Цензор.НЕТ

17.11.19 22:32
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Матриця

Сьогодні ми знову поговоримо про надприродну стійкість української корупції, але спочатку, для введення в контекст, я розповім вам коротку історію зі свого життя, адже власний досвід - найкращий спосіб як самому переконатися в чомусь, так і переконати інших. 

Три роки тому мої родичі, вимушено переселені з тимчасово окупованої території Луганської області, купили квартиру в новобудові, уклавши договір з підприємством-забудовником, згідно з яким останній приймав зобов’язання здати її у визначені терміни і видати інвесторам документи про право власності. Через півтора року будинок був технічно готовий до здачі - підведені всі комунікації, запущені ліфти, зроблені ремонти в нульовому циклі, вставлені вікна та ін. Почалися роботи з облаштування прибудинкової території. Онлайн-форум інвесторів, потенційних мешканців нового будинку, випромінював радість та оптимізм. Забудовник обіцяв оперативно дооформити документи і видати ключі. Люди планували ремонти, обговорювали організаційні питання, готувалися до переїздів з набридлих орендованих помешкань до власного житла. Вони навіть і не підозрювали, наскільки все це затягнеться.  

Якщо хочеш розсмішити українського бюрократа - розкажи йому про свої плани. Коли всі документи, потрібні для введення будинку в експлуатацію, були готові, і залишилось пройти тільки ДАБІ, раптом все стало. На півтора року. ДАБІ відмовилася підписувати дозвіл на введення в експлуатацію. Мешканці спочатку висунули претензії забудовнику, мовляв, це ви порушили якісь норми чи стандарти, якщо не видають, усувайте негайно. Але виявилось, що на адресу забудовника жодних претензій з боку ДАБІ не надходило, себто інспекція, не маючи питань до будівництва, впродовж року відмовлялася видавати дозвільну документацію, завдаючи збитків як забудовнику, так й інвесторам.

Протягом кількох місяців забудовник намагався вести з ДАБІ діалог у легальному руслі - марно. Потім інвестори почали самостійно наводити довідки щодо причин затримки і дуже швидко виявилося, що київська ДАБІ не підписувала документи, оскільки чекала на хабар від забудовника. Як виявилось, це усталена практика, і без семизначного в доларовому еквиваленті «внеска» вводу в експлуатацію можна чекати вічно. Уявіть - півтора року сотні людей, які вклали всі свої статки в житло, були вимушені чекати, поки ДАБІ чекала на хабар. Я вже не кажу, що наслідком цього вимушеного очікування стали зруйновані плани і витрачені на оренду квартир гроші, за які можна було б зробити ремонт. Сотні людей стали заручниками системи поборів, подолати яку не змогла жодна українська влада. І поки нам розповідають про діджиталізацію та країну в смартфоні, в ДАБІ не змінюється нічого - там просто сидить бюрократ з печаткою і чекає на хабар. 

Я багато писав про цю корупційну клоаку і, судячи з усього, писатиму надалі, адже перспективи виправлення ситуації, м’яко кажучи, не тішать. Інспекція залишається наскрізь корумпованою структурою, підпорядкованою «смотрящим». Зокрема, ДАБІ, як і раніше, контролюється її колишнім головою Кудрявцевим. Весь керівний склад інспекції - його люди: в.о. голови Строкач, в.о. директора департаменту дозвільних процедур Старущенко, директор департаменту нормативно-правового забезпечення Шевченко, колишній керівник територіальних підрозділів ДАБІ в Київській та Одеській областях Неборський («смотрящий по ДАБІ», який відповідає за збір коштів від забудовників за реєстрацію дозвільних документів), всі чинні керівники територіальних підрозділів ДАБІ. 

Головна стратегічна мета Інспекції залишається незмінною - отримання коштів від забудовників за реєстрацію дозвільних документів на будівництво та введення в експлуатацію. Причому, за гроші можна ввести в експлуатацію реально проблемні об’єкти з невідповідною містобудівному законодавству документацією -  як, наприклад, київський ЖК «Престиж Холл». Саме для цього було змінено склад комісії з розгляду документів на крупні будівельні об'єкти (житлові комплекси, ТРЦ, промислові будівлі) - щоб не допустити випадкових людей до ухвалення рішень на мільярди гривень. 

Корупція цементується на всіх рівнях, створюється автономна система, подолати яку лише кадровими методами неможливо. Вибиваєш одного, на його місце в матрицю приходить інший і починає робити те ж саме. І як подолати все це, не знищуючи при цьому саму матрицю, я не знаю. 

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику