Цензор.НЕТ

18.11.19 13:25
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Спокуси тилу

Передусім хочу наголосити, що я не роблю висновків щодо винуватості чи невинуватості осіб, про яких ітиметься в тексті, нехай з цим визначаються слідство та суд. Я з великою повагою ставлюсь до наших військових і вважаю армію першим гарантом існування нашої держави. Її вага у суспільстві - найвища. Саме корупційні скандали в оборонці стали останнім цвяхом у політичній труні Петра Порошенка, саме вони допомогли новій владі отримати перемогу. Тому сьогодні є надважливо дати відповіді на запитання, які стосуються йомовірних розкрадань в армії, адже від цього залежить її авторитет. І низку таких запитань я хочу поставити в контексті арешту генерал-майора Марченка. 

Довкола персони Марченка точаться гострі суперечки в ЗМІ та соцмережах. Орієнтовані на екс-президента медійники називають це політичною розправою, їхні опоненти з провладного табору - виконанням президентських обіцянок боротися з корупцією. 

Отже що нам відомо про Марченко? Це людина, яка за чотири роки зробила запаморочливу кар’єру з підполковника до генерала. В 2014-му році виходив з оточення в районі Савур-Могили, брав участь в обороні ДАПу. З 2015-го року його призначено на посаду начальника Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ. Це управління відповідало за перехід армії на стандарти НАТО в речовому і продовольчому забезпеченні, за розробку нових зразків, створення технічних умов і контроль за виробництвом і якістю продукції, яку закуповують для ЗСУ, і, власне, за тендерні закупівлі. 

Стрімкість кар’єрного росту Марченка пов’язують з підтримкою Юрія Бірюкова, військового радника президента Петра Порошенка. Власне, Головне управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ створили у вересні 2015 року саме за ініціативи Бірюкова для того, щоб зосередити усі закупівлі в Міністерстві оборони в одних руках. Ключові посади в управлінні посіли ставленики Бірюкова, серед них опинився і Дмитро Марченко, на той час - підполковник. Його називали одним з двигунів реформи забезпечення ЗСУ. Марченко з підлеглими мали контролювати якість речового майна, харчування, забезпечення продуктами та іншими матеріальними засобами Збройних сил. 

Практично відразу після приходу команди Марченка на посади почалися корупційні скандали. Наприклад, історія із закупівлею військових берців «Талан» за  завищеними цінами. Виробник цього взуття підприємство «Таланлегпром» з 2015 року незмінно перемагало на тендерах Міноборони, адже лише «талани» мали ексклюзивний малюнок підошви, прописаний у технічних умовах, які були розроблені управлінням Марченка. Державі така «ексклюзивність» коштувала близько 70 млн грн на рік. У 2015 році, коли «талани» пішли у війська, Міноборони закупило їх 250 тис пар, переплативши за кожну близько 300 грн. Тоді весь негатив прийняв на себе Бірюков, сам скандал зам’яли, але осад залишився. 

Далі. Свіжа історія - закупівля бракованих бронежилетів, за яку, власне, Марченко й сидить. За версією слідства, Міноборони переплатило за них близько 100 млн. Марченко узгодив закупівлю, хоча мав би просто відхилити закупівлю, оскільки три з п’яти бронежилетів прострілювалися наскрізь. Складно уявити, що Марченко не знав про це. Знав і бездіяв, питання - чому? Чому так само бездіяли його підлеглі Почтаренко, Капінус, Саковець? 

Головний редактор «Цензор.НЕТ» Юрій Бутусов пише про те, що довкола постачання бронежилетів постійно виникали конфлікти з огляду на упередженість ГУРСМЗ і надання незаконних переваг конкретним виробникам, наприклад, підприємству «Темп». 

Ще одна не менш захоплююча історія - історія так званої харчової реформи в ЗСУ. Нещодавно про неї писало «Дзеркало тижня». В публікації йдеться про те, як відомство Марченка намагалося привести систему харчування до стандартів НАТО, але вийшло навпаки. Так, було ліквідовано систему харчування на аутсорсингу, коли спеціалізовані підприємства за близько 84 грн годували солдата тричі на добу, і запроваджено харчування за каталогом. В результаті вартість продуктового набору на день зросла, плюс до неї додалися видатки за роботу кухарів, прибиральників, вантажників, утримання їдалень, кухонь, складів, холодильників, закупівлі обладнання, енергоносіїв, комунальні послуги - за все це довелося заплатити державі, і це призвело до перевитрат у розмірі до 60%. Результати аудиту невдовзі були засекречені, а скандал укотре зам’ято при підтримці всесильного на той момент Бірюкова.

Окрім цього виникла низка питань щодо створення Марченком  нових корупціогенних структур - лабораторій для сертифікації та визначення якості харчів, які постачаються за каталогом. Тепер жоден постачальник, маючи на руках висновки офіційних експертиз, проведених у  державних сертифікованих лабораторіях, стосовно якості свого товару, не міг отримати армійського контракту, поки не відвідає відомчу лабораторію і не завоює лояльність управління. Реформа харчування відкинула армію назад в постперебудовні часи. Каталог дозволив деяким командирам військових частин відродити стару традицію, коли в день завезення харчів біля продовольчого складу паркувався автомобіль командира, а  вже наступного дня замовлені для солдатської кухні смаколики з каталогу опинялися у роздрібній торгівлі його родичів. 

Перехід на систему харчування за каталогом провели у 73 військових частинах, решту 285 військових частин мали перевести до кінця цього року, аледію відповідного наказу екс-міністра оборониПолторака зупинив суд. У річному вимірі перевитрати держбюджету на харчування за каталогом склали близько мільярда гривень. Попри це, Міноборони не збирається відмовлятися від каталогу і готується до переходу на нього в ручному режимі, хоча така система точно не має нічого спільного зі стандартами НАТО. 

Підсумовуючи викладе, хочу висловити припущення, що Марченко та його підлеглі - лише виконавці, яку можуть стати «стрілочниками», тоді коли справжні винахідники корупційних схем в армії уникнуть відповідальності, адже вони нічого не підписували. 

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику