Цензор.НЕТ

09.04.19 12:44

Ботоферми - нова забава політиків

Ботоферми - нова забава політиків

Соціальні мережі завжди бурхливо реагують на будь-який інформаційний привід, пов'язаний з українським політикумом. До будь-якої значної події, в інтернеті гарантовано підключаються "боти". Особливо під час виборчої кампанії штаби головних претендентів на перемогу користуватися технологіями ботоферм, створюючи ілюзію громадської думки. "Боти" -  це сторінки в соціальних мережах, які веде жива людина за певним алгоритмом, по темнику або інструкції. Такі боти імітують діяльність звичайної людини.

Всі  сучасні люди користуються Фейсбуком, Твіттером чи іншими мережами. Тому на формування їхніх політичних переконань та вподобань  виділяються мільйони доларів, а відсоток ботів на сторінках окремих політиків іноді може досягати 50% від загальної кількості підписників, для формування правильного образу політика, створення живого дискурсу на його сторінці та зменшення негативу.

Технологія розведення «ботоферм» і створення механізмів формування ілюзії громадської думки зародилася на початку 2000-х. Проте, особливої популярності досягла на останніх президентських виборах.  Кожний користувач Фейсбуку бачив рекламу: «Потрібні рекламні акаунти», або « Як заробити на своєму акаунті». За подібним оголошенням стоїть «здача в оренду» вашого профілю, сторінки або створення фейкових акаунтів, для нав’язування потрібної думки аудиторії через створення певної атмосфери, розкрутки профілю, пом’якшення деяких гострих запитань та навіювання неприязні до конкурентів. 

У ботоферм добре налагоджені робочі процеси обліку та звітності, налаштована інфраструктура і спеціальне програмне забезпечення. Вони оперативно перемикаються на виконання різних завдань. Існують цілі офіси, які займаються навчанням співробітників. Вони можуть реєструвати сотні акаунтів, створювати пости, лайкати, репостити, скаржитися на інші акаунти, змінювати інформацію в своїх профілях, і все це – масово.

  Соціально-політичні боти - найскладніша категорія з усіх існуючих. Проте,  найчастіше на просторах Фейсбуку можна зустріти найпримітивніших ботів - профіль без фото, без друзів, без постів та репостів. Вони виконують досить однотипні маніпуляції за що їх блокує  Фейсбук.

  Є і інші сторінки, яких майже неможливо відрізнити від звичайних користувачів. Вони мають фотографію профілю, обкладинку з квітами чи ще чимось буденним, кілька репостів та велике число друзів. Таких ботів блокують набагато рідше. Є сторінки, які імітують діяльність справжньої живої людини (додавання фотографій, створення власних дописів тощо).

Моніторинг офіційних сторінок українських політиків показує підозріло великий приріст аудиторії за малу кількість часу. Тому Facebook  ввів нові алгоритми, що знижують охоплення аудиторії. Крім того і інші мережі, такі як Twitter та Youtube почали нещадно боротися з ботами, видаляючи мільйони підозрілих акаунтів. Тому на офіційних сторінках українських політиків кількість підписників знизилася майже вдвічі.

Політика боротьби соціальних мереж з ботами змусила політиків частіше користуватися послугами лідерів громадської думки - журналістів, блогерів, публічних діячів – «ЛОМів». Яскравим прикладом такого явища є Петро Порошенко та його «порохоботи», які заполонили весь простір українського інтернету. Замовити політичний пост в такої людини буде коштувати приблизно 600 доларів, що на порядок дорожче, на відміну від попередніх способів. Часто блогери «здаються в оренду» під певні проекти на місяці.

  Вони вже мають напрацьовану аудиторію, часто досить велику за кількістю, і їм набагато простіше маніпулювати своїми передплатниками. За допомогою цієї технології можна справді досягти бажаного результату з електоральними настроями населення. Підтврдженням цього є 6 місце Юрія Смішка у рейтингу президентських перегонів, якого напередодні виборів підтримали лікар-педіатр Євген Комаровський, дисидент Семен Глузман, громадський діяч Дмитро Співак, журналіст Дмитро Гордон, екс-міністр оборони Віталій Радецький, колишній голова української митниці Анатолій Макаренко і ще більш ніж 10 лідерів думок.


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику