Тамара Мазур Адвокат, к.ю.н.

Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Мінкульт змушують повернутись в минуле

789 2
Мінкульт змушуть повернутись в минуле

У квітні минуло три роки зі старту роботи #УрядГройсмана. По суті, це період, який дозволяє підвести перші підсумки, "інвентаризувати" досягнення та зрозуміти, чи правильним шляхом рухаємося. 

Не буду казати, скільки за цей час зробило Міністерство культури України. Ми сумлінно виконували свої обов’язки навіть тоді, коли про діяльність установи – з причин здебільшого суб’єктивних - майже ніхто не знав. Ми працювали, хоч і не інформували. 

Є одне принципове досягнення, яким я особисто пишаюсь. Цього кроку від Мінкульту вимагали вже давно, і на ньому постійно наполягала громадськість та професійна спільнота: відмовитися від одного з повноважень, яке звикли називати найбільш корупційним – погодження так званих ІМО (в народі «видача дозволів на будівництво»). 

Відмовитись від цього обіцяла чи не кожна команда, що приходила працювати на вул. І. Франка, але відважились – лише ми. Ця історична подія сталася ще 21 лютого 2018 року. Звичайно, з подачі Мінкультури. Але на диво всі мовчали – і професійна спільнота, і активісти, і навіть ЗМІ, які так активно «розганяли зраду» в цьому питанні. «Може чекають остаточного вступу змін в дію? Не вірять в реалізацію прийнятого рішення?», - подумала тоді я. Адже відмова відбувалася в 2 етапи, і перехідний період завершувався 31.12.2018.  

1 січня 2019 року розпочалося абсолютно нове життя Мінкультури – "життя без ІМО". І знову навколо «лякаюча» тиша, ба навіть таке, чого ми зовсім не очікували. З’ясувалось, що таке спрощення процедури і, загалом, дерегуляція галузі охорони культурної спадщини для окремих персоналій – це «зрада», яка нібито (тут увага)  гальмує розвиток великих міст та погіршує інвестиційний клімат у цілій державі. 

З моменту відмови від видачі так званих «дозволів на будівництво» ми отримали від цих осіб погрози, зазнали шантажу. Команду Мінкульту лякали звільненнями, кримінальними справами та приїздом НАБУ, ГПУ, СБУ тощо. Зараз лякають зв’язками з новою владою.  

Але ми чітко знаємо про мету цього бізнес-активізму – примусити Мінкульт повернутись до старої, сталої практики видачі дозволів, тим більше в інтересах певних осіб. 

Я можу відверто заявити про тиск на Міністерство культури у цьому питанні. А ще публічно заявити, що всім їм час усвідомити: повернення до минулого за жодних обставин не буде. 

Панове, звикайте жити в цивілізованій державі з прозорими і однаковими для всіх правилами. Попереду в нас лише корисні для суспільства та країни в цілому зміни – Електронний реєстр культурної спадщини, адміністративні послуги в електронній формі, реалізація «пілоту» з електронного обліку пам’яток тощо. 

Давайте рухатись вперед, а не назад.