Цензор.НЕТ

05.02.20 20:16
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Точка відліку

Точка відліку

У кожного з нас є свої індивідуальні мрії та бажання. Водночас є і колективна, про яку часто ведуть мову в мережі, телевізорі, з високих і не дуже трибун – зробити Україну успішною, багатою, людино-орієнтованою державою. Важливими завданнями владних інституцій є належне виконання безпекових функцій, забезпечення правової системи вирішення інтересів та спорів, суттєве покращення ефективності діяльності публічного менеджменту, що проявляється в раціональному витрачанні коштів платників податків та стимулюванні розвитку людського капіталу шляхом фінансування освіти, науки, медицини, інфраструктури. Ці питання стоять на порядку денному в кожній країні. Однак, одним вдається, а іншим, м’яко кажучи, не дуже. Необхідно усвідомлювати, що податки суттєвим чином залежать від рівня економічного розвитку, і щоб збільшити обсяг фінансового ресурсу держави необхідно розвивати економіку, а не підвищувати ставки податків. Фундаментальними стовпами економічного зростання є довіра, людський капітал, технології та інвестиції.

На сьогодні ми маємо змогу спостерігати відсутність комунікації між державою та суспільством. Вона виникає лише під час передвиборчих кампаній – саме тоді популізму стає стільки що їм можна нагодувати всіх та вся. Далі суспільству презентують слайди про Україну майбутнього яка стане Швейцарією за 20 років, нічого при цьому не потрібно робити а рівень доходу стане як в Польщі за 3 роки. При чому цим грішать усі. Цілком очевидно, що у результаті як казав класик – маємо те що маємо. На подальші невдоволені запити суспільства державні мужі розказують що «Годі скиглити, беріть лопату та годуйте сім’ю» або ж «Продайте собаку – заплатіть за комуналку». Вихід – налагодити комунікацію, сказати гірку правду людям, що економічний ривок питання не з легких, для цього потрібно змінити судову систему, вибудувати нову економічну політику, технологічно оновити економіку, перейти на нові стандарти управління. І це питання не внесення змін до закону чи Конституції, а виконання цих законів усіма без виключення. Не може бути так, коли неформальні правила переважають формальні, тоді це не верховенство права, і не держава, а те що ми можемо спостерігати сьогодні та так хочемо змінити. Це і є однією з причин відтоку успішних молодих людей з України.

Публічні видатки поділяються на продуктивні і непродуктивні, і як би нам не хотілось непродуктивні завжди мають місце. Скажімо витрати на обслуговування державного боргу явно є непродуктивними, але необхідними. Пріоритетом бюджетної політики є зменшення цього боргу, але це також питання не одного дня чи року, а системних та виважених заходів середньо- та довгострокового характеру. І не завжди фінансування освіти і науки принесе результат, сьогодні чи завтра. Однак неналежне фінансування цих галузей апріорі ставить нашу державу на коліна в питанні подальшого науково-технічного прогресу. І будівництво дороги також може не створити нових робочих місць, якщо будуватимуть іноземці, з використанням власних технологій та матеріалів. Складні хитросплетіння публічних фінансів вимагають гідних і підготовлених людей, які розуміють, що є закони економіки, певні рамкові правила і обмеження, володіють методикою прогнозування і планування бюджету. Державотворення починається з підготовки кадрів та гідних людей, тих яких і шукав мабуть Діоген вдень з ліхтарем. Держава має готувати фахову команду управлінців. Ні, не тих хто бажає отримувати зарплату на рівні Президента США без забезпечення результату, а тих, що є дійсно підготовленими у своїй сфері та можуть забезпечити системні трансформації. Точка відліку незалежності почнеться з реального будівництва держави, а не чекання, коли це імітуватиме хтось за нас, та ще й за наш рахунок. Розпочнемо з того, що будемо робити свою роботу якісно, та формувати порядок денний для влади. 


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику