Цензор.НЕТ

10.09.19 07:23
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Мільйони доларів нації, де вони та як їх дістати

Мільйони доларів нації, де вони та як їх дістати

Протягом декількох років я писав про інвестиційну привабливість України, про зовнішні капіталовкладення, інтерес іноземних інвесторів та про невеликі перемоги, які потроху робила держава для того, аби літери нарешті ставали цифрами.

Та ось те, що для цього всього важливо –люди! І я не про тих, хто мусить вкладати, а про українців, які живуть тут. Немає сенсу говорити про 90 % населення, які відверто не цікавляться більш глобальними речами. Я про ті 10 %, хто читає це, хто фінансово та розумово спроможний для інвестування в Україну.

Воно й не дивно, адже Україна зайняла останнє місце в рейтингу фінансової грамотності серед країн Організації економічного співробітництва і розвитку. Я писав про це тут. Це не просто сумна, а катастрофічна статистика. 

Але це ще не дно, бо дно це інший показник від Держкомстату та НБУ – частка готівки в країні, яка складає 28 % і яка дорівнює 26-86 млрд доларів США. Якщо взяти навіть нижній поріг оцінки, сума все одно виявиться більше, ніж золотовалютні резерви країни (21,8 млрд доларів США на 01.07.2019 р.)

Для порівняння: в середньому на території ЄС – це 9,4 %. Тобто в Україні не те щоб не має грошей, просто під умовним «матрацом» зберігаються значні капітали, які не працюють в економіці, а просто збирають пил. І тут виявляється й інший фактор – суспільна недовіра до держави та банківської сфери. 

Якби цей показник вільної готівки вдалося би знизити хоча б до середньоєвропейського рівня (9 %), країна отримала б мінімум 200 млрд грн кредитного ресурсу. Певна його частка може бути використана на інвестиційні проекти. 

Але потрібно не тільки дістати гроші з «матраців», а і реально почати інвестувати у державу. Розумію, що у нас немає такого поняття як середній клас в Україні, але айтішники цілком можуть ним стати, і в найближчому майбутньому бути «внутрішніми інвесторами» України.

Середня зарплата в IT-галузі – приблизно 50 тисяч гривень на місяць, тобто якщо вони вирішать інвестувати, вони зможуть в рік акумулювати від 2 до 3 млрд доларів США в особистих капіталах, які можуть істотно змінити інвестиційну ситуацію в країні. Ця сума більше траншів МВФ, які Україна отримувала останніми роками.

Але і тут не просто: ті, хто працює в IT-індустрії, легше знайдуть іноземний стартап, започаткують свій (але точно не в Україні), аніж інвестують у державу. Для того, аби вони лишили свої кошти тут та інвестували у державу, потрібно, щоб у них з'явилося бажання і мотивація створювати особисті капітали, щоб у них були знання принципів створення цього капіталу і розуміння нюансів фінансових інструментів України та світу в цілому, що допомогло би мінімізувати багато ризиків. І це теж питання та виклики для держави. 

Є ще одна проблема – український ринок капіталу. Він роками не виконує своїх функції, а скоріше є майданчиком для маніпулювання. Ця частина фінансового ринку вимагає особливої ​​уваги і перезавантаження. Українці не мають можливості за допомогою ринку зберігати і примножувати свої заощадження. Як наслідок, український бізнес не може залучати публічний інвестиційний капітал на цьому ж ринку, оскільки його тут майже немає через низьку довіру.

Ключові для українського фондового ринку законопроекти – № 2413 (Про спліт, ліквідацію Нацкомфінпослуг і передачу функцій регулювання небанківського фінансового ринку НБУ і НКЦБФР), № 6303 (Про захист інвесторів від зловживань на ринках капіталу) і № 9035 (Про спрощення залучення інвестицій і впровадження нових фінансових інструментів) – досі не прийняті Радою України 8 скликання. Саме ці документи можуть фундаментально змінити зміст ринку і почати процес його відновлення.

Тож поки ми не вирішимо наших внутрішніх проблем та самостійно не переконаємо іноземних інвесторів, що є куди інвестувати і що українці самі спроможні це робити із задоволенням, нам не слід чекати великого притоку капіталу. Робіть висновки!


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику