Цензор.НЕТ

12.11.19 11:15
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Неофеодалізм та "корупційний конценсус" на регіональному рівні

В один з моїх перших днів на посаді голови Херсонської ОДА до мене прийшов керівник підрозділу з важливим питанням. Починає доповідь, передає матеріали. На завершення запитує: "Що будемо робити, пане Губернаторе?" Я дивлюсь матеріали і спокійно відповідаю: "Дійте за законом". У відповідь здивований вираз обличчя і фраза: "Краще скажіть, що і як треба зробити і ми зробимо". І так система працювала раніше завжди.

Гірший випадок стався коли до мене прийшов іноземний інвестор з країни ЄС. Привітались. Запропонував каву. Він почав розповідь з того, який великий потенціал у нашої області, що він має гроші і ділянку для будівництва нового проекту, а потім запитує: "Ви не заперечуєте, якщо ми будемо робити бізнес на Херсонщині?" Я не зрозумів питання і англійською, а з іноземцями я стараюсь спілкуватись англійською чи французькою, уточнюю: "А чого Ви мене про це запитуєте? Якщо у Вас є гроші, Ви робите все за законом – чому і як я можу бути проти?" З подібними кейсами я працюю кожний тиждень.

Регіональне державне управління, яке формувалось під впливом різних обставин протягом 28 років незалежності України, сьогодні нагадує неофеодалізм помножений на інституційний колапс.

Разом з цим, маємо жахливу ситуацію з інституційною спроможністю обласної державної адміністрації. Підбір керівників майже завжди був побудований на принципі лояльності. Коли ми почали перші призначення на посади заступників голови ОДА людей, які були відібрані платформою LIFT, пройшли детектор брехні та кадрову комісію Офісу Президента України, мене запитували чи насправді я призначатиму собі заступників, з якими познайомився на співбесіді? Деякі люди навіть не можуть уявити, що можна працювати не зі схемами і лояльністю, а з ефективністю та професійністю. Сьогодні я вже маю двох нових заступників, один з яких приїхав працювати в Херсон з Дніпра, і одного нового голову Генічеської РДА з Маріуполя. Дуже круті та професійні люди. Найближчим часом очікуємо запровадження в ОДА нової посади заступника голови з питань діджиталізації і на цю посаду я подаватиму киянина Андрія Богдановича, який є автором відомого проекту "Каратєль".

Відверто кажучи, модель управління областю завжди базувалась на "корупційному консенсусі", який чомусь всі ці роки толерувався суспільством. Першим своїм розпорядженням я запустив аудит ефективності використання коштів обласного бюджету за 2018 та 6 місяців 2019 року. Комісія, до якої зокрема входили представники громадськості та ДФС, встановила факти порушень на суму біля 1 мільярда гривень! За перший місяць своєї роботи я чув інформацію з різних джерел про те, що, наприклад, відкати з контрактів дорожнього будівництва складають від 10-15%, а якість доріг у нас в області дуже погана, іноді просто небезпечна для життя. Я вирішив написати листа усім дорожнім організаціям, які здійснюють роботи в нашій області по контрактам, укладеним до 15 липня, відколи я приступив до виконання обов’язків голови ОДА. В листі я написав про те, що відкатів нікому носити не треба, а краще зменьшити ціну на 15% і якісно робити свою роботу. Ці листи я вручив усім на нараді з дорожнього будівництва, які проводжу щотижня. Через деякий час до мене записався керівник однієї з таких дорожніх організацій. Заходить до кабінету, сідає і розповідає про те, що під час торгів на Prozorro він й так знизив ціну і що корупційної складової в його контракті немає. Я запитую: "Чи готовий він дати хабар 10% особисто мені". Він незамислюючись відповідає – так. Я кажу – то знижуйте ціну на ці 10% і робіть чесно свою роботу. Майже усі дорожні організації пішли на зниження цін або збільшили обсяги робіт за попередніми контрактами.

За майже три перших місяці роботи нашої команди ми розробили нову організаційну структуру ОДА, яка побудована на інтегральному поєднанні проектного та процесного підходів, створили Агенцію регіонального розвитку, набираємо нових людей на посади голів РДА і робимо впевнені кроки на шляху побудови ефективної системи регіональних інституцій з професійними керівниками та командами, котрі отримуватимуть ринкову зарплатню і матимуть чітко вимірювані kpi своєї роботи. І, так, в нашій новій структурі є підрозділ, який опікуватиметься питаннями щастя та покращення життя людей на Херсонщині.

Наша команда в ОДА отримує неабиякий спротив з особистими погрозами та підривами саморобних фугасів під вікнами мого радника, але перші результати наших дій стрімко наближають руйнування того самого "корупційного консенсусу" та неофеодалізму в рідній Херсонській області.

Працюємо далі!

Юрій Гусєв,

#ХерсонщинаРозвивається

#LeadKhersonRegion

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику