Цензор.НЕТ

17.09.19 07:15
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Про рибу та рибалку в українській економіці

Про рибу та рибалку в українській економіці

Сьогодні почнемо з Конфуція: «Хочеш нагодувати людину один раз – дай йому рибу. Хочеш нагодувати його на все життя – навчи його рибалити».

Як вам цей вираз? Досить справедливий? Чи не так? І який актуальний! Адже він про impact-інвестування. Яке як ніколи актуальне сьогодні для України. Сьогодні ми про нього і поговоримо. 

Почнемо з самого поняття.Імпакт-інвестуванням називають інвестування впливу (impact investing), або інвестиції, які сприяють соціальним змінам. Вперше це визначення було використано найбільшим фондом The Rockefeller Foundation в 2007 році. Тоді благодійники визначили, що бізнес повинен займатися соціальним інвестуванням в великих масштабах.

Таким чином, інвестор, вкладаючись в проект, зацікавлений в соціальному внеску, а не в отриманні прибутку. Однак такий вид вкладень не благодійність, проект має окупитися, а його управління засноване на принципах класичного інвестування.

Як зрозуміти та обрати імпакт-інвестиції?

Глобальна мережа імпакт-інвесторів визначила чотири ключові критерії, за якими інвестицію можна віднести до категорії імпакт-інвестицій.

1. Має досить велику соціальну місію чи ціль. У бізнес-плані необхідно прописати соціальні цілі, тим самим визначитися, якого соціального результату планують досягнути за підсумками.

2. Повернення інвестицій. Показник, який відображає окупність інвестицій. Цей критерій дозволить розвивати ринки фінансування соціальних проектів. Варто пам'ятати, що імпакт-інвестиції орієнтуються на тривалий період окупності.

3. Спектр повернення. Від 1% до 20%. Повинен простежуватися взаємозв'язок між соціальним результатом, ефектом і економічною вигодою. При цьому доходи можуть формуватися як за ринковими ставками, так і за ставками, нижчими від ринкових.

4. Вимірювання і оцінка соціального впливу. Це потрібно для звіту, щоб твердо сказати, що соціальна мета досягнута. Відобразити внесок у вирішення реальних проблем.

То чому цим почали займатись, чим це вигідно та як швидко окупаються такі вкладення? 

Для багатьох інвесторів важливо отримувати не тільки прибуток. А і соціальне визнання. Важко говорити про соціальне визнання, якщо ви власник взуттєвої фабрики, наприклад, але якщо розвернути ваш бізнес у напрямок імпакт-інвестиції — можна побудувати заводи у країнах та регіонах де від існування цього заводу регіон почне процвітати. 

Важливо! Якщо власник тієї самої фабрики просто видасть взуття або гроші мешканцям цього регіону — це буде схоже на благодійність, але нічого спільного з інвестуванням не матиме. Це те саме, як у Конфуція з рибою. 

Якщо зі взуттям все зрозуміло, то є безліч прикладів, коли важко розрізнити філантропію та інвестиції. Оцінити такий вид інвестування досить складно. Бо тут немає прямого розуміння швидкої окупності. Основні показники такого виду інвестування — вимірювана соціальна користь + дохід.

З кого брати приклад? 

1. Польський Simpact Investments фонд (близько $ 8 млн). До речі, вони зацікавлені в українських стартапах — нещодавно став членом UVCA і активно дивиться на компанії, що мають імпакт.

2. Village Capital VC Fund (головний офіс у Вашингтоні, США) спільно з MetLife Foundation восени з локальною підтримкою нашої (UVCA) і Unit.city в Україні провели Форум і конкурс стартапів в сфері фінансової інклюзивності. Таким чином 2 компанії, що допомагають спростити доступ різних категорій до фінансових ресурсів, отримали грант на загальну суму $ 20 тис.

3. Impact First Investments - перша платформа імпакт-інвестування в Ізраїлі.

Чому такий вид інвестицій найкращий для українців? 

Якщо провести опитування серед українців, стане зрозуміло, що більшість не хоче вирішувати проблеми з дорогами, економікою, екологією. Вони вимагають рішень (за якими стоять і гроші). Ми не вчимось рибалити, нам просто дають рибу. 

Але якщо ми хочемо щось змінити — нам потрібно навчитися, і імпакт-інвестиції чи не найкращий для цього спосіб. А ви що скажете? Як вам такий підхід? 


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику