Цензор.НЕТ

17.07.19 06:56
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Як покращити інвестиційну привабливість за рахунок тіньового бізнесу

Як покращити інвестиційну привабливість за рахунок тіньового бізнесу

Нещодавно  лишав на сторінці у Фейсбуці новину про рівень тіньової економіки в Україні. У МЕР заявили, що у 2018 році рівень тіньової економіки становив 30% від офіційного ВВП. 

Але сьогодні давайте детальніше розберемось, що ж таке "тіньова економіка" і скільки вона "краде" у ВВП?

По-перше, що ж таке тіньова економіка? 

Звісно що, перша асоціація з тіньовою економікою – це нереєстрація своєї діяльності або неофіційність певних грошових операції. Також часто тіньовий бізнес не оформлює працівників на роботу, або громадяни можуть укладати угоди офіційно, але не вказувати в них справжню вартість заробітної платні чи послуг, щоб платити менше податків.

Як така економіка впливає на бізнес та державу? 

Справа не тільки у податках, проблема тіньової економіки, насправді, глибша, бо завдає шкоди не тільки державі, а і «білому» бізнесу, спотворюючи конкуренцію. Бо виплати податків "за правилами" збільшують собівартість бізнесу. Тому, коли конкурують "білий" та тіньовий бізнес, другий має суттєві цінові переваги.

Ну і звісно, що наявність тіньового бізнесу впливає на залучення іноземних інвестицій. Для зовнішніх інвесторів важлива прозорість у веденні бізнесу. І компанії, які використовують тіньові схеми, не відповідають таким умовам і псують загальну репутацію країни та позбавляють себе майбутнього розвитку та перспектив. 

Скільки ж країна втрачає та яка частина ВВП йде на тіньову економіку?

Конкретних цифр звісно що немає, але за останніми даними рівень тіньової економіки у 2018 році становив 30% від офіційного ВВП. В різні роки Держстат каже, що це було від 14% до 20%. Але ще є дані МЕРТ, які оцінюють тіньову економіку різними методами та в різні роки на рівні від 35% до 60%. Є оцінки науковців і ще купа досліджень. 

Максимально зрозумілі та відчутні показники від Global Financial Integrity, які стверджують, що впродовж 2006-2015 років Україна втратила майже $25 млрд через те, що бізнес маніпулював цінами на експорт та імпорт.

Чи можна сьогодні якось поліпшити ситуацію? 

Можна говорити про теоретичні поняття, мріяти, як воно буде, але з того реального, що сьогодні можна зробити – це впровадити заходи, спрямовані на здійснення податкової амністії (тобто надати платникам податків право сплатити суми податків, по яких минули встановлені податковим законодавством терміни платежів). Але, як правило, це спрацьовує на короткому проміжку часу. 

Само собою, ведення тіньових операцій - це додаткові витрати, паралельне адміністрування та ризики. Тому найкращий спосіб стимулювати "вихід з тіні" - це показати, що робота "в білу" зручніша та надає переваги. Наприклад, людина, що хоче отримати візу для поїздки за кордон, зацікавлена надати підтвердження своїх офіційних доходів. Також, маючи офіційні доходи легше отримати кредит. 

Тож лише мотиваційне стимулювання бізнесу та більш суворий та справедливий контроль з боку держави дозволить нам вирішити цю проблему! 

Чи вдасться це нам найближчі роки? Багатьом європейським розвиненим країнам досі не вдалося до кінця побороти тіньову економіку та вивести бізнес з тіні, але їм вдалось мінімізувати його. Тож, впевнений, якщо дійсно захотіти, то і ми зможемо мінімізувати це явище! 

Буду слідкувати за новинами та тримати вас в курсі!


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику