Цензор.НЕТ

03.06.19 17:49
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Хто захистить винахідника Зеленського?

Хто захистить винахідника Зеленського?

Не знаю, як у Вас, шановний читачу, але у мене наростає занепокоєння перспективами подальшої долі конкурсу до Вищого суду з питань інтелектуальної власності (далі - Вищий ІР-суд).

Нагадаю, що так само як і Вищий антикорупційний суд України, Вищий ІР-суд є спеціалізованим судом держави. Втім, на відміну від антикорупційного, створення ІР-суду не обумовлювалось жодним міжнародним зобов’язанням. Версії відносно появи цього суду в тексті Закону України «Про судоустрій і статус суддів» озвучувались різні: від об’єктивно назрілої необхідності утворення судової установи, яка опікуватиметься розглядом спорів у сфері інтелектуальної власності (зростання інтелектуального наукового потенціалу і т д) до банального виправдовування створення спеціального антикорупційного суду (для запобігання ілюзії щодо його унікальності).

Відверто кажучи, в далекому 2016-ому році теж не мала чіткого уявлення для чого нам потрібна подібна окрема судова установа, зайві витрати на конкурс, утримання апарату, приміщення, тощо. Дійсно, на перший погляд може видатись, що спорів, пов’язаних з авторським правом, торговельними марками, патентами на винаходи в Україні виникає небагато і районні та господарські суди їх чудово вирішують.

При детальному ж аналізі ситуації відкривається зовсім інша правда – справи цієї категорії є складними, їх вирішення потребує спеціальних знань, якими володіють одиниці в суддівській спільноті. З розширенням засобів доказування в судовому процесі виникла об’єктивна потреба в наданні якісної оцінки великому обсягу доказів, які надають учасники провадження. За таких умов, ІР-спеціалізація судді виступає як головна передумова отримання якісного, належним чином вмотивованого судового рішення.

Динамічний розвиток ІТ-сфери, частка якої наразі складає 4% національного ВВП (джерело), зародження інноваційного мислення, яке полягає в усвідомленні необхідності докладення зусиль до пошуку не лише нового, але й принципово інакшого, все це робить нашу державу інвестиційно привабливою для міжнародних партнерів. В свою чергу, ефективний механізм захисту прав та законних інтересів правовласників, яким має стати спеціальний ІР-суд, покликаний розвіяти будь-які сумніви потенційних інвесторів в тому, що вкладати в Україну кошти вигідно, безпечно та надійно.

На цій піднесеній ноті було б доречним повідомити, що наші очікування (тобто сподівання юридичної спільноти та правовласників) вже найближчим часом справдяться, натомість на жаль, доводиться констатувати, що процес формування ІР-суду гальмується. Непощастило ІР-суду потрапити в період зміни владних еліт та смуги виборів.

Вища кваліфікаційна комісія суддів, яка раніше успішно завершила другий конкурс до Верховного Суду та Вищого антикорупційного суду України, зараз знаходиться у стані війни з противником, який нагадує групу рейдерів, та намагається утримати необхідні темпи кваліфікаційного оцінювання суддів.

За деякими ознаками Комісія зупинилася за півкроку до завершення перевірки практичних завдань виконаних декількома десятками фіналістів конкурсу до Вищого ІР-суду.

Далі залишається досить небагато роботи: провести співбесіди з тими, хто вийде до другого етапу конкурсу та оголосити рейтинг переможців. На мій погляд, Комісія здатна зробити це до кінця липня перед виходом у відпустку. Якщо, звісно, рейдерські атаки не призведуть до уповільнення її роботи.

Власники та користувачі прав інтелектуальної власності, юридичні фірми терпляче чекають появи суду, де будуть працювати судді, які спеціалізуватимуться саме на цих питаннях. Більш того, з численних зустрічей, які проводились 18-22 травня ц.р. в рамках роботи щорічної конференції International Trademark Association (м. Бостон, США), вбачається, що на початок роботи цього суду поряд з вітчизняними, очікують також іноземні правники та представники великого бізнесу світового рівня.

За наявною інформацією, донори з Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки, Великої Британії уважно слідкують за розвитком подій і готові надавати всю необхідну технічну допомогу.

А судячи з того, що новообраний Президент України Володимир Зеленський є власником 6 патентів на винаходи та понад 25 торгових марок, серед яких також ТМ «Слуга народу», свідоцтво на яку було отримано зовсім недавно – 10 травня (деталі тут), можна припустити, що влада абсолютно повністю усвідомлює важливість запуску роботи Вищого ІР-суду, його ролі в питаннях захисту прав інтелектуальної власності та має бути зацікавлена в тому, щоб такий суд запрацював найближчим часом.

І в якості нагадування всім, від кого залежить доля Вищого ІР-суду чи не найкращим чином прозвучить цитата Уінстона Черчиля:

«Марно говорити: «Ми робимо все, що можемо». Треба зробити те, що необхідно». 


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику