Цензор.НЕТ

19.07.19 09:50
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Україна в небезпеці, і справа тепер в економіці

Україна в небезпеці, і справа тепер в економіці

Коли писав для вас матеріал про тіньову економіку – зрозумів, що це лише одна з багатьох економічних проблем України. І про решту багато навіть не замислюються. 

Тож сьогодні про економічні виклики для України та про те, чому економіка нашої країни під загрозою. 

Що таке економічна безпека?

В цілому, коли йде мова про безпеку країни – критерії за якими цю безпеку оцінюють наче б то зрозумілі. Але коли ми говоримо про економічну безпеку, про що саме ви задумуєтесь? 

Є досить багато чинників, які впливають на рівень економічної безпеки будь-якої країни, зокрема: 

· можливість держави усунути проблеми, які заважають ефективності та прибутковості бізнесу, а також спотворюють конкурентне середовище;

· бюджет, податкова та кредитна системи, які дозволяють державі забезпечувати нормальний соціально-економічний розвиток для громадян та бізнесу;

· стійкість економіки до внутрішніх та зовнішніх факторів, а також здатність стало розвиватись в цих умовах;

· достатня кількість енергоресурсів для економічних та соціальних потреб України;

· незалежність держави від дії негативних зовнішніх економічних чинників;

· налагоджена робота інфраструктури, завдяки чому вантажі та пасажири перевозяться стабільно і якісно.

Тобто, в загальному економічна безпека — це захист інтересів бізнесу та громадян та створення умов для зростання економіки, завдяки чому економіка максимально захищена від негативних впливів внутрішніх та зовнішніх загроз. 

По яким з цих критеріїв Україну можна вважати економічно безпечною державою? 

Якщо бути відвертим – таких критеріїв немає. Давайте розберемо покроково. По-перше, у нас, на жаль, так і не провели комплексну реформу силових структур у сфері боротьби з економічною злочинністю, тому капітал постійно втікає за кордон.

По-друге, в Україні і досі величезні державні борги та видатки на обслуговування цих боргів, зависокий рівень перерозподілу ВВП через держбюджет, нестабільність податкового та бюджетного законодавства.

Третє, і найболючіше – це те, що попри величезну кількість розумового потенціалу ми маємо технологічну відсталість на виробництвах. І на додаток до цього монополізацію ключових секторів економіки, низьку продуктивність праці, значний рівень контрабанди та тіньової економіки, про яку говорили минулого разу. Через всі ці фактори країна має низькі темпи економічного зростання та застрягла у сировино-промисловій пастці. Тобто, не може позиціонувати себе не тільки як сировинний додаток, а як виробник продуктів та товарів повного циклу.

Але і це не все, бо державна політика у сфері соціального захисту, регулювання ринку праці, медичного обслуговування та освіти неефективна. Цей фактор спричиняє трудову міграцію, що лише загострює демографічну кризу в Україні.

І на останок, як наслідок всіх економічних проблем – ми не маємо довгострокової стратегії розвитку енергетичного сектору, тому неможливо спланувати потреби країни в енергоресурсах. І звісно що не маємо розвитку у сфері інфраструктури. Виходить, що економічна безпека України насправді – небезпека? Дивно, але так воно і є. 

Що робиться в цьому напрямку? 

На рівні локального вирішення невеликих та конкретних задач насправді боротьба йде, але ось що стосується глобального, державного рівня – тут у нас провал, важко синхронізувати та контролювати всі напрямки, тож складається враження ніби ми стоїмо на місці. 

Що конкретно треба робити? По-перше, потрібно провести масштабний аналіз серед самих українців та відповісти на питання: «Чому громадяни не завжди позитивно сприймають конкуренцію, приватну власність, демократичні інститути?» Далі, почати глибоку та багаторічну просвітницьку кампанію, яка б дійсно навчила українців адекватно сприймати реальність, розбиратись у питаннях держави та фінансах.

Паралельно з цим – скоротити установи, які не виконують свої функції. Уражені корупцією «важливі» державні органи необхідно перезавантажити та запропонувати нові підходи до їх формування. Але не на словах, а на ділі!

Також потрібно чітко та доступно дати українцям зрозуміти, що корупція – це не вихід, і що таким шляхом вони топлять самі себе (і ті, хто отримує, і ті, хто дає).

Далі – довгоочікувана та конкретна реформа правоохоронних органів, причому всіх! І позбавлення їх при цьому політичних впливів. Потрібно ліквідувати напівлегальну податкову міліцію, сподіваюсь це буде один з наступних кроків нової податкової! Далі почистити економічні підрозділи СБУ і МВС, Фонд державного майна та створити недержавний орган приватизації.

І нарешті завершити судову реформу за участю міжнародних експертів!

Роботи багато! І треба починати вже вчора і з себе. Ми постійно чогось від когось чекаємо, але не замислюємось, що перші реальні кроки починаються саме з вас. Далі буде!


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику