Цензор.НЕТ

27.11.13 15:09

Янукович лишил Украину возможности обращаться в международный суд для изменений в газовом контракте, - "Батькивщина"

Возможности обращаться в международный арбитраж для обжалования газовых контрактов 2009 г. Украину лишил лично президент Виктор Янукович.

Об этом, как передаетЦензор.НЕТ , говорится в заявлении "Батькивщины".

Типовий контракт між комерційними структурами НАК "Нафтогаз" та"Газпромом" Янукович власноруч вписав золотими літерами усумнозвісні Харківські угоди. Відтак бізнес-угода, яку можна булоби в будь-який момент переглянути чи оскаржити в Арбітражномуінституті Торговельної палати Стокгольма, став невід'ємною танедоторканною частиною українсько-російського міждержавної угоди.Відповідно зі сфери міжнародного комерційного права питанняперейшло в царину міжнародного публічного права. Стокгольмськийарбітраж не розглядає міждержавних угод.

Читайте также на «Цензор.НЕТ»: Мы сделаем все, чтобы России было невыгодно продавать нам газ потакой цене, - Янукович

Очевидно, саме це і пояснили Віктору Януковичу ті юристи, на думкуяких він посилався, виправдовуючи своє небажання подавати на"Газпром" до міжнародного суду. Саме Стокгольмський арбітраж, якпоказав досвід, є дієвим механізмом впливу на позицію російськогогазового монополіста.

Щоб отримати знижки на російський газ, цим механізмом скористаласямайже всі європейські країни. Лише погроза європейських споживачівзвернутися до незалежного арбітражу змушувала "Газпром" йти напоступки і без жодних умов погоджуватися на відчутні дисконти. Адеякі європейські газові компанії, наприклад, німецька RWE черезміжнародний суд Відня добилася не лише перегляду контракту, але ймільярдної компенсації від "Газпрому" за поставки блакитного паливав попередні роки по завищеній ціні.

Янукович сам у Харкові позбавив Україну механізму захисту своїхінтересів, і йому нема чим погрожувати північному сусіду,залишається лише йти у фарватері російського диктату. Підпису ЮліїТимошенко під газовим контрактом 2009-го року немає. Своїмавтографом цей контракт зацементував президент Янукович, коливключив його до тексту Харківських угод. Тому та ціна за газ, якуплатить сьогодні Україна, це ціна Віктора Януковича, а не когосьіншого.

Для довідки:

Стаття 4, пункт 4 газового контракту 2009 р.

- Якщо якась зі Сторін заявить, що обставини на ринкупаливно-енергетичних товарів суттєво змінилися порівняно з тим, нащо Сторони обґрунтовано очікували при укладанні цього Контракту, іконтрактна ціна, вказана у пункті 4. 1 цього Контракту, невідображає рівня цін ринку, то Сторони вступають у переговори зперегляду контрактної ціни відповідно до положень цьогоКонтракту.

Пункт 4.4.1

- Вимога про перегляд ціни повинна бути представлена в письмовіформі і потрібним чином обґрунтована Стороною, яка її висуває.Після отримання відповідною Стороною вищевказаної вимоги, Сторонизобов'язуються протягом 20-ти днів ступити в переговори. Якщодомовленість не буде досягнути протягом трьох місяців з датипочатки переговорів, то кожна зі Сторін має право оскаржити діїіншої зі Сторін з виконання діючого контракту і передати справу варбітраж відповідно до Статті 8 Контракту для ухваленні кінцевогорішення.

У свою чергу, стаття 8 передбачає, що якщо протягом 30 днів Сторонине дійшли згоди, то будь-які спори щодо умов та змісту контрактувирішуються в Арбітражному інституті Торговельної палати м.Стокгольм.

← Назад в рубрику