потенційно призвести до ще більших недонадходжень державного бюджету.

Виробники прогнозують скорочення виробництва через значне підвищення ставок і попереджають про це Мінфін, але в держустанові не беруть це до уваги і малюють прогноз, виходячи із грубих міркувань "на 20% підвищили ставку, а одже й надходження зростуть теж на 20%". Проте це так не працює. Як наслідок маємо невиконання плану у розмірі 4,3 млрд грн за перші два місяці 2019 року і потенційні більші втрати в майбутніх періодах.

Постає питання, чи можемо ми в умовах слабкого економічного зростання, в рік президентських та парламентських виборів, рік, коли нам треба гасити величезні борги зовнішніх запозичень так ризикувати надходженнями держбюджету і так невідповідально підходити до питання оподаткування бюджетоутворюючої галузі?

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику