Цензор.НЕТ

10.02.20 13:49
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

#ЯзаОкремеМіністерствоСпорту - якою має бути спортивна вертикаль

Розпочався черговий етап боротьби за профільне спортивне міністерство в Україні. Перша спроба зберегти Міністерство молоді та спорту від ліквідації та приєднання до інших міністерств відбулася у серпні 2019 року. Тоді мною була розпочата кампанія #SaveМiнмолодьспорт та подана петиція до Президента України. Її підтримали багато спортсменів, тренерів, експертів та активістів. За петицію також голосували відомі Олімпійські чемпіони України, такі, як Олена Підгрушна, Юрій Чебан та інші.

На жаль, тоді вона не набрала необхідної кількості підписів. До застережень, висловлених в петиції не дослухалися. Владою було ухвалено рішення ліквідувати Мінмолодьспорту і приєднати спортивний та молодіжний напрямки до великого гуманітарного міністерства на чолі з В. Бородянським: разом з культурою, релігією, національною пам'яттю, інформаційною політикою, туризмом та іншими сферами. 

Проте, як показав час і практика, це було помилкове рішення. Сьогодні всім стало зрозуміло, що велике гуманітарне міністерство не приділяє належної уваги сфері фізичної культури та спорту. Багато рішень забуксували, відсутнє ефективне державне управління цією сферою, робота спортивного напрямку розбалансована. Наприклад, за 165 днів до початку змагань досі не проведено Оргкомітет з питань підготовки до Олімпійський ігор у Токіо-2020. Є проблеми з фінансуванням інфраструктурних проектів, Палаців спорту, які будуються в Рівному та Хмельницькому. З незрозумілих причин зупинено реконструкцію льодової арени спорткомплексу "Авангард" у Києві. Помилку з об'єднанням низки міністерств, фактично, визнав і президент В. Зеленський, який звернувся до прем'єр-міністра О. Гончарука з пропозицією знову розділити деякі міністерства.

Так у спортсменів з’явився шанс, якщо не повернути Мінмолодьспорт, то створити окреме Міністерство спорту. Такий флешмоб #ЯзаОкремеМіністерствоСпорту запустив відомий борець і народний депутат, член профільного Комітетут ВРУ Жан Беленюк. До флешмобу вже приєдналося чимало відомих спортивних зірок, функціонерів та експертів. 

При цьому, позиція діючого міністра В. Бородянського, який сказав, що створення такого міністерства недоцільне, не витримує критики. Я вже детально писав про те, що в більшості європейських країн існують саме Міністерства молоді та спорту, або окремі спортивні міністерства. Свіжий приклад: Франція, де досить довго працювало Мінмолодьспорту, а нещодавно спорту було виділено своє міністерство, Міністерство спорту Франції.

Найбільш ефективним державне управління сферою фізичної культури та спорту в Україні, на моє переконання, буде за наступної моделі: 

- Міністерство спорту України аналізує і формує політику в сфері. У структурі міністерства має бути створено 3 базових директорати: стратегічного планування та європейської інтеграції, директорат спорту вищих досягнень, директорат масового спорту.

- Державне агентство (агенція) спорту реалізує політику Міністерства. Також агентство бере на себе всю рутину, пов'язану з діяльністю збірних команд та бюрократичними процедурами: накази на проведення навчально-тренувальних зборів, відрядження на змагання, закупівля інвентарю тощо. 

- Автономні спортивні федерації, НОК, Спорткомітет, НКСІУ -  беруть активну співучасть у формуванні та реалізації державної спортивної політики. 

Такий підхід відповідає європейським принципам доброго врядування та Стратегії реформування державного управління України на період до 2021 року.

Рішення про створення окремого Міністерства спорту України треба приймати зараз, або ніколи. Інакше ситуація в українському спорті буде лише погіршуватися. При всій повазі, один міністр і один профільний заступник по спорту, за всього бажання, не впораються з цією достатньо великою і складною системою. 

Можна провести ще багато засідань експертних груп і нарад, написати гарну стратегію, з прекрасними презентаціями, але головне питання в іншому: хто буде це все робити? Хто зможе розпочати і довести до кінця процес реформ у спорті? Моя відповідь наступна: лише профільне міністерство, профільний міністр, який спиратиметься на фаховий апарат свого міністерства, спортивне агентство, матиме підтримку серед спортивних федерацій та залучатиме їх до процесу, буде особисто зацікавлений в змінах у сфері та відчуватиме персональну за це відповідальність. 


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику