Цензор.НЕТ

22.11.19 16:07
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Що показати "Донбасу"

донбасс

"Для того, щоб повернути територію, треба спочатку повернути людей. Для того, щоб їх повернути фізично, їх необхідно повернути ментально. Сьогодні важливо їм показати, що ми дійсно хочемо цього – повинні бути реалізовані конкретні проекти, зокрема, інформаційної та економічної політики".

Про це вчора в Маріуполі заявив голова Верховної Ради Дмитро Разумков. В тому ж дусі не раз, і навіть не десять уже, висловлювалися й інші посадовці, від самого президента Зеленського до радника секретаря РНБО Сивохо. Сюди ж можна додати й голову ОП Андрія Богдана, який у відносно нещодавньому інтерв’ю взагалі оголосив, що поступки Києва Москві, мовляв, змусять російське населення вимагати від Кремля зустрічних поступок.

Останній приклад прекрасний тим, що російські медіа його просто й відверто висміяли. Обурення російських громадян цим висміюванням помічено якось не було.

Що ж до Донбасу, то Київ уже здійснив розведення військ на трьох ділянках, спростив і продовжує спрощувати порядок перетину лінії розмежування для цивільних мешканців ОРДЛО, розширює перелік тамтешніх документів, які визнаються в Україні (наразі йдеться про посвідчення про народження). З гуманітарної точки зору це все ОК.

З політичної ж у відповідь сепаратисти дедалі сильніше розкручують антиукраїнську істерію, в чому їм активно допомагають і російські ЗМІ. Легендарна історія про "план Києва" щодо "депортації народу Донбасу" – найсвіжіший приклад. Спершу в ОРДЛО, а потім в РФ, ця тема поступово залунала з кожної праски. І навіть тверезомисляча людина під таким пропагандистським шквалом стає на думку "диму без вогню не буває" – перевірено досвідом.

А поступки Києва подаються винятково як перемога самих сепаратистів/Москви. Як вийшло з мостом у Станиці Луганській. "Змусили-таки укрів", – коментують сепаратистські пабліки, а "глава ДНР" Пушилін офіційно заявляє "Донецкому агентству новостей", що всі кроки Києва по відношенню до "республіки" все одно були і є деструктивними, а курс "республіки" не змінний – "возз’єднання" з Росією.

О, звісно, можна сказати, що це несуттєво, а населення ОРДЛО тільки й мріє повернутися до України. От тільки якби це було так, то й ніякої спеціальної "економічної та інформаційної політики" не знадобилося б.

Так само, як не є важливою вся ця політика, якщо – як популярно вважати в декотрих ура-патріотичних середовищах – населення ОРДЛО перебуває "під дулом автоматів", а от досить забрати ці автомати (чи замінити їх своїми), і все буде як слід. Тобто сам підхід обґрунтований, так – але відверто недостатній. Навесні 2014-го справу зробили не так автомати, як настрої. Які формувалися й плекалися в регіоні вже давно.

І будуть торжествувати, поки не "повернено територію". Тому казочки про "ментальне повернення" людей, над якими, через контроль над територією, цілковито панує ворожа пропаганда і брехня – це саме казочки.

Та це не означає, що робити нічого не треба, і спроби безглузді. Що може й повинна зробити українська влада тепер, після років російської агресії – інформаційної в тому числі? Просто сказати мешканцям ОРДЛО, що їх зазомбували – як де-факто зробив пан Разумков? Взагалі-то люди рідко коли добре ставляться до таких повідомлень. Людям притаманно вірити у власні міфи, поки ті не впадуть під тиском як інших міфів, так і суворої реальності.

Люди на окупованому Донбасі повинні чітко розуміти, що в їхніх проблемах винні не міфічні негри з Америки чи кровожерні націоналісти з Галичини. А цинічний Кремль, який зробив із них гарматне м'ясо – бо ж чомусь росіяни не "подбали" про Донбас так, як "подбали" про Крим? І різного роду кримінальники, які захопили владу в регіоні під гаслами "руського міра".

Люди повинні знати, й бачити наочно, що подібні злочини – це злочини не лише проти територіальної цінності України, а й проти оцих-о конкретних людей. І так само чітко бачити, що за ці злочини настане покарання.

Люди повинні розуміти, що щоденні розповіді про "міць" терористичного режиму тримаються лише на маніпуляціях і російських багнетах, натомість ні свободи, ні навіть, що важливо, ковбаси ні ватажки, ні росіяни забезпечувати їм не збираються. Понад абсолютно необхідне для того, щоб і далі знищувати їхніми руками Україну і лад в усій Європі. І, до речі, не варто – як, знову-таки, зробив пан Разумков – ототожнювати ОРДЛО з усім "Донбасом". Є інший Донбас, який може і повинен служити позитивним пропагандистським прикладом.

І водночас – це найголовніше – люди повинні відчувати переконаність, що Українська держава здатна захистити їх не лише від "щупалець" фальшивих друзів зі Сходу, а й від місцевого рекетира, від корумпованого поліцейського, від рабовласника в костюмі директора шахти.

Ось це буде правильна "економічна та інформаційна політика". Проблема в тому, що для її запровадження щодо ОРДЛО таку політику спершу потрібно нарешті запровадити в усій Україні.

Olexander Mykhelson

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику