Цензор.НЕТ

06.02.20 13:12
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Як пустити на вітер 60 млн грн: збудувати ще одну водолазну школу

Прикро вразила новина, що Морська охорона Держприкордонслужби вирішила будувати комплекс водолазної підготовки.

Справа в тому що я, Костянтин Миргородський - куратор волонтерського проекту Школа Військових Водолазів, і ось вже чотири роки поспіль ми як волонтери-інструктори займаємось підготовкою військових водолазних підрозділів. Найпершою нашою групою, підготовкою якої ми пишаємось, були саме водолази Маріупольського загону Морської охорони ДПСУ. Ми вклали в цих хлопців душу, натренували їх, забезпечили водолазним спорядженням. Можна сказати, що у 2016-2017 році ми налагодили з нуля водолазну службу у Маріупольському загоні МО ДПСУ (для розумыння, що я більш ніж в темі).

Але з часом стало зрозуміло, що потрібно концентруватись на створенні єдиного центру підготовки водолазів, для всіх силових структур. Справа в тому, що згідно з нашим традиційним українським невмінням домовлятись, кожна силова структура прагнула мати своїх водолазів, і відповідно свою водолазну "учєбку". Цьому сприяли розкидані по всій країні залишки радянських навчальних центрів. Так, наприклад у славному місті Чернігові існувала та існує учєбка водолазів залізничних військ! Так ми "здобули" 5 (п’ять!) точок, де якось можна готувати водолазів "силовиків". При такому підході до справи, про якийсь порядок та узгодженість годі було й говорити. Кожен......робить як він хоче, і ніхто нікому не указ. Увесь цей водолазний хаос був підсилений, завдяки тому що "фахівці" вирішили зрівняти військові та цивільні водолазні кваліфікації. І відтепер фактично будь-який находчівий товариш, який отримав у МінОсвіти (!) ліцензію на підготовку водолазів, зміг би клєпати тих військових водолазів направо і наліво.
Ситуація незрозуміла і абсолютно абсурдна.
Наприклад, країни Балтії, економлячи кошти, створюють одну водолазну школу на три країни. А у нас їх п’ять! Малоефективних, із застарілою базою, з відсутністю фахових інструкторів....

На початку 2019 року у ВМС України виникла ідея створення єдиної Водолазної школи, яка б готувала водолазів для всіх збройних формувань та правоохоронних органів, при чому - безкоштовно! Ідея абсолютно правильна, оскыльки це дозволило б зконцентрувати в одному місці розробку навчальних програм, методичну роботу, міжнародні контакти, узагальнення досвіду водолазної підготовки. Логічно, водолази - це Флот, як в усьому світі.
Згідно плану, до Водолазної школи ЗСУ входило б відділення у Одесі та водолазний полігон у Кам’янці-Подільському, який має унікальні потужності з підводного розмінування.

Для базування Школи було замовлено розобку проектної документації на Навчально-тренувальний комплекс водолазної підготовки (скорочено - НТКВП). НТКВП являє собою стояночне судно-дебаркадер з розміщеними на ньому начальними модулями-басейнами, водолазними постами, тренажером по виходу з затопленої бронетехніки, торпедного апарата, штурмовою стінкою, підводним тиром, та іншим. Комплекс розрахований на підготовку одночасно декількох груп курсантів. Тендер на розробку НТКВП виграв Миколаївський державний дослідно-проектний центр кораблебудування, вартість робіт з проектування - 3 мільйони 900 тисяч гривень, вартість побудови оцінювалась приблизно у 60 млн грн.

Тим часом, Водолазна школа ЗСУ, використовуючи наявні потужності та нашу волонтерську допомогу, змогла успішно випустити дві групи курсантів і набрати на підготовку третю.
Скажу чесно, я разом з Max Yakimov, Юра Гибончук, UA Navy Sport виклались на 100 відсотків, і практично прописались в Одесі! Весь наш досвід, здобутий у тому числі під час тренувань з прикордонниками в Маріуполі, було задіяно. Але головне було зроблено силами Водолазноі школи ЗСУ - викристалізувалась нова, сучасна навчальна програма, водолазна підготовка стала безкоштовною для інших служб, запроваджено вступні іспити, налагоджено контакти з водолазами ВМС Великобританії, знищено ганебну практику отримання водолазної кваліфікації некомпетентними людьми!! Екзаменаційні водолазні спуски на 30 метрів, здійснені курсантами вперше в історії водолазної підготовки України, закріпили успіх.

Здавалося б, все чудово! Йдемо вперед, розвиваємось, чекаємо на побудову комплексу НТКВП, а поки двіжуємо своїми силами. Аж ось Морська охорона ДПСУ оголошує про створення власного комплексу на базі проекту ДПЦК. Аргументація цьому кроку була така: нам потрібні власні фахівці, у них своя специфіка, нам порібно розвивати морську складову, а комплекс буде побудовано за кошти іноземних донорів. Крім того, МО ДПСУ чомусь стверджує, що за навчання їм доведеться платити, хоча безкоштовність навчання для всіх збройних формувань - один з основних аргументів створення Водолазної школи ЗСУ.

Нижче я наведу декілька факторів, чому створення окремого комплексу водолазної підготовки МО ДПСУ є непотрібним, марнотратним і неефективним кроком.

1) Задачі водолазів Морської охорони включають в себе обстеження гідротехнічних споруд, акваторій, плавзасобів на предмет виявлення контейнерів з контрабандою, зброї та боєприпасів. Спуски виконуються лише в автономному спорядженні відкритого типу. Під час освоєння базового модулю "водолаз" у ВШ ЗСУ курсанти здобувають усі необхідні навички для виконання таких робіт. Більше того, в основу курсу лягли деякі наші напрацювання з Маріупольського загону, зокрема - навчання роботі "наосліп". Отже, ніякої "спеціальної специфіки", яка потребувала б створенння окремого навчального центру, водолази МО ДПСУ не мають.

2) Навчання для курсантів МО ДПСУ є безкоштовним, і не несе жодних фінансових витрат. Єдина вимога - успішно скласти іспити з фіз.підготовки. Кількість підготовлених водолазів для ДПСУ складає максимум 10-15 чол. на рік.
Яка необхідність пускати на вітер 60 млн грн заради підготовки 10 чоловік на рік?

3) Навчально-тренувальний комплекс, який проектується для ВМС, має унікальне обладнання - басейни для підводного зварювання, підводний тир для стрільби АПС та СПП, макет торпедного апарата. Чи потрібно все це для водолазів ДПСУ? А якщо ні, для чого тоді комплекс вартістю 60 млн?

4) За наявною у мене інформацією, ДПЦК пропонував Морській охороні проект комплексу водолазної пвдготовки, майже ідентичний комплексу, який замовляє ВМС, але навіть за проектні роботи була запрошена набагато вища ціна. Тобто, користуючись готовими напрацюваннями, ДПЦК на рівному місці заробить непогано грошей, використовуючи готові креслення, які робились в інтересах ВМС України. Чи готові іноземні донори платити за це?

5) Найголовніший акцент, який необхідно робити - водолазна підготовка безпосередньо у підрозділах. Адже наявність найкрутішого навчального центру в Ізмаілі не гарантує того, що у Маріуполі люди будуть натреновані. Панове командири Морської охорони, як часто ваші водолази здійснюють тренувальні спуски? Які теми відпрацьовують? Чи займаються плаванням або супутніми видами спорту? А найголовніше - яка кількість натренованих нами хлопців, які пройшли навчання у Німеччині і США, наразі звільнилась?

Підсумовуючи. Свого часу, нам, чотирьом цивільним волонтерам, та чудовому колективу офіцерів та старшин Маріупольського загону Морської охорони ДПСУ вдалося організувати два навчально-тренувальних курси, на яких ми з нуля (!) навчили людей безпечно та ефективно ходити під воду. У нас був водолазний полігон на маяку, волонтерська снаряга КрМО "Онікс", басейн "Нептун", допомога, а головне - величезне бажання стати водолазами.

За потреби, ми готові висунутись нашим волонтерським колективом безпосередньо у підрозділи і допомогти налагодити питання підготовки на місці.

Державна прикордонна служба України, Юрий Алейников, Mykola Levytskyi, Andrey Makeev, будь ласка, не допустіть неефективного використання коштів, сил та ресурсів, а також знецінення нашої роботи останніх років! Ми працюємо на один результат - захищаємо Україну! І ви знаєте, що я завжди за вас і ваших хлопців!

Костянтин Миргородський,
засновник та інструктор волонтерського проекту "Школа військових водолазів"

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику