Цензор.НЕТ

04.09.19 14:56
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Україна повертає викрадений нацистами артефакт

Україна повертає викрадений нацистами артефакт

Ще раз повторю фрагмент свого виступу у травні цього року в Музеї Шевченка: «Для України є дуже важливим, що саме в ці непрості часи українське культурне надбання повертається на Батьківщину. Я сподіваюсь, що цей ланцюжок повернень наших артефактів й музейних предметів продовжуватиметься і стане гарною традицією».

Вони стали пророчими, бо вже рівно за тиждень, 9 вересня, у США представникам української сторони повернуть твір роботи українського художника Михайла Паніна «Таємний від’їзд Івана Грозного перед опричниною», втрачений Дніпропетровським художнім музеєм під час Другої світової війни.

Наприкінці 2017 року Міністерству культури стало відомо, що до Дніпропетровського художнього музею звернулася Анн Кранер, директорка аукціонного дому Potomack Company (місто Александрія штату Вірджинія, США). Вона просила терміново надати інформацію щодо згаданої картини, яка була заявлена до продажу на аукціоні Potomack Company, і додала фотозображення згаданого художнього твору.

За результатами пошуку інформації у музейній обліковій документації, архівних документах Музею, переліку музейних цінностей, зниклих під час окупації Дніпропетровська 1941-1943 рр. та літературних джерелах виявилося, що картина Михайла Микитовича Паніна (1876–1963) «Таємний від’їзд Івана Грозного перед опричниною» (полотно, олія, 1911 р.) була дипломною роботою художника у Петербурзькій Академії мистецтв. Її передали у 1913 р. до колекції Катеринославського міського художнього музею (сьогодні – Дніпропетровський художній музей). Вона перебувала у числі 64 експонатів, що складали першу експозицію музею в день відкриття 23 квітня 1914 р., експонувалася у постійній експозиції музею до 1941 р. та зникла за часів окупації міста під час Другої Світової війни.

Цю інформацію оперативно передали американській стороні з проханням зупинити продаж картини, адже твір виявився зниклим експонатом з колекції музею, і українська сторона має музейну документацію про приналежність картини музейному зібранню як незаперечний доказ.

17 листопада 2017 року картину зняли з продажу. Про цей факт директорка Аукціонного дому Potomack Сompany» Анн Кранер проінформувала Федеральне Бюро Розслідувань США (ФБР).

Згодом, за підтримки Мінкультури, Дніпропетровський художній музей подав відповідні документи до відділу міжнародного поліцейського співробітництва Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо розшуку та повернення музейного експонату.

Уже влітку 2018 року на запит ФБР США Міністерством культури України і за сприяння Служби зовнішньої розвідки України були передані копії документів для інформування американської сторони про походження твору.

Урочиста передача картини запланована на 9 вересня у приміщенні аукціонного дому Potomack Company. У ній візьмуть участь представники української сторони, ФБР та дарувальники твору. 

Цікаво те, що ще 1973 року США прийняли принципи, що забороняють придбання або продаж викрадених культурних цінностей. Це так звані «Професійні, практичні інструкції для музеїв образотворчих мистецтв». 1998 року американська сторона взяла на себе зобов’язання застосовувати ці Вашингтонські принципи. Ці настанови передбачали дослідження щодо встановлення походження культурних цінностей у музейних фондах, інформування громадськості про ці дослідження та підозрілі факти на загальнодоступних сайтах і, при пред’явленні реституційних претензій, укладання із заявником справедливих й чесних угод.

Протягом останніх двох років Мінкультури також працювало над нормами реституційного законодавства, яке, маю надію, все ж стане законом. 

Так само сподіваюся, що Київ все ж зустріне на українській землі колекцію так званого «Скіфського золота».

А ще, хто б там і що не говорив, закладений нами сад змін незабаром почне родити, і Україна отримає гідні реєстри спадщини, запрацюють адмінпослуги в електронному режимі, нарешті буде пораховано музеї, які зберігають державну частину музейного фонду, а також цінності, що в них зберігаються; їх реставруватимуть атестовані реставратори, а надбання України зможе побачити весь світ!

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику