Цензор.НЕТ

18.07.19 18:36
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Чому обережні ізраїльтяни довіряють своїм лотереям?

Чому обережні ізраїльтяни довіряють своїм лотереям?

Ізраїль – молода держава, тому у місцевих лотерей нема такої багатовікової історії, як у Китаї чи в Європі. Але саме Мойсей і саме на цій землі вперше застосував жереб, тобто випадковий вибір для вирішення важливого питання: розподілу землі серед населення. Перші ж державні лотереї у цій дивовижній країні були проведені в 1951 році для збору коштів на будівництво шпиталю.

«Ми всі виграємо в лотерею» – це основне гасло найбільшого оператора державних лотерей Ізраїлю «Міфаль Хапайіс» з моменту його заснування. За діючими законами фактично весь прибуток національної лотереї повертається суспільству. Частина як призи для гравців, а решта – місцевим органам влади, і використовується для започаткування проектів на благо громади та покращення якості життя людей.

Директор з інвестицій «Міфаль Хапайіс»Кобі Бенвеністі пояснив: «Наш план знаменує собою новий напрямок в лотереях – людина в центрі уваги». Саме людина та якість її життя формують напрямки фінансування проектів від державних лотерей Ізраїлю. Мета таких проектів - допомагати місцевим органам влади інвестувати частину бюджету, яку «Міфаль Хапайіс» передає їм, в інтересах місцевих жителів та для покращення якості їх життя.

Декілька свіжих прикладів. Муніципалітет Офакіма був одним із перших, хто приєднався до програми від лотерей і ініціював проект «Молоді музиканти» в своєму місті. Професійні команди відділу інвестування оператора лотереї та муніципалітету цього міста сформували план, і в червні 2019 отримано перший бюджетний транш в розмірі 300 тис. шекелів (2,17 млн. грн) на реалізацію. Цей проект передбачає придбання музичних інструментів та масове навчання дітей грати на них. «Кожна дитина має навчитися грати принаймні на одному інструменті» - такий лозунг мера міста Офакім.

Інші приклади. Новий молодіжний центр та громадський центр Pais було відкрито в квітні цього року в молодому містечку Реховот. Зелений парк Савьон урочисто відкрили в березні в Кірьят-Бятікє. Його вартість 7 млн. шекелів, з яких 5,5 млн. профінансував «Міфаль Хапайіс». А в березні 2019 року в Петах-Тікві відкрили нову бібліотеку вартістю 5,5 млн. шекелів.

За час свого існування державний оператор лотерей «Міфаль Хапайіс» профінансував понад 20 тис. проектів для місцевих громад у сфері охорони здоров’я, освіти, соціального забезпечення, спорту, культури, мистецтва та екології.

Як ми бачимо, в різних місцевостях різні пріоритети для інвестування грошей від лотерей, тому що в кожної громади свої потреби і власне бачення використання грошей. Таким чином, жителі регіону бачать, що лотереї працюють саме на них: будується школа, лікарня чи дитячий садок. І це для них важливо.

Можливість впливати на розподіл грошей для вирішення локальних потреб і втілення конкретних проектів в життя сформували довіру населення Ізраїлю до лотерей.

В Україні є приклад використання лотерейних коштів на потреби однієї громади – спорудження льодової арени “Льодограй” у місті Богуслав  Київської області. Місцеві жителі до кінця не вірили, що спортивну арену дійсно побудують – але в 2014 році вони побачили її на власні очі, і вже сьогодні діти богуславців беруть участь у міжнародних змаганнях та виграють золоті медалі. Лотерейний оператор дотримав свою обіцянку, хоча на ці гроші міг би, наприклад, закупити нові термінали для своєї мережі, чи виплатити премії співробітникам та акціонерам.

Цей успішний проект - приклад, як може бути, якщо правильно відрегулювати ринок лотерей в нашій країні. Якщо на рівні законодавства закріпити правила фінансування місцевих громад з надходжень від лотерей, як це зроблено в Ізраїлі, то можна отримати подвійну користь. По-перше, покращиться соціальна інфраструктура невеликих міст. По-друге, сформується позитивне ставлення і довіра людей до українських лотерей, що призведе до побудови контрольованого та прозорого для суспільства ринку та його зростання. В результаті, лотерейний ринок зможе давати ще більше грошей місцевим бюджетам на будівництво та переобладнання об’єктів для населення та різноманітних соціальних програм. А кожна громада буде сама вирішувати, на що ці гроші тратити - на міст між двома пагорбами, спортивний майданчик чи ремонт і переобладнання лікарні.  


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику