Цензор.НЕТ

11.10.19 21:25
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Механізм визначення "маніпуляції в ЗМІ" також є маніпуляцією

Читаю дописи із обуренням щодо ідеї Володимира Бородянського ввести кримінальну відповідальність за маніпуляції. Мовляв, таким чином журналістам хочуть закрити роти. "ААА", "Янукович", "Росія", "Все пропало".

По-перше, вважаю такі порівняння маніпуляцією))))))

По-друге, просто не дуже вірю, у цю ініціативу. І не тому, що не знаю як юридично точно виписати поняття "маніпуляція", а тому, що сам запропонований механізм, вважаю майже нереальним у нашому сьогоденні. Хто буде йти жалітися на свого редактора? Найчастіше у таких випадках просто звільняються, ну і, якщо бути відвертим, редактори самі знають, кому давати такі матеріали, хто на них погодиться і ще щасливий буде робити. На підтвердження, почитайте інтерв'ю вже депутатки Василевської)

І ще. Мене насторожує ідея, що якесь об'єднання журналістів буде мати повноваження позбавити когось професії, визнавши журналіста - не журналістом. Бо, по-перше, усі ми бачили, як формувалася Рада свободи слова при ОП. По-друге, чому, наприклад, Наталя Влащенко має вирішувати журналіст я чи ні.

А тепер, щоб не було маніпуляцій, пряма мова Бородянськго і його бачення.

- Як введене поняття маніпуляція на законодавчому рівні допоможе мені як журналісту?

- Я Вам скажу таким чином, якщо ми зможемо в юридичній площині визначити, що таке маніпуляція, визначити і реалізувати – це можливо, я вважаю. І наприклад давайте зараз так звузимо розуміння маніпуляція – це те, що з’являється за гроші, тобто хтось за гроші щось робить, змінюючи суспільну думку на свою користь. Це найпростіше визначення. Якщо ми вважаємо, що це зло, то ми повинні передбачити процедуру покарання за таке зло, як того, хто маніпулює і того, хто виконує таку маніпуляцію – це перше, в тому числі кримінальну.

- Журналісту?

- Так, якщо він погоджується

- Якщо не погоджується, що робити?

- Якщо не погоджується – журналісту повинно бути зрозуміло алгоритм, що він може зробити з цим. Наприклад він може прийти в державний орган і сказати дивіться є такий випадок, я заявляю про це, в цей момент він звільняється від відповідальності. Більш того є якісь спеціальна програма, яка захищає з цього моменту журналіста.

- Я маю якісь докази зібрати? Я ж не можу просто так прийти і сказати, що мене шеф-редактор змусив ось таке робити, я відмовилась, тепер мене звільняють, що далі?

- Ми зайдемо в ту сферу, яка тільки формується. Нема зараз усіх відповідей, але ми над цим працюємо, в тому числі зі спільнотою журналістською напрацьовуємо ці механізми.

- Чи є замовчування манапеляцією?

- Я зараз не зможу дати Вам визначення.

- Битва екстрасенсів - це маніпуляція?

- В розумінні в тому, про який ми зараз говоримо – ні. Тому що ми говоримо про те, що спотворює суспільство . Ми хочемо, щоб люди щось думали і те, що вони будуть думати – буде негативним для національної безпеки.

- Просто спотворювати недостатньо, щоб це було маніпуляцією?

- Я думаю, що ви хочете глибше піти, я не готовий до цього. Ми розуміємо, що є елементи, ви самі сказали, що стандарти не виконуються. Які у нас є інструменти виконання?

Перше - Суспільне, яке буде задавати стандарти. Тут не просто повинні бути програми, новини, вони повинні бути ще популярні. Тоді діє стандарт, який баче багато людей.

Друге - об’єднання журналістів, які будуть стояти на сторожі того, щоб визначати разом, що таке маніпуляції і таке інше. І визнавати журналістів, які маніпулюють. Визначати - ти маніпулятор, ось критерії, вибач ти перестаєш бути журналістом. Якщо мене спитати, я вважаю що це важлива частина. Але має бути співрегулювання. Це не держава повинна казати, ні – це професійна спільнота, обов’язкова частина сьогоднішнього інформаційного світу в якому живемо, мені так здається . Якщо ми кажемо, що професія журналіст – це важливо, її необхідно захищати, а це правда так і повинно бути. Але ми повинні і вимоги до журналістів виставляти дуже високі, як суспільство.

Ми повинні визначити, що таке маніпуляція, яка шкодить національній безпеці.

Коли визначимо, це буде перший крок для захисту нашого національного інформаційного простору. Це комплексний набір. Є і п'ята дія в рамках співрегулювання, якесь ЗМІ систематично маніпулює суспільною думкою, воно може позначатися таким, як маніпуляційне.

-- Позначатися ким?

- Органом співрегулювання. І це позначення буде обов’язковим для використання цим ЗМІ в процесі свого життя.

- Тобто вони самі мають ставити цю позначку?

- Точно!

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику