Цензор.НЕТ

26.09.19 09:16
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Творити зміни на місцях: про інструменти громадської участі в Богуславі

Реанімаційний Пакет Реформ завершує цикл публікацій #ТворитиЗміни. Це серія матеріалів, де ми познайомимо вас із тими, хто не скиглить і не нарікає, а бере на себе відповідальність і на місцях творить потужні історії успіху. Дев’ять історій громадських коаліцій це дев’ять реальних прикладів, як об’єднання організацій змогло змінити життя людей у своєму місті на краще. Це історія про те, що ви теж можете #ТворитиЗміни.

Серія 10. Історія успіху коаліції міста Богуслав

Коаліція реформ Богуславщини об’єднання з п’яти громадських організацій, яким вдалося пролобіювати в місті інструменти прямої демократії для мешканців та долучити їх до творення змін. Про те, як активісти почали здійснювати моніторинг якості використання бюджетних коштів в 5-ти містах України та інші ініціативи далі в матеріалі.

Громадськість впливає на зміни

А ви знаєте, як правильно розпроділяються бюджетні кошти у вашому місті? Від якості цієї процедури залежить, на що підуть гроші з ваших податків. У Богуславі власний моніторинг якості та прозорості затвердження бюджету вже здійснюють громадські активісти. Як? Коаліція організацій самотужки розробила Методологію оцінки якості бюджетної програми Богуслава та добилася ухвалення цього документу міською радою. Активісти готують фахову аналітику, проводять власну експертизу та дають оцінку бюджетних програм. Усе для того, щоб не просто зрозуміти, наскільки раціонально чи доцільно витрачаються кошти з місцевої казни, але й вплинути на якість цього процесу. Власні рекомендації та аналіз активісти провели в Богуславі та ще чотирьох містах України: Тернополі, Запоріжжі, Кропивницькому і Хмільнику (Вінницька обл.). Результати спільних моніторингів команди експертів на цей рік вже врахували та затвердили міські ради, і це перший крок до конструктивної комунікації між громадськістю та владою.

Для того, щоб вплинути на якість бюджетної програми в Богуславі активісти запустили інформативну кампанію для мешканців. Коаліція почала вести власні аналітичні розслідування і поширювати їх онлайн. Ці матеріали викликали в місті справжній резонанс і "пролили" світло на нераціональне використання коштів міською радою. У аналізі бюджету витрат Богуслава за минулий рік, наприклад, за підрахунками експертів коаліції спільно з ресурсом EData, загальна сума становила понад 21 мільйон гривень. Як виявилося, більше половини цих коштів (близько 13 мільйонів гривень), що становить 62,7% від загальної суми витрат, "йшли" підприємствам одного із депутатів міської ради. Громадські активісти вирішили не закривати на це очі і почали активно поширювати інформацію онлайн та через свою газету "Громадська".

"Після перших розслідувань у нас почалися конфлікти з місцевою владою. Ми розуміли: треба працювати далі, бо тільки так можемо вплинути на недобросовісних чиновників. Наша головна ціль підвищити рівень обізнаності людей. На жаль, містяни ніколи раніше не цікавилися, на що витрачаються кошти з місцевої казни. Але чим більш свідомим буде виборець, тим якісніше та прозоріше працюватиме влада", розповідає член Ради коаліції Олександр Мельник.

Активісти стверджують: після їхньої інформаційної кампанії місцева влада таки почала оприлюднювати дані на своєму ресурсі та навіть здійснювати відеофіксацію заходів, чого вимагає Закон "Про доступ до публічної інформації".

Наступним кроком до прозорості діяльності влади в Богуславі стало створення громадськими активістами нового документу "Індексу демократичності міст". В цей документ входить декілька положень, за якими місто відповідатиме європейським стандартам про місцеву демократію, відкритості, прозорості та підзвітності місцевої влади громадянам. Що пропонували активісти?

По-перше, ухвалити Положення про місцеві ініціативи одну із форм участі членів територіальної громади у місцевому самоврядуванні. За цим документом, мешканці Богуслава, зібравши 0,1% підписів членів територіальної громади (а це близько 130), можуть запропонувати ініціативу у вирішенні будь-якого питання місцевого значення, за яке відповідають органи державної влади. Якщо раніше, громадськість взагалі не мала змоги впливати на рішення міської ради, і повинна була оскаржувати їх через посередників та довгу процедуру, то за новим Положенням активісти можуть подавати власні електронні петиції на сайт міської ради, і отримати на них відповіді. Ще одна можливість впливати на рішення влади проведення громадських слухань, які передбачені Законом "Про місцеве самоврядування в Україні".

Коаліція реформ Богуславщини стала однією із перших громадських об’єднань в Україні, яким вдалося розробити та успішно проадвокатувати ці ініціативи на місцевому рівні. Депутати підтримали Положення на сесії міської ради, проте, активісти додають, що на цьому не збираються зупинятися.

"Хочемо розширити можливості для громадськості впливати на зміни в місті. Зробити людей учасниками важливих процесів. Для цього вже декілька років працюємо над Статутом територіальної громади такою собі конституцією для мешканців, яка реєструватиме їхній статус і зробить громадськість в Богуславі більш дієздатною", додає Олександр Мельник.

За словами активістів, новими можливостями комунікації з владою мешканці вже користуються. Це інструменти прямої демократії, через які громадськість впливає та демонструє: з її думкою треба рахуватися.

Підтримка дитячих спортивних досягнень

Ви коли-небудь цікавились, як місцева влада фінансово підтримує розвиток спорту в вашому місті? У Богуславі громадські активісти не просто поцікавилися вони вибороли для дітей право на безкоштовні заняття з футболу та боксу.

За словами активістів, донедавна у місті діяло кілька секцій з футболу, а от повноцінно тренуватися не було де. Єдиний спортивний стадіон потребував капітального ремонту. Міська влада спочатку відверто ігнорувала прохання містян облаштувати футбольний майданчик. Громадські активісти висунули власний проєкт його ремонту та вибили з бюджету 300 тисяч гривень на облаштування нового футбольного майданчика. Наступним кроком стало створення безкоштовного боксерського клубу для дітей. Коаліція долучила до співпраці навіть місцевий бізнес. За бюджетні кошти облаштували ринг та придбали частину обладнання. Зусилля активістів принесли результат: місцеві діти та підлітки вперше почали брати участь у всеукраїнських спортивних змаганнях.

"Раніше, діти просто не мали можливості проявити свої спортивні здобутки, бо цей напрямок в місті ніхто не хотів фінансувати, мовляв, запиту немає. Ми більше року адвокатували Програму підтримки розвитку спорту в Богуславі. Місцеві депутати ухвалили її тільки тепер. Фінансування з бюджету поки невелике на спортивні ініціативи виділяють 300 тисяч гривень. Будемо вимагати більше. Цей процес ми вже успішно запустили і не думаємо зупинятися", каже Олександр Мельник.

Коаліція реформ Богуславщини продовжує працювати над новими проєктами для розвитку свого міста. Команда активістів вже розробляє генеральний план зонування території Богуслава, створює нову стратегію його розвитку та благоустрою.

Приклад успішної діяльності громадських активістів це історія про те, що кожен з нас може #ТворитиЗміни.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику