Цензор.НЕТ

04.09.19 13:59
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Як перекроїти Конституцію за добу

Як перекроїти Конституцію за добу

Події в нашому парламенті розвиваються стрімко. Депутати приймають законопроект за законопроектом. Часто від внесення тексту проекту до Ради до моменту прийняття не проходить і доби.

З одного боку – це занадто швидко, і реально парламент у шаленому темпі приймає законопроекти дуже низької якості, з цим нічого не можна вдіяти. Чому низької? Тому що парламентарі не встигають ознайомитись та визначитись, треба цей проект чи ні, а в деяких випадках самих текстів законопроектів навіть ще немає. Зрозуміло, що наразі є значна частина депутатів, яким байдуже, що саме написано в певному законопроекті, адже вони і читати толком ще не навчилися, але на цьому не хочу навіть акцентувати увагу. 

І все б нічого, якби зараз приймали рішення щодо другорядних законопроектів. Та проблема в тому, що зараз у Раді розглядають проекти, які вносять зміни в Конституцію та інші надважливі НПА.

З іншого боку – вирішення деяких питань дійсно потребує негайного прийняття законів та набрання ними законної сили. І судити, правильно чи неправильно вчиняють нові парламентарі, важко, адже такого сценарію і розвитку подій ми ще не бачили, а тому робити висновки мабуть що зарано.

Тож я вирішив навести факти і показати на прикладі Конституції, як вона змінилась за добу. А ви вже робіть висновки, професійно це чи ні, та чи слід було так швидко приймати ці рішення. Поїхали!

Зміна перша – «не недоторкані». Рада нового скликання вже ухвалила в цілому проект закону № 7203, який пропонував внести зміни до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України. За відповідне рішення проголосували 373 депутати. Закон набере чинності вже з 1 січня 2020 року. Тож наступний Майдан бажано підготувати і провести до кінця 2019-го, адже без підтримки опозиційних депутатів його буде дуже важко, або навіть неможливо, реалізувати.

Зміна друга – ухвалено постанову № 1013/П щодо законопроекту № 1013 про внесення змін до Конституції щодо скасування адвокатської монополії і про його направлення до Конституційного Суду України.

За це рішення проголосувало 337 депутатів. Тепер цей проект має отримати позитивний висновок Конституційного Суду та підтримку конституційної більшості парламенту (тобто більше 300 нардепів) для його прийняття спочатку у першому читанні, а потім і в цілому.

Зміна третя – Рада ухвалила постанову № 1014/П щодо законопроекту № 1014 про внесення змін до статті 106 Конституції щодо закріплення повноважень Президента утворювати незалежні регуляторні органи, НАБУ, призначати на посади та звільняти з посад Директора НАБУ і Директора ДБР. Процедура його прийняття така ж, як і у проекту щодо скасування адвокатської монополії. Узурпація так узурпація. Новій автократичній владі, звісно, не потрібні незалежні антикорупційні органи.

Зміна четверта – ухвалено постанову № 1015/П про законопроект № 1015, я писав про нього раніше. Цей документ пропонує внести зміни до статті 93 Конституції щодо законодавчої ініціативи народу. 

Тепер він теж має отримати позитивний висновок від КСУ та підтримку конституційної більшості парламенту для його прийняття.

Тут важливо зрозуміти як це буде реалізовуватись на практиці. Чи мова йде про референдум?

Зміна п’ята – внесення змін до статей 85 та 101 Конституції України (щодо уповноважених Верховної Ради України). Це законопроект № 1016, його текст можна переглянути на сайті. Процедура така сама – з висновком КСУ та майбутнім прийняттям, наразі ж було ухвалено постанову. 

Шоста зміна – оновлення статей 76 та 77 Конституції, щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи. Проект № 1017. Щодо цього документу та інших двох рішення ще не приймались, але, впевнений, ще сьогодні з ними вже визначаються.

Сьома та восьма зміни – пропонується як додаткові підстави дострокового припинення повноважень народного депутата України, проект закону № 1027. І остання (хоча хто їх знає) зміна – щодо консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів Верховної Ради України під № 1028.

Впевнений, перелік неповний, і нові проекти законів будуть з’являтись швидше і швидше. У нас в країні безліч питань, які реально потребують невідкладного вирішення, і я тільки за! Важливо, аби вони були якісними та довгостроковими. А ви що скажете?


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику