Цензор.НЕТ

27.11.13 15:09

Янукович лишил Украину возможности обращаться в международный суд для изменений в газовом контракте, - "Батькивщина"

Возможности обращаться в международный арбитраж для обжалования газовых контрактов 2009 г. Украину лишил лично президент Виктор Янукович.

Об этом, как передает Цензор.НЕТ , говорится в заявлении "Батькивщины".

Типовий контракт між комерційними структурами НАК "Нафтогаз" та "Газпромом" Янукович власноруч вписав золотими літерами у сумнозвісні Харківські угоди. Відтак бізнес-угода, яку можна було би в будь-який момент переглянути чи оскаржити в Арбітражному інституті Торговельної палати Стокгольма, став невід'ємною та недоторканною частиною українсько-російського міждержавної угоди. Відповідно зі сфери міжнародного комерційного права питання перейшло в царину міжнародного публічного права. Стокгольмський арбітраж не розглядає міждержавних угод.

Читайте также на «Цензор.НЕТ»: Мы сделаем все, чтобы России было невыгодно продавать нам газ по такой цене, - Янукович

Очевидно, саме це і пояснили Віктору Януковичу ті юристи, на думку яких він посилався, виправдовуючи своє небажання подавати на "Газпром" до міжнародного суду. Саме Стокгольмський арбітраж, як показав досвід, є дієвим механізмом впливу на позицію російського газового монополіста.

Щоб отримати знижки на російський газ, цим механізмом скористалася майже всі європейські країни. Лише погроза європейських споживачів звернутися до незалежного арбітражу змушувала "Газпром" йти на поступки і без жодних умов погоджуватися на відчутні дисконти. А деякі європейські газові компанії, наприклад, німецька RWE через міжнародний суд Відня добилася не лише перегляду контракту, але й мільярдної компенсації від "Газпрому" за поставки блакитного палива в попередні роки по завищеній ціні.

Янукович сам у Харкові позбавив Україну механізму захисту своїх інтересів, і йому нема чим погрожувати північному сусіду, залишається лише йти у фарватері російського диктату. Підпису Юлії Тимошенко під газовим контрактом 2009-го року немає. Своїм автографом цей контракт зацементував президент Янукович, коли включив його до тексту Харківських угод. Тому та ціна за газ, яку платить сьогодні Україна, це ціна Віктора Януковича, а не когось іншого.

Для довідки:

Стаття 4, пункт 4 газового контракту 2009 р.

- Якщо якась зі Сторін заявить, що обставини на ринку паливно-енергетичних товарів суттєво змінилися порівняно з тим, на що Сторони обґрунтовано очікували при укладанні цього Контракту, і контрактна ціна, вказана у пункті 4. 1 цього Контракту, не відображає рівня цін ринку, то Сторони вступають у переговори з перегляду контрактної ціни відповідно до положень цього Контракту.

Пункт 4.4.1

- Вимога про перегляд ціни повинна бути представлена в письмові формі і потрібним чином обґрунтована Стороною, яка її висуває. Після отримання відповідною Стороною вищевказаної вимоги, Сторони зобов'язуються протягом 20-ти днів ступити в переговори. Якщо домовленість не буде досягнути протягом трьох місяців з дати початки переговорів, то кожна зі Сторін має право оскаржити дії іншої зі Сторін з виконання діючого контракту і передати справу в арбітраж відповідно до Статті 8 Контракту для ухваленні кінцевого рішення.

У свою чергу, стаття 8 передбачає, що якщо протягом 30 днів Сторони не дійшли згоди, то будь-які спори щодо умов та змісту контракту вирішуються в Арбітражному інституті Торговельної палати м. Стокгольм.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику