Цензор.НЕТ

01.08.19 13:36
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Будь-що вберегти донорський орган

Будь-що вберегти донорський орган

З такими думками щодня прокидаються півтори тисячі українців, які живуть із пересадженими нирками, печінками, серцями і легенями... І вони, боячись за своє життя, відмовляються від генеричних препаратів. Говоримо про імуносупресію і результати уадиторського звіту Держаудитслужба.  

Держаудитслужба проаналізувала закупівлі міжнародними організаціями ліків та виробів медичного призначення за період з 2015 по 2018 роки. Серед іншого у звіті згадується і імуносупресія. Аудитори з’ясували, що протягом 2017–2018 рр. 596 пацієнтів, або 24,0% загальної їх кількості у цей період, відмовилися від таких генеричних препаратів вартістю 9,1 млн грн.

Висновок: «З огляду на викладене, закупівля МОЗ України генеричних імуносупресантів без проведення відповідної роботи із впровадження в медичну практику лікарів-трансплантологів призначення хворим, крім оригінальних препаратів якісних генериків може негативно вплинути на здоров’я пацієнтів».

ЩО ТАКЕ ІМУНОСУПРЕСІЯ?

Це препарати, які пожиттєво п’ють пацієнти після трансплантації, аби власний імунітет не відторгнув донорський орган. Вживати їх треба дуже уважно. Адже навіть незначні зміни концентрації їх у крові можуть мати катастрофічні наслідки: менше препарату – ризик відторгнення, більше – токсичність і ризик появи злоякісних пухлин.

Аби визначати необхідну концентрацію препарату, пацієнти час від часу здають тести. У той час як ті мають бути доступними у кожній області, держава забезпечує ними лише шість центрів по Україні. Це означає, що людям, у яких часто немає грошей від слова «взагалі», доводиться їздити у Київ, Запоріжжя чи Харків. Тест, правда, можна здати ще у приватній лабораторії за 1500 грн, але це шалені гроші, та й на результат чекати треба тиждень, а це час, який може вартувати людині життя.

У всьому світі препарати імуносупресії призначає лікар-трансплантолог, враховуючи індивідуальні особливості пацієнта. В Україні ж, на жаль, нині практикується переведення людини із препарату на препарат не тому, що так лікар так вважає за найкраще для свого пацієнта, а тому, що держава закупила інший, дешевший.

ЩО КУПУЄ ДЕРЖАВА:

З 2016 по 2018 рік МОЗ було закуплено різні генеричні аналоги інгібіторів кальциневрину (циклоспорин та такролімус). Як наслідок: пацієнти по декілька разів безконтрольно переключалися з одного препарату на інший.  

Через це серед них буквально паніка. «Я боюся за своє життя», «у мене уже був ризик відторгнення органу», «не хочу експериментів» - такими повідомленнями рясніють профільні групи у вайбері та телеграмі. Через скарги на самопочуття люди масово відмовляються від ліків.

Іще навесні дані, надані Асоціацією трансплантологів України, засвідчили: у середньому понад 80% пацієнтів на такролімусі відмовилися від препарату Такпан та близько 40% пацієнтів відмовилися від генеричних аналогів циклоспорину (циклоспорин алкалоїд та екворал). У 18 областях станом на початок року було зафіксовано понад 500 відмов. Як приклад наведу відповідь Кіровоградського обласного департаменту охорони здоров’я:

Загалом аналіз відповідей ДОЗів тоді показав наступне: 100% пацієнтів відмовилися від генериків такролімусу у Херсонській, Черкаській, Вінницьків, Дніпропетровській, Одеській та Кіровоградській областях, 32 пацієнти відмовилися від препарату Такпан у м. Київ, 18 пацієнтів (90%) відмовилися від генериків у Сумській області, у Донецькій області 88% пацієнтів відмовилися від Такпану, 22% від Екворалу, 20% від Мекофенилової кислоти, понад 70% відмовилися від генериків у Рівному. По всіх регіонах України ще й досі є на залишках Циклоспорин-алкалоїд, який МОЗ закуповував ще у 2016 році.

По відмовах від індійського замінника Прографа, препарату Такпан, ситуація, як на мене, є найбільш кричущою. Майже всюди відмова від Такпану, лікарні буквально ним завалені, пацієнти його не беруть, натомість вимагають від влади на місцях купувати з місцевого бюджету оригінальні препарати, що, власне, і відбувається, або ж пацієнти змушені купувати собі дорогезні ліки самостійно Тобто, держава платить двічі – з бюджету МОЗ, і з місцевих (добре було б, до речі, порахувати, скільки ж грошей пішло на це подвійне фінансування). Вінницька область навіть  тричі просила перерозподілити непотрібний препарат, але ніхто його не забирав.  

РЕЗУЛЬТАТИ АУТДИТУ:

І ось нині на підтвердження написаному вище звіт Держаудитслужби. Наводжу із першоджерела:

«Аудитом установлено, що закупівля МОЗ України не оригінальних, а генеричних імуносупресивних препаратів призводить до закупівлі медикаментів, які необґрунтовано не призначаються лікарями хворим у до- та післяопераційний період з трансплантації та щодо деяких найменувань з яких трапляються випадки відмови пацієнтами.

Проведеним в закладах охорони здоров’я збором інформації установлено, що лікарські засоби та медичні вироби, які надходили в централізованому порядку від МОЗ України, не повністю покривали реальну потребу хворих в імуносупресивних препаратах.

Попри це, установлено випадки відмови хворих від отримання деяких найменувань імуносупресивних препаратів, поставлених МОЗ України в централізованому порядку протягом 2017–2018 років.

Зазначене зумовлене тим, що закупівля лікарських засобів проводиться не за їхніми назвами, а за діючою речовиною, через що МОЗ України закуповує не лише оригінальні препарати, а й генеричні.

Під час аудиту установлено, що протягом 2017–2018 років заклади охорони здоров’я отримали найбільшу кількість відмов пацієнтів від таких лікарських препаратів як «Мікофенолова кислота» (однойменна діюча речовина), «Такпан» (діюча речовина — такролімус), «Екворал» (діюча речовина — циклоспорин), яких лікарі не призначали пацієнтам.

Протягом 2017–2018 років 596 пацієнтів або 24,0% від загальної їх кількості у цей період відмовилися від зазначених генеричних препаратів вартістю 9 171,8 тис. грн. або 6,15% від загальної суми їх поставки.

Співвідношення відмов пацієнтів у 2018 році від лікарського засобу «Такпан» до загальної суми його поставки до закладів охорони здоров’я становить 64,39% та до загальної суми його закупки — 52,93%.

Співвідношення відмов пацієнтів протягом 2017–2018 років від медичних препаратів «Мікофенолова кислота» та «Екворал» до загальної суми їх поставки до закладів охорони здоров’я (загальної суми їх закупки) становить 14,21% та 18,45% відповідно.

Під час аудиту установлено, що через недостатню кількість ліків (у тому числі й через поставки генеричних імуносупресантів), яких потребують хворі у до- та післяопераційний період з трансплантації, протягом 2016–2018 років за рахунок коштів обласних, міських та районних бюджетів було придбано препаратів на загальну суму 94 379,3 тис. гривень.

З огляду на викладене, закупівля МОЗ України генеричних імуносупресантів без проведення відповідної роботи із впровадження в медичну практику лікарів-трансплантологів призначення хворим, крім оригінальних препаратів якісних генериків може негативно вплинути на здоров’я пацієнтів».

Тобто, купуючи препарат, від якого відмовляються пацієнти, ми не лише не можемо говорити про економію, адже навантаження лягає на місцеві бюджети і кишені самих людей, а й говоримо про загрозу їх життю. Якщо ж навіть говорити і про гроші, то за те, аби пацієнт той орган отримав, держава заплатила в Білорусь чи Індію від 60 до 150 тисяч доларів. За кожен! 

ТРАНСПЛАНТОЛОГИ НА БОЦІ ПАЦІЄНТІВ

Ще кілька місяців тому трансплантологи, боячись за життя пацієнтів, звернулися з листом до МОЗ, в якому чітко сказали, що будь-яка заміна препарату має ініціюватися тільки лікарем, вона вимагає госпіталізації пацієнта та проведення цілої низки вартісних досліджень для визначення концентрації препарату в крові. 

Мені невідомо, чи відповіло Міністерство охорони здоров’я на той лист, але маю відповідь відомства на лист одному з народних депутатів, де урядники говорить про переключення пацієнтів з препарату на препарат лише за медичними показами.

Та попри це МОЗ України і далі орієнтується на здешевлення ціни та планує хоче купувати Такпан, яким, як ми уже з’ясували, завалені лікарні. 

ЩО КАЖЕ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД:

Аби мінімізувати ризики відторгнення, існують спеціальні рекомендації Європейского трансплантологічного суспільства (ESOT), де чорним по білому написано:
1. Переключення пацієнтів з оригінального препарату на генеричний аналог, а також з одного генеричного аналога на інший, повинен ініціювати лише трансплантолог (лікар, який займається проведенням імуносупресивної терапії у трансплантованих хворих).
2. Повторні переключення пацієнта на інші генеричні препарати тої ж діючої речовини не рекомендуються. Щоб уникнути неконтрольованих переключень треба використовувати виписку препаратів по трейд нейму (за оригінальною назвою, а не за діючою речовиною).
Таким шляхом пішли країни Євросоюзу, Великої Британії та Казахстану в формулярі для закупівлі ліків яких прописано, що пацієнти з трансплантованими органами пожиттєво мають отримувати препарат одного виробника. Окрім того, торік Агенція США з міжнародного розвитку (United States Agency for International Development — USAID) в співпраці з МОЗ України розробили документ: «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців. Технічна допомога для розробки стратегії біоеквівалентності лікарських засобів PY1 Напрямок 1.2.1. Аналіз чинного законодавства України та Європейського Союзу щодо біоеквівалентності у співпраці з Міністерством охорони здоров’я», в якому на 70 сторінці чітко вказано наступне: «існує перелік медичних засобів, заміщення яких заборонене (для безпеки пацієнта)». І іммуносупресанти циклоспорин та такролімус зазначаються там як такі.

З огляду на ситуацію, що склалася, вважаю, МОЗ України має переглянути підхід до закупівлі препаратів для дуже уразливої групи людей з пересадженими органами, аби ще раз не піддавати їхнє життя невиправданому ризику, а також не викидати гроші на препарати, які просто лежатимуть на полицях. Зі свого боку “Всеукраїнська платформа донорства “iDonor” спільно з пацієнтами та лікарями готує відповідні звернення до МОЗ України, Прем’єр-міністра України та безпосередньо до Президента України.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику