Цензор.НЕТ

23.10.19 15:57
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Libertarianism vs Leviathan

Libertarianism vs Leviathan

Посилення лібералізму у суспільних відносинах, зокрема у питаннях публічних фінансів як основи існування держави набуває все більшої популярності. Кому ж не подобаються ідеї свободи та мінімізації заборон? Можна ще акцентувати увагу на тому, що держава є найбільш неефективним власником, або ж взагалі вживати слово «схематоз», «казнокрад» і отримувати схвальні відгуки населення щодо доцільності ліквідації бюрократії як явища. На хвилі ненависті до старих правлячих еліт до влади прийшла партія яка детермінувала себе у якості лібертаріанської. Ну і що з того, що в легіоні лібертаріанців є колишні прибічники комуністичних ідей, бувші марксисти-ленінці, то ж було колись. Суспільство еволюціонує та прагне адаптувати державний апарат під нові умови господарювання, у тому числі забезпечити гідні стандарти життя. Водночас дехто забуває, що публічні видатки формуються, в переважній більшості, за рахунок податків, значна частина яких здійснює обмежувальний вплив на ділову активність. Що при формуванні фіскальної політики є певні ліміти, процедури та правила, яких держава має дотримуватись в першу чергу щоб відновити суспільну довіру та не перетворитись у failed-state. Питання приватизації та оподаткування є надзвичайно чутливими і мають суттєвий ефект для подальшого економічного розвитку. Виваженість, послідовність та обґрунтованість управлінських рішень здатні забезпечити позитивний ефект.  Нобелівський лауреат Дж. Стігліц  аргументовано зазначає, що непідготовлені фундаментальні умови для проведення приватизації, швидкі темпи її здійснення спричинили значні втрати надходжень для бюджету країн, що розвиваються (приводячи досвід України у 1990-х роках в якості прикладу). Очевидно, що зазначений факт можна екстраполювати і в сучасні реалії. Не викликає жодного сумніву теза, що реформи потрібно проводити швидко, але ж до приходу у владу їх потрібно ретельно готувати, а не покладатись на удачу та закордонний досвід.

Як зазначав Н. Маккіавеллі – закрите внутрішнє середовище реальної політики доволі швидко змінює образ політика-управлінця. Тому й деякі лібертаріанці починають знову повертатись до ідей протилежних, говорячи про те, що не можна урізати публічні видатки, краще вишукувати «додаткові» доходи. До таких належать – «схеми на митниці», легалізація грального бізнесу, підвищення акцизів, фіскалізація тощо. Перші два пункти не викликають жодного сумніву, а на підвищення акцизів на можливих змін правил гри на тютюновому ринку вже відреагували виробники, які входять до першої десятки платників податків. Левіафан легко може взяти гору над лібертаріанством, особливо в умовах патерналістично налаштованого суспільства. Багато ж хто прагне лише лібералізму в оподаткуванні, а публічні видатки, на їх думку, мають бути на рівні країн Західної Європи. А як балансувати бюджет їх не цікавить. Лібертаріанці, які ж формують фіскальну політику перебувають під тиском неокейнсіанського Левіафана який потребує більше коштів на обслуговування і погашення боргу, оборону і безпеку, управління, перепис населення, нові реформи, соціалку, зростання прожиткового мінімуму тощо.

Уповноважені інституції мають здійснити реальну ревізію «непродуктивних» видатків бюджету, запропонувати варіативні сценарії обмеження частки перерозподілу ВВП, мінімізувати рівень дефіциту. Потрібно розуміти, що для амбітних цілей стрімкого економічного зростання потрібні нові технології, іноземний капітал, висока довіра до держави, підвищення рівня розвитку людського капіталу. І дані речі неможливо забезпечити протягом місяця чи навіть року. Реалізація цих завдань має тривати постійно, а перші конкретні результати можуть з’явитись лише у середньостроковій перспективі. До того ж, якщо взято курс на зменшення ролі держави – потрібно бути готовим до можливих викликів в умовах гібридної агресії. Адже над нами нависає ще більш грізний, зовнішній Leviathan.


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику