Цензор.НЕТ

20.11.19 11:14
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Пильнуйте, щоб на Алеї Героїв Небесної Сотні не поновили авторух

мемориал,небесной,сотни,героям

Щойно дізналася, що через збіг у часі не зможу бути на події. Сьогодні, у КМДА обговорять Алею Небесної Сотні. Схоже, продовжується давня історія. Подібне обговорення, однак в епіцентрі якого лежало досягнення порозуміння між слідством і спорудженням меморіалу, відбулося навесні. Тепер ділянка арештована, меморіал не будують, однак знову збираються обговорити меморіал, однак тепер вже лунають претензії і до майбутнього музею. І саме напередодні відкриття тимчасового виставкового центру Музею Майдану.

Отже, нагадаю, мають постати Меморіал та Музей. На різних земельних ділянках. Міжнародний конкурс провели і переможців обрали 2018-го. Журі оцінювало проєкти анонімно. У конкурсі меморіалів пересіг проєкт українських архітекторок. Найкращим проєктом музею визнали пропозицію німецького архітектурного бюро.

1. Раніше до проєкту Меморіалу висловлювали претензії, що він змінить історичну Інститутську та місце боїв. Це питання лишається незрозумлим, бо вулиця по факту вже змінена й автентичні артефакти переважно зникли або були врятовані музейниками. Сім'ї Героїв з цього приводу розділилися. У Музеї Майдану говорять, що обраний об'єкт є найсучаснішим і гідно увіковічнить пам'ять Героїв. Тепер же, через півтора роки після конкурсу, лунають нові претензії - що стели на меморіалі буцімто нагадують щити беркутівців. Чому це щити беркутівців, а не майданівців, я так і не зрозуміла. Дуже притягнуто за вуха ІМХО. Усі інші моменти меморіалу (липи, крива алея, мітки на місці барикад) - це питання смаку, однак нам це подають чомусь як однозначну "зраду". Нагадаю, через півтора роки після оголошення результатів конкурсу.

2. Навесні, коли проводили схоже обговорення, неочікувано (а для когось дуже очікувано) були висловлені ідеї необхідності поновити рух автомобілів на Алеї. Наскільки я в курсі ситуації, проти перекриття руху у 2014 був Кличко, а вже у 2019 році ідею поновлення авторуху висловила Наталя Новак з УДАРу.

3. Дехто намацував базу, щоб музей будувати взагалі не на цій ділянці. А, нагадаю, за планом конкурсний проєкт має бути реалізований не на арештованій частині Алеї, де проводить слідство ГПУ, а за МЦКМ - дуже ласий шматок у самомоу центрі міста. Щоб місце не пустувало, завтра там відкриють тимчасовий інформаційний центр. І от до цієї події раптом нове обговорення. Однак сьогодні вже звучить претензія, що на Алеї хочуть збудувати громадський простір, який нібито зруйнує автентичність. Та правда в тому, що громадський простір стане часиною музею і буде якраз на виході з музею, а не на місці боїв. Що це? Черговий наїзд на музей?

4. Я промовчу про тон весняних обговорень, явну сплановану атаку на Музей і про пропозицію забракувати вже відібрані сучасні проєкти, а натомість спорудити щось "більш притаманне українській традиції". До слова, один з проєктів меморіалу, який не переміг, передбачав будівництво на Алеї каплиці. Можливо, під традиціями мали на увазі це? Про пропозицію не допустити іноземних архітекторів до нового конкурсу, який також поривалися оголосити, я тим більше промовчу.

5. У травні ж закинули тему, буцімто Музей списує бруківку. Природно без фактів і доказів, але р'яно намагалися переконати, що це так.

6. Найгірше, що при цьому накручують людей і вносять розбрат поміж сімей Героїв Небесної Сотні. Частина з них підтримує Музей Майдану і обрані сучасні проєкти. Частина - проти, і схоже їх влаштовує нинішній статус, коли на Алеї маса імпровізованих пам'ятників, символів, табличок, не об'єднаних в одну композицію. Однак люди дуже накручені. Один противник проєкту на повному серйозі намагався мене переконати, що там спорудять висотку, при цьому тицяючи у неявну тінь на плані майбутнього Меморіалу.

Словом, слідкуйте, щоб на Алеї не поновили авторух, а ділянку з-під Музею не забрали.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику