Цензор.НЕТ

19.09.19 14:18
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Чому екологія це нова економіка?

Нещодавно відбулася знакова подія у сфері екології – в п'ятий раз місто Львів разом з Асоціацією Укрводоканалекологія проводило конференцію Lviv Eco Forum. Я не буду зараз писати про організацію заходу, учасників, гостей та зміст доповідей - про це вже написали більш фахові журналісти, блогери.

Я хотів би поділитися власними думками. Адже проблеми екології стосуються кожного і кожен з нас може зробити більший чи менший крок до їх подолання. Минув Форум і що далі? Які зроблено висновки? Що доведеться відкинути, а де зламати стереотипи та впровадити нове?

Отже мої інсайти:

Екологічні проблеми не мають вікових цензів

Склалася хибна думка, що над вирішенням глобальних проблем повинні працювати вчені мужі, високопосадовці, політики. На початку Форуму цей стереотип, зокрема, в моїй свідомості вщент розбили юні науковці – переможці міжнародного конкурсу "Стокгольмський водний приз". Діти ділилися своїми ідеями, винаходами задля збереження екології на планеті.

До речі – роботи були дуже гідні, що вартують широкого застосування. Так, учениця 11 класу запропонувала власну модель самоочисного фільтру для води з пластику (вторинна переробка). Ще одна обдарована школярка представила свої дослідження у використанні активного мулу каналізаційних стоків для рекультивації техногенно порушених територій. Дослідниця таки проростила зернятка ячменю на ґрунті із часткою каналізаційного мулу. Це той самий мул, який дорослі, принаймні в Україні, ще не навчились використовувати ефективно.

Як формувати нові моделі поведінки

На панельних сесіях на Lviv Eco Forum обговорювали надскладні питання впровадження новітніх технологій, високоефективні очисні споруди. Робили прогнози на 10- 20 років вперед. Та ми забули про одну, водночас просту та складну річ – усе це немає сенсу, якщо наші діти не знатимуть як вірно, оптимально і ощадно використовувати природні ресурси.

Це базові знання на рівні арифметики чи абетки. Ми забули, а молода юристка з Берліну, яка народилася і виросла в Миколаєві впровадила в себе на батьківщині неймовірно важливий проект. Ганна Слободянюк-Монтавон разом з співробітниками Миколаївського водоканалу розробила настільну дитячу гру "Водограй", яка наглядно пояснює усі ланки довгого ланцюжка підготовки води на водоканалі. А також, що таке каналізація і як вона працює.
Я думаю саме так, у цих школах починається нова парадигма мислення, яка здатна працювати з колективною свідомістю і налаштувати її на сталий розвиток і екологічне відношення до природних ресурсів.

Тепер слід думати, як цю локальну ініціативу "Водограй" перетворити на загальнонаціональну.

Стічні води – джерело забруднення, яке стає джерелом прибутку

Серед багатьох інженерних рішень, новітніх очисних технологій вразив досвід Петра Трунова. Він один з перших в Україні зрозумів, що стоки, які справедливо вважаються забруднювачами поверхневих вод, можна перетворити на користь для еко-системи і створити при цьому успішний бізнес. Петро Трунов - власник декількох заводів з виробництва систем для очисних споруд. Його завод в Чугуєві працює вже майже 25 років. Нещодавно український бізнесмен купив компанію Esmil в Британії. Компанія виробляє технології для очистки важких промислових стоків – це технології, які здатні очищувати токсичні стоки та повертати з них корисні речовини.

Тобто, задля збереження екології не обов’язково згортати великі виробництва. Вартує лише збагнути, що сучасний розвиток промисловості можливий за умови оснащення підприємств високотехнологічними системами утилізації стоків. Але тут потрібне втручання законодавчого поля – несанкціоновані скиди токсичних відходів повинні стати фінансово дуже болючими для підприємця.

Стратегія і інвестиції – як це пов’язано?

Протягом усіх обговорень, засідань, неформальних бесід з європейськими та українськими експертами "червоною лінією" проходила одна думка - необхідність розробки чіткої стратегії реформування та розвитку водної галузі. Тільки за умови розуміння і реального плану дій можливо створення сприятливого інвестиційного клімату у галузі, довіра партнерів. А ще впровадження водної рамкової директиви. Такий обов’язок український уряд взяв на себе, підписавши Асоціацію є ЕС.

На цю тему ми говорили із міжнародною експерткою Тетяною Єфімовою, яка теж переконана у тому, що інвестиційні програми будуть успішними лише за "прив’язки" їх повинні до основних принципових кроків впровадження глобальної стратегії, яка повинна включати інтереси усіх водокористувачів (це не лише ЖКГ, а й сільське господарство, промисловість, енергетика і т.ін.).

Це важка і докладна тема, до участі в якій повинні бути залучені не лише політики і експерти – бізнес, громадські організації відіграватимуть неабияку роль в реалізації національної стратегії, а отже повинні брати участь у її розробці.

Шлях довгий, але ми зробили перші кроки

В якийсь момент на фоні безлічі ґрунтовних доповідей про сучасний стан української екології в цілому та воді, зокрема, у мене склалося гнітюче відчуття безвиході.

Але це хибне враження. Багато хто з успішних сьогодні країн, екології яких можна позаздрити, йшли тим самим шляхом, що й ми. Так, у квітучій Швейцарії ще 20 років тому в озерах та річках купатися було небезпечно для здоров’я. Сьогодні – це зовсім інша країна. Так само мотивує і досвід сусідньої Польщі, де за останні десятиліття побудовані одних з найсучасніших очисних споруд в Європі, які забезпечують себе власним біогазом.

ЄС — це велика комунальна квартира, в якій є певні екологічні стандарти. І ми зробили свій вибір на користь цих стандартів. Коли у 2014-му році наш президент підписав Угоду про Асоціацію з ЄС. Україна взяла на себе ряд обов'язків, що до імплементації спільних екологічних та водних стандартів ЄС. Європейські експертні організації дуже уважно слідкують за тим, щоб Україна рухалась в обраному напрямку ефективного використання природних ресурсів, в тому числі водних джерел.

Поки ані суспільство, ані держслужбовці не розуміють, які зміни в "реформі води" нас очікують. Але що очевидно, ми маємо партнерів, які зацікавлені в тому, щоб наша екологія стала пріоритетом для нашого суспільства, можемо вчитися на позитивному досвіді і на чужих помилках, забезпечені власним багатим ресурсом, а отже маємо усі шанси на успіх.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику