Цензор.НЕТ

16.09.19 16:16
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Як контролювати діяльність народного депутата?

депутат,вр,рада,верховная

Нещодавно ми з вами обрали нову Верховну раду та розбиралися, які наші проблеми може вирішити депутат. Сьогодні поговоримо про те, які існують інструменти контролю за народними обранцями.

В першу чергу, треба з’ясувати, чи виконують вони свої основні обов’язки, а саме:

Для цього заходимо на сайт Верховної ради і в розділі "Народні депутати України" знаходимо інформацію про кожного народного обранця.

Тут ми можемо дізнатися статистику відвідувань депутатом пленарних засідань Верховної ради, адже одним з основних нарікань на склад минулої ради було в те, що депутати ігнорують засідання. Це надважлива інформація для виборців, адже депутати, по факту, наймаються на роботу і отримують заробітну платню. І мають по графіку ходити на роботу, як і будь-який пересічний громадянин. Уявіть, якби ми ходили на роботу тільки тоді, коли нам заманеться? Теж саме стосується роботи в комітетах. Інформація про перебіг засідань, протоколи і відомості про присутніх можна знайти на сторінках комітетів.

В розділі "Законотворча діяльність" на сторінці кожного депутата зазначені законопроекти та правки, які подавалися за його авторством.

Не менш важливою є інформація про депутатські запити: чи направлялися вони, кому і з яких питань. Вона так само знаходиться на сторінках депутатів.

Взагалі, сайт Верховної ради дуже інформативний. Тут можна знайти інформацію про діяльність парламенту, роботу комітетів, хід голосування та стенограми засідань. Також на сайті розміщені всі закони, законопроекти та історія їх проходження, висновки комітетів, новини, зазначена інформація про міжнародну діяльність тощо. А телеканал "Рада" забезпечує онлайн трансляції в YouTube.

Також за ініціативою низки громадських організацій були створені зручні електронні сервіси, які дозволяють виокремити та візуалізувати інформацію щодо діяльності народних обранців. Нажаль, на більшості з них поки що є інформація про старе скликання. За словами розробників, по новій раді інформація з’явиться найближчим часом.

Громадянська мережа "Опора" розробила портал "Вони голосують для тебе", який дає відповіді на такі питання: твій депутат захищає у парламенті твої інтереси? Чи голосує він у згоді зі своєю фракцією/групою? Чи знаєш, як часто пропускає пленарні засідання та чи ігнорує голосування, які важливі для тебе і твого виборчого округу? Якими є політична позиція та результати діяльності твого депутата? Також "Опора" розмістила відео про те, як користуватися цим сервісом, з яким ви можете ознайомитися за посиланням.

Ініціатива "Відкритий парламент" розробила портал "Звіти депутатів", на якому публікується відповідна інформація. Нагадаємо, закон зобов’язує нардепів інформувати виборців про депутатську діяльність у ЗМІ або на зборах виборців не рідше двох разів на рік. Проте депутати не встановили для себе ані чіткої форми звітування, ані обсягу інформації для виборців, ані переліку ЗМІ й строків публікації звіту. Звіти Депутатів створено для інформування виборців про діяльність народних депутатів Верховної ради України у єдиній зрозумілій формі. Також депутати розміщують свої звіти на сайті Верховної ради або на своїх сторінках в соціальних мережах. Обов’язково контролюйте, чи звітується ваш депутат, адже тільки так ви отримаєте відповіді на питання: чим займається депутат, за якого ви голосували? Які законопроекти він створює? Чи ефективна його робота в комітеті і на що він витрачає державні гроші?

Ще одна претензія до минулих складів Верховної ради полягала в масовому "кнопкодавстві", тобто, голосуванні за інших депутатів. Це є порушенням Конституції України, європейських стандартів та несе в собі ризики політичної корупції. У 2018 році щонайменше 140 нардепів "кнопкодавили" 1 тис. 270 рази під час голосувань Верховної ради! Таку кількість порушень зафіксував Громадський рух "Чесно". Вони ж попіклувалися про створення інформаційного порталу, на якому публыкуються всі зафіксовані випадки "кнопкодавства" в парламенті. Тож, проконтролювати свого депутата з цього питання можна на сторінці "Кнопкодави", ввівши його прізвище у пошуковому полі.

Ще один цікавий сервіс розробив Voxukraine: ККД депутата: ЯК ДЕПУТАТ ПІДТРИМУЄ РЕФОРМИ. ККД депутата - Індекс підтримки реформ - оцінка роботи кожного депутата в парламенті. VoxUkraine аналізує голосування за прогресивні та антиреформаторські закони. Також зазначена інформація про те, скільки засідань було пропущено, скільки грошей задекларовано, скільки днів депутат працює в Раді і що робив в минулому житті.

І останній інструмент, але не останній за значимістю, – це сервіс Інституту законодавчих ініціатив. Інститут вже кілька років проводить антикорупційну експертизу законопроектів та надає свої висновки парламентським комітетам. Рейтинг авторів законопроектів за корупційними ризиками дасть відповідь на питання: які фракції, депутати або комітети Верховної ради дають життя корупційним схемам в нашій країні.

Давайте спільно запровадимо практику контролю над депутатською діяльністю. Це суттєво сприятиме підвищенню якості їх роботи, адже #явирішую!

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику