Цензор.НЕТ

11.01.20 13:23
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Катастрофа літака МАУ: відповідальність Ірану та моральні виклики для українців

крушение

Що ж, влада Ірану на найвищому рівні визнала відповідальність за збиття літака МАУ над Тегераном ракетою. Президент Ірану надав офіційні вибачення та пообіцяв забезпечити розслідування та покарання винних у загибелі українського літака.

В рамках техічного розслідування інциденту, яке наразі згідно правил ІКАО триває в Ірані, фахівцям з України владою Ірану було надано доступ до доказів збиття літака ракетою. Явних перешкод з боку влади Ірану в розслідуванні катастрофи на цей момент не спостерігається. Таким чином наразі немає підстав звинувачувати Іран у міжнародному злочині чи злочині міжнародного характеру. Міжнародне порушення та міжнародна відповідальність Ірану за катастрофу вочевидь носитиме інший характер: визнання провини (вже зроблено), вибачення (вже зроблено), ефективне технічне розслідування та сприяння такому розслідуванню (робиться), національне кримінальне розслідування (обіцяно на найвищому рівні), відшкодування моральної та матеріальної шкоди жертв та авіакомпанії (обіцяно на найвищому рівні).

Тому я б переконливо радив припинити спекулювати нібито "злочинними" діями держави Іран або її керівництва, їх не вбачається на міжнародному рівні. Я б навпаки радив ставити нинішню правомірну поведінку Ірану та його керівництва У приклад іншій державі, яка більше пяти років відмовляється визнавати провину за збиття літака в умовах збройного конфлікту та фінансування нею тероризму. За таких умов вітчизняним жертвам катастрофи все одно варто мати ефективних адвокатів для захисту власних прав, бо ситуація буде на жаль доволі довго розвиватися до її повного вичерпання.

Ще одне вточнення - щодо анонсованої Урядом Канади Міжнародної координаційної групи для родин загиблих рейсу PS752 (International Coordination and Response Group for families of victims of Flight PS752) де братимуть участь представники держав громадянства загиблих, зокрема й України. Канада має право очолювати таку групу через відносну більшість загиблих власних громадян на борту, водночас ця група не є органом розслідування. Її мета полягає у вирішенні з родинами загиблих питання компенсації, не виключено, що й у конфіденційному порядку.

За таких умов я би переконливо радив адвокатам жертв трагедії невідкладно ініціативно звязатися із цією Групою, зокрема встановити українского представника у цій Групі та у подальшому мати з ними постійний контакт. Але утворення цієї групи не знімає з України як держави реєстрації літака та як одної з держав загиблих обов'язку провести власне кримінально-правове розслідування ситуації та налагодити відповідну міжнародну правову взаємодію, зокрема із Іраном.

До речі виникла ще одна складна моральна ситуація. Іран скоріш за усе проведе розслідування та визначить винних фізичних осіб у збитті літака; при цьому в Ірані діє смертна кара за такі злочини а заяви керівництва цієї країни наразі дуже жорсткі. З одного боку покарання винних є правомірним та зрозумілим кроком, але великим питанням до родин загиблих та їх держав серед іншого постає таке - якщо Іран виявить та осудить винних, чі варто громадянам України, Канади тощо та урядам цих країн вимагати на їх страту чи погоджуватися із нею?

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику