Віктор Глеба експерт у галузі містобудування, дійсний член Української академії архітектури

Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Новорічний подарунок забудовникам та громадськості від Офісу Президента

3664 3

Кінець року – це завжди час підвести підсумки роботи та поставити завдання на новий рік. Одним з найголовніших завдань по боротьбі з корупцією Президент України Володимир Зеленський дав саме щодо будівельної діяльності. Були поставлені завдання в питаннях «кадрового перезавантаження» у Державній архітектурно-будівельній інспекції (ДАБІ).

Але чесний будівельний бізнес, проектувальники і громадськість отримали під ялинку щура («крису») – подарунок від Офісу Президента та «смотрящих» часів Януковича-Рибака. То що насправді відбулось на Новий рік, коли всі слухали промови під бризки шампанського і хто святкував перемогу?

Після звільнення під тиском громадськості у вересні 2019 року одіозного Голови ДАБІ Сергія Кузьміна та його першого заступника Валерія Філончука, громадські активісти та експерти вже не сподівались побачити цих персонажів в майбутніх призначеннях. Уряд покладає обов’язки по реформуванні системи на нового в.о. Голови ДАБІ, який за короткий термін перезавантажує апарат ДАБІ та територіальні органи, зупиняє найбільш скандальні будівництва у містах Києві та Одесі. При цьому, дозвільні документи на будівництво видаються без будь-яких поборів, а самочинні житлові забудови (які будуються з порушенням ДБН) отримують відмови. В грудні 2019 року запроваджується Електронний кабінет забудовника, який презентує особисто Прем’єр-міністр України, система дозвільних процедур стає зрозумілою і простою, а будівельна мафія втрачає вплив на прийняття рішень у ДАБІ.

У законний спосіб Уряд призначає конкурси на Голову та першого заступника Голови ДАБІ, проводяться іспити та співбесіди з учасниками конкурсу і ніхто не подає в суд за порушення або неправомірні рішення. Прем’єр Гончарук неодноразово публічно заявляв, що не втручається в кадрову політику міністрів свого Уряду, оскільки, в такому разі, не зможе спитати з них про результати роботи, та делегує повноваження щодо визначення відповідним профільним міністром переможця конкурсу на посади категорії «А».

Так було і з кандидатами на посаду Голови ДАБІ, де переможцем  визначено Олександра Строкача. Подобається це комусь чи ні, це інше питання, але переможця визначено в законний спосіб і повноваження Уряду є суто формальне – призначення за результатами конкурсу.

Однак що відбувається?

На засіданні Уряду 18.12.2019 без жодних пояснень приймається рішення про оголошення нового конкурсу на Голову ДАБІ.

А які зауваження з боку Прем’єр-міністра були до тимчасового очільника ДАБІ та переможця конкурсу Олександра Строкача? Жодних, про що публічно заявив Олексій Гончарук під час презентації Електронного кабінету у сфері містобудівної діяльності.

https://www.unian.net/economics/other/10792949-kabmin-prezentoval-elektronnyy-kabinet-zastroyshchika-video.html

Цілком очевидно, що різні групи впливу, які не можуть між собою домовитись, «пхають» своїх кращих представників – це нормальна історія для країни, але конкурс під егідою Кабміну мав поставити крапку в цьому питанні.

Не плекаю симпатій до жодного працівника ДАБІ, які роками робили все, щоб знівелювати довіру до будівельного нагляду і контролю, але Уряд сьогодні став виконавчим органом Офісу Президента. Нагадаю, що цей «офіс» не відноситься до жодної гілки влади і його працівники не мають статусу державних службовців, але нашіптують «правильні» призначення через своїх радників.

Ситуація з конкурсом на першого заступника Голови ДАБІ взагалі тягне на кримінал за ознакою змови посадовців вищого рангу на користь третіх осіб!

Після проведення в Мінрегіоні з фіналістами конкурсу співбесіди, переможця визначено не було, про що Кабмін офіційно повідомлено, а тому Уряд зобов’язаний оголосити новий конкурс на цю посаду. Крім того, згідно із Законом України «Про державну службу», результати конкурсу оприлюднюються не пізніше 45 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення такого конкурсу.

https://censor.net.ua/blogs/3167694/op_poverta_bratv_gorovih

Проте, всупереч Закону, після кулуарних домовленостей переможцем конкурсу визначено Оленку Костенко. За відсутності Голови ДАБІ вона стає єдиним очільником органу.

Тепер будівельною галуззю формально керує 32-річна дівчина з досвідом роботи в Міністерстві освіти! Шановні урядовці, де будівництва, а де освіта!? Як може вчителька керувати будівельним краном? Тим більше, що поставлені завдання по реєстрації земель Міністерства освіти в Держгеокадастрі ця освітянська пані Костенко успішно провалила. 

Судячи з декларації, Олена Костенко любить дорогий «брендовий» одяг і аксесуари у вигляді автомобілів марки Mercedes-Benz, а також отримувати мільйонні подарунки. Не дивно, адже на роботу чиновниця їздить на незадекларованому Mercedes-Benz GLE 300D 2019 року випуску, ринкова вартість якого становить у середньому 2 млн.грн.

https://public.nazk.gov.ua/declaration/8f5ecba9-830c-45d7-96b8-309394b76c22

Цілком очевидно, що її не цікавить посадовий оклад у ДАБІ у розмірі 21 990 гривень на місяць, оскільки «виключити» втілення реформ, щоб заправити мерседеси всіх зацікавлених осіб, набагато важливіше. Для цього подарунки буде тепер дарувати будівельний бізнес.

Представляти нову очільницю колективу ДАБІ приїхав особисто Голова профільного комітету Верховної Ради Андрій Клочко.

Той самий Андрій Клочко, який, прикриваючись іменем Президента Зеленського, спочатку проводив співбесіди з претендентами на Голову ДАБІ, потім увійшов до складу дозвільної комісії ДАБІ, незважаючи на очевидний конфлікт інтересів, але згодом схаменувся та вийшов з її складу, очолив Робочу групу з псевдореформування системи архітектурно-будівельного контролю та нагляду, до складу якої включив Олександра Сергієнка, який одночасно є його радником та до якого ми ще повернемось.

Ще одним радником Андрія Клочка став Сергій Кузьмін, якого будівельна мафія «протягнула» на Голову ДАБІ у 2019 році, але громадськість переконала нову владу позбутись корупціонера.

https://censor.net.ua/blogs/3148295/posada_vajlivshe_za_chest

То ж що слушного такі люди можуть порадити «цілому» очільнику Комітету Верховної Ради України, залишається лише здогадуватись, зважаючи на тарифи по дозволам на будівництво з порушенням державних будівельних норм та законів України. Що робить людина, коли нічого не розуміє або коли не може приймати самостійних рішень? Правильно, назначає купу радників.

Олена Костенко не виняток. Першими її наказами стало призначення радниками Голови ДАБІ Олександра Сергієнка та О. Воробйова.

Олександр Сергієнко відомий тим, що у 2012-2014 роках очолював Управління дозвільних процедур ДАБІ, а О. Воробйов був його заступником.

Саме Олександр Сергієнко разом із керівником Інспекції ДАБК міста Києва організували схему 5$ за квадратний метр, яка згодом поширилась на всю країну і давала дохід сім’ї «Саші Стоматолога».

Олександр Сергієнко зі своїми кураторами централізував видачу дозволів на будівництво в Управлінні дозвільних процедур на територію всієї України. Не гребував навіть малими об’єктами, реєструючи декларації замість територіальних органів.

Тому всі забудовники змушені були їхати на поклон до Києва. Саме Олександр Сергієнко є «творцем» Дозвільного реєстру ДАБІ з усіма його «закладками, блокуваннями, застереженнями» і т.д., про які розповів особисто Віце-прем’єр-міністр Михайло Федорів.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1891540224323166&id=100004016218095

Є інформація, що Олександр Сергієнко навіть оформив авторське право на Реєстр ДАБІ, а коли керівником ДАБІ у 2014 році став Максим Мартинюк (людина Володимира Гройсмана), з яким Олександр Сергієнко не зміг домовитись, намагався продати ключі доступу до державного Реєстру.

Після зміни влади зникли з обрію Олександр Рибак (голова ДАБІ часів Януковича) і його друзі Олександр Сергієнко та Сергій Кучер. Сергія Кучера було оголошено у розшук.

https://tsn.ua/ukrayina/kolishnogo-kerivnika-budinspekciyi-kiyeva-ogolosheno-v-rozshuk-1260792.html

Але все повертається на «круги своя». Олександр Сергієнко став проводити семінари та розповідати про свої старі «подвиги». Їх учасники кажуть, що інколи він починав семінар жартівливими словами: «я злочинна влада». Як кажуть, у кожному жарті є доля жарту.

Вирішивши старі справи з новою владою, Сергій Кучер через заступника Керівника Офісу Президента України Сергія Трофімова намагався очолити скандальний Укрбуд, однак не вдалось.

https://zik.ua/news/2019/11/26/kucher_vor_vkladnyky_ukrbudu_vyishly_na_aktsiiu_protestu_946810

На сьогодні є достовірна інформація, що один з радників Олени Костенко вже почав «обілєчувати» будівельний ринок, як «смотрящий» від Офісу Президента, а Олександр Сергієнко – писати нові «зелені» схеми, зважаючи на свій досвід 2012-2014 років.

Так, Олена Костенко, яку, вочевидь, назначили на посаду за протекції того ж Сергія Трофімова, окремим дорученням зобов'язує територіальні органи ДАБІ надавати всю інформацію щодо надходження заяв на видачу документів дозвільного характеру на об'єкти СС2 для прийняття відповідного рішення центральним апаратом ДАБІ в Києві.

Відтепер наказами ДАБІ, які підписуватиме в.о. Голови Олена Костенко, будуть видаватись на місцях дозволи на будівництво, прийматись в експлуатацію об’єкти або у видачі документів буде спочатку «відмовлено», а потім за тим же номером (виправляючи вручну реєстр ДАБІ) буде надано дозвільні документи.

Вже сформовано нову псевдодозвільну комісію ДАБІ, до складу якої увійшли Олександр Сергієнко та О. Воробйов, а жодного представника професійної містобудівної громадськості навіть не запрошено. Більше того, ця комісія повидавала вже купу документів в закритому режимі (за усними дорученнями самого голови профільного Комітету ВР та його «шефа»    в ОП).

Єдиний позитив від цього: відтепер всі знають, хто несе персональну відповідальність за видачу незаконних дозволів – Олена Костенко, адже що спитати з радників та тіньових кураторів?

Та люди бачать результати роботи «нових обличь» в будівельній галузі, громадськість продовжує волати про корупційні схеми легалізації самочинних забудов і повну імпотентність ДАБІ на користь великого будівельного бізнесу старих кланів.

Наостанок питання до Президента Зеленського: хіба такого перезавантаження від Вас очікувала професійна громадськість та будівельна галузь?

Закликаю Вас терміново втрутитись та особисто розібратись із ситуацію в ДАБІ. Окремим листом звертаюсь до правоохоронних органів та Кабінету Міністрів України з вимогою про зупинку «кримінальних авторитетів», які знову захопили владу в сфері містобудування, архітектури та будівництва!

Остання надія – це проведення 20 січня 2020 року прозорого та незалежного конкурсу на посаду Голови ДАБІ, який зможе вести незалежну від будівельної мафії політику та розігнати горе-радників. В іншому випадку цю структуру необхідно  ліквідувати.

А поки чекаємо наступних «ідей» нової команди і будемо інформувати суспільство про той безлад, який коїться під виглядом реформ.