Цензор.НЕТ

15.07.19 15:58
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Виборча система України і…лемури

рада

Вибори до Верховної ради в Україні проходять кожні 5 років в останню неділю жовтня. Чергові парламентські вибори повинні були відбутися 27 жовтня 2019 року. Однак новообраний президент Володимир Зеленський після свого обрання розпустив раду та оголосив дострокові вибори. 21-го липня 2019 року відбудуться позачергові парламентські вибори в Україні. Давай розберемось – як працює наша виборча система.

Вибори до Верховної Ради відбудуться за змішаною пропорційно-мажоритарною системою. Пропорційна система дозволяє пройти до ради тим партіям, які наберуть 5% і більше голосів (всього 225 депутатів), мажоритарна – ще по одному кандидату з кожного округу (всього 199 депутатів).

Тому на виборчій дільниці ти отримаєш два бюлетені. Один - зі списком партій. Ті партії, які подолають прохідний бар'єр у 5%, розподілять між собою 225 місць в Верховній раді в залежності від набраних голосів. Другий - зі списком кандидатів по твоєму мажоритарному округу. Той, хто набере найбільшу кількість голосів і стане представником твоєї місцевості у парламенті.

Вибір партії по першому бюлетеню відбувається за закритими списками. Що це означає? Пропорційна система із закритими списками – це голосування за конкретну партію. Тобто виборець не впливає на формування такого списку, не може вирішити, хто саме з членів партії потрапить у раду, партії формують ці списки на свій власний розсуд. Ти можеш підтримувати передвиборчу програму партії, деяких її членів, але при цьому в списку кандидатів можуть опинитися люди, які не викликають у тебе довіри. На жаль, за діючою системою ти можеш проголосувати тільки за весь список в цілому. Таким чином до ради можуть потрапити не тільки ті політики, які тобі подобаються, а й їх одіозні колеги.

Як же проаналізувати ці списки? Для цього ти маєш на сайті ЦВК за цим посиланням ознайомитися зі списками партії, яку ти хочеш підтримати.

Як бачиш, всі кандидати пронумеровані. Це означає, що партія сама вирішила – який кандидат матиме більше шансів пройти в раду. Наприклад, тобі дуже імпонують кандидати від партії, які мають номери в списку - 22, 26 та 28. Можливо, тільки наявність цих кандидатів і підштовхує тебе проголосувати саме за цю партію. Але вони можуть і не потрапити у раду. Уявімо, що ця партія набрала 8% голосів. В такому випадку до парламенту пройдуть ті кандидати, які мають місця в списку до 20-го. Тобто твої улюбленці 22, 26 та 28 в раду не потраплять. Так працює система закритих списків і саме вона діє в Україні. Відкриті ж списки (їх нам вже багато років обіцяють всі політики) заведуть в раду тих кандидатів по списку партії, які особисто наберуть більшість голосів від виборців. Тобто при системі відкритих списків саме виборець розподіляє місця в списку партії, а не партійні боси.

Хто такі мажори…тарники?

Тепер про мажоритарну систему. Отже, вся Україна розподілена на 199 мажоритарних округів, кожен з яких має приблизно однакову кількість виборців. Раніше таких округів було 225, але через окупацію Росією Криму та частини Донбасу, вибори проходять лише на 199 округах. В кожному окрузі свій унікальний список кандидатів в раду – тобто одна й та сама людина може балотуватися тільки в 1 окрузі. Кількість кандидатів також не лімітована, тому в кожному окрузі буде свій індивідуальний бюлетень – за даними ЦВК, в когось буде бюлетень на 6 кандидатів, а в когось на 50. Інформація про всіх зареєстрованих кандидатів вже розміщена на сайті ЦВК. Мажоритарні кандидати можуть висуватися від партії або йти за процедурою самовисування (тобто, незалежні від партій кандидати) – це буде зазначено в бюлетені. За цим посиланням обирай номер свого округу та досліджуйте список кандидатів. Один з них стане представником твого округу у парламенті. Підійди відповідально до свого вибору - наперед дізнайся якнайбільше про кандидата, якого плануєш підтримати. В цьому вам допоможе наша стаття "Перевір свого кандидата".

Окремо нагадуємо, що прийняти участь у виборах за мажоритарною системою ви зможете лише за адресою своєї реєстрації. Що це означає? При зміні місця голосування, на дільниці тобі видадуть тільки один бюлетень – зі списком партій. Тобто ти не зможеш проголосувати за мажоритарного кандидата від свого округу, адже бюлетені зі списками мажоритарних кандидатів є тільки в тих округах, в яких вони балотуються. До прикладу, твоє місце реєстрації - Вінниця, але 21 липня ти будеш в літній відпустці в Одесі. Ти можеш змінити місце голосування і зробити свій вибір на одеській дільниці, але бюлетенів з вінницькими мажоритарниками на одеську дільницю не доставляють. Голосувати за мажоритарника у "чужому" окрузі закон не дозволяє. Останній день зміни місця голосування – 15 липня. Також радимо перевірити себе у списках виборців за цим посиланням.

Отже, 21 липня 2019 року українці оберуть новий склад парламенту за змішаною пропорційно-мажоритарною системою. Парламент складатиметься з 424 депутатів (хоча в законі сказано, що депутатів має бути 450, наразі по 26 мажоритарних округах неможливо провести вибори через російську окупацію). Остаточні результати будуть оголошені Центральною виборчою комісіє не пізніше 5 серпня 2019 року. А нова Верховна рада має зібратися на перше засідання не пізніше 9 вересня.

Тож приходь 21 липня на виборчу дільницю та віддай свій голос найбільш достойним. Скажи собі "#явирішую" та зроби свідомий вибір.

Текст підготовлено за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні в рамках проекту "Обирай Свідомо".

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику