Цензор.НЕТ

14.11.19 09:55
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА: ПОЛІТИЧНА ЛОГІКА

друзенко

Я не є ані землевласником, ані фермером, ані фахівцем із земельної реформи. Тому не буду вам розповідати про те, на чому не розуміюсь. Та це й не головне.

Те, що відбувалось вчора у Раді та під нею, було передбачуваним. Земля - одна з найбільш містифікованих субстанцій з усього, що продається та купується. Більший рівень містифікації мають хіба що кров і душа. Тому політики старались наповну. І більшості з них було відверто наплювати і на фермерів, і на селян, і на саму землю - в них перед очима була цифра в 73% опонентів відкриття ринку землі, яку показували свіжі соцопитування.

Саме за їхні голоси вони сьогодні і змагалися. Тому не дивно, що по один бік барикад опинились "ЄС", "Голос", "Батьківщина", "ОПЖЗ" і навіть "За майбутнє". Надто ласий шматок електорального пирога замайорів перед ними...

Владу напевно підпирав МВФ. Бо який зиск із захмарних рейтингів, коли у тебе в бюджеті дірка. Втім навіть за такого стимулювання Президенту та уряду можна тільки поаплодувати за сміливість. Відтепер їхнє політичне майбутнє - заручник: 1) спроможності довести земельну реформу до логічного завершення; 2) успішності цієї реформи. Якщо Україна повторюватиме шлях Аргентини, чекайте повернення до влади ліваків. Чи ультраправих, що фактично те саме. Якщо у земельній сфері вдасться повторити успіх Польщі, Зеленський увійде в історію як великий реформатор.

Тепер питання вже не в ринку землі як такому. Він однозначно потрібний. Питання в його ЕФЕКТИВНОСТІ. Чи навіть в ефективності комунікації протилежних наративів про ЗЕ-мельну реформу. Бо ця реформа стала символічним маркером, який розділив ЗЕ-владу і решту українського політикуму. Він розділив суспільсьтво. Тепер політична логіка штовхатиме різнобарвну опозицію робити все, аби ринок землі не запрацював чи запрацював вкрай неефективно. Аби недовіра до реформи зростала. А фобії множилися. Бо земельне фіаско Зеленського відкриє вчорашнім шлях до повернення у владу. Успіх ЗЕ-мельної реформи - відсуне їх ще далі на політичний маргінес.

Чи вистачить у влади мудрості та професіоналізму на ефективну відповідь? На донесення широкому загалу свого наративу ЗЕ-мельної реформи? На кропітке опрацювання її деталей? На дискусії зі стейкхолдерами, роз'яснення, комунікацію та ефективний PR. Поки у цій царині влада програє.

Втім ставки зроблені. Стає цікаво. Залиште суперечки про ринорк землі експертам - процесом рухає зовсім інша логіка.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику