Олег Медведчук Громадський діяч; голова ГО Патріотичне братство прикордонників України; учасник війни з Росією, керував тактичним угрупованням ДПСУ в секторі М зони АТО (2014р.); генерал-майор (в запасі)

Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Щодо закриття пунктів пропуску на кордоні у зв’язку з профілактикою коронавірусу

472 1

В ЗМІ активно розповсюджується інформація про можливе закриття пунктів пропуску на державному кордоні з ЄС, що обумовлено карантинними заходами з протидії поширення коронавірусу.

З посиланням на джерела в уряді йдеться, що Україна нібито закриває пункти пропуску на кордоні  з країнами Європи серед яких - автомобільні, пішохідні, а також залізничні пункти сполучення. Вказується, що таке рішення прийнято на нараді Міністерства охорони здоров'я та Державної прикордонної служби увечері 11 березня. Навіть зазначено, що пункти пропуску мають закрити вже 12 березня о 22:00.

Офіційної інформації від органів влади не надходило.

З погляду на зазначене  є необхідним дещо пояснити з урахуванням діючого законодавства та існуючого світового досвіду.

Дійсно, закриття міжнародного сполучення є дієвим способом профілактики розповсюдження інфекційних хвороб.  Таким чином обмежується потоки потенційних носіїв інфекції, а також забезпечуються заходи посилення санітарно-епідемічного контролю.

Стаття 19 Закону України про Державний кордон України вказує, що у разі загрози поширення особливо небезпечних інфекційних хвороб на території України, сполучення через державний кордон на загрожуючих ділянках може бути тимчасово обмежено чи припинено, або встановлено карантин для людей, тварин та вантажів.

Таке обмеження вводиться за рішенням Кабінету Міністрів України. 

Підзаконним нормативним актом, що регламентує роботу пунктів пропуску є «Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю». 

Стаття 11 Положення визначає, що тимчасове  закриття пунктів пропуску (пунктів контролю) обов'язково  погоджується з МЗС, Мінінфраструктури, Держмитслужбою та   Адміністрацією   Держприкордонслужби,   а також з іншими заінтересованими    центральними органами виконавчої влади. 

Прийняття такого рішення є досить складним механізмом і повинно бути максимально продуманим щоб вирішити завдання з охорони здоров'я та не привести до колапсу.

Крім того, ст. 16 Положення визначає, що  при тимчасовому закритті пунктів пропуску  інформацію про це МЗС негайно доводить до відома дипломатичних  представництв іноземних держав в Україні, дипломатичних представництв та консульських установ України.

Як правило, рішення про запровадження відповідних обмежень доводиться до інших держав за 24-72 год. до початку дій цих обмежень.

Зазначу, що під час брифінгу 11 березня прем'єр-міністр України повідомив про те, що з 219 пунктів пропуску з сусідніми країнами на період карантину працюватиме лише 49.

Підсумовуючи

Раптове (без завчасного попередження) і суцільне закриття  кордону з країнами ЄС не передбачається*.

*Хоча, було б непогано, якщо таке рішення було б прийнято на кордоні з росією і назавжди. 

Доцільно тимчасово припинити міжнародне сполучення на напрямках найбільшої загрози потрапляння в Україну інфекційної хвороби - коронавірусу. 

Протиепідемічні заходи тягнуть за собою суттєве збільшення в пунктах пропуску прикордонників та представників інших контрольних служб з причин збільшення часу на перевірочні заходи. Тобто закриття одних пунктів пропуску надасть можливість перерозподілу співробітників на інші важливі ділянки.

При визначенні пунктів пропуску, які підлягають тимчасовому закриттю необхідно врахувати превентивно-карантинний фактор. Йдеться про те, що на напрямках пунктів пропуску, які залишаються діючими повинні бути розгорнуті медично-карантинні заклади на випадок можливого закриття певних територій.

Будьте здоровими, без паніки, але і не послаблюйте пильність