Юрий Николов Замглавреда издания "Наші гроші"

Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Які корупційні каси ще можуть відкрити в азартному бізнесі: готельні зірочки

978 3
Які корупційні каси ще можуть відкрити в азартному бізнесі: готельні зірочки

Повірте, це можуть бути доволі небанальні речі. Наприклад, варто буде уважно придивитись до нової системи наділення готелів зірками.

Законопроект 2285-д «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» дозволив розміщувати зали ігрових автоматів у 3-зіркових готелях. В законодавстві є запобіжники від роздачі чого попало кому попало за скільки попало. Однак є і різні лакуни, які можуть заповнюватись як корупційним, так і доброчесним бізнесом.

Наприклад, закон «Про туризм» визначає, що пройти процедуру категорізації (спрощено – на скільки зірочок тягне) можуть лише ті готелі, що належать підприємствам, умовно кажучи ТОВкам. А от ті, що належать ФОПам – ні, їх у законі просто не згадано через кому з підприємствами. І мова йде про дуже велику диспропорцію. Підприємства виступають власниками здібельшого великих готелів, а «фізики» - маленьких, яких в Україні рази в 3-4 більше, ніж великих. З урахуванням того, що категорізацію потрібно проходити раз на три роки і обовязково треба буде пройти для розміщення ігрового салону – ця дірочка у законі може створити купу проблем.

Вирішенням цих проблем буде займатись нова структура при Міністерстві культури, молоді та спорту. У 2019 році почалась реформа туристичної галузі, і для неї створили Державне агентство з розвиту туризму. Хто там буде правити та як – поки що невідомо, оскільки триває конкурс на вибір голови. Тому про всяк випадок відмітимо на полях, що досі в Україні діяла двоступенева система присвоєння зірочок. Спочатку структура, що має відповідну акредитацію від держави, оцінює сам готель з виїздом на місце. А потім пакет документів з фотографіями відправлявся в Київ, аби центральна комісія вже остаточно погодила чи не погодила 3 чи 4 зірочки. І у Комісії є люфт для оцінок. Наприклад, згідно останніх норм, готелі повинні мати 10% номерів доступних для інвалідів. І лише на розсуд експертів буде визначення такої опції як можливість розмістити стільчик у душовій кабіні. Або одна з головних відмінностей між 2 і 3 зірками – у менш зірковому вам дають койку та сніданок, а у кращому – повинен бути пункт харчування. Формально завжди зрозуміло є той пункт чи ні, але експертів можна переконати, що і кейтеринг задовольняє потреби у денному харчуванні.

У можливість схематозу з готелями змушує повірити нещодавня історія з втручанням у готельний бізнес митця схем Антона Яценка. Рік тому він провів у закон одну маленьку поправочку – відв’язав туристичний збір від вартості готельного номеру (1%), зробив диференційованим (0,5% з українців і до 5% з іноземців) і прив’язав до мінімальної заробітної плати (зараз 4723 грн). І дивіться що вийшло: іноземець за хостел в 200 грн. може з урахуванням нового збору переплати у двічі більше – 436 грн. Що по вартості вже більш-менш пристойний номер у готелі. Яценко точно знає скільки у його Умані іноземних туристів і як витрусити з готельєра оброк.

Тому із зірками для готелів під ігрові автомати буде схожа історія. Зірковість будуть давати «на глаз» із всіма можливими корупційними платежами – всім же ж відомо, як власники приміщень збагачувались від здачі в оренду під псевдо-лотереї. От і чиновники використають  можливість роздавати зірки. Або не роздавати зірки і не помічати намальовані фарбою зірки на стінах гуртожитків.

Тож, тримаємо кулаки, аби горелегалізатори азартного бізнесу не встановили касу ще й на категорізації готелів. Це ж Україна, а не якась Європа…

Також див.:
Корупція у 2285-д: держава просто не побачить потоків у ігрових залах

Корупція в ігровій Комісії: перевірялка зламалась

Юрій Ніколов