Цензор.НЕТ

05.11.10 11:19

ЖИТТЯ ПРИ ЯНУКОВИЧУ

Однак, місцеві вибори радше були призначені для розподілу Януковичем посад серед прихильників після своєї перемоги на виборах та консолідації влади. Для цього і без того була купа часу. Насправді, концентрація влади стала однією з основних характеристик першого року президентства Януковича.

ЖИТТЯ ПРИ ЯНУКОВИЧУ (The Economist)

КИЇВ/ОДЕСА – Міцні нерви та заряджена зброя є необхідними атрибутами мера Одеси, обома з них володіє Едуард Гурвіц. На годиннику 1-ша година дня 1 листопада. Місцеві вибори відбулись по всій Україні. Вже почали надходити повідомлення про вкидання бюлетенів в урни, однак ветеран управління цим мальовничим містом на березі Чорного моря залишається спокійним, реагуючи на це лише легким подивом та спалахами обурення. Гурвіца, який пережив декілька замахів на своє життя у 1990-х та декілька сфальсифікованих виборів, важко здивувати. «Раніше вони в нас стріляли. Тепер вони просто намагаються нас обдурити,» - говорить він.

Коли голосування в Одесі наближалось до завершення, у дворі виборчої комісії з’явились дві підозрілі вантажівки, нібито для перевезення мішків з бюлетенями. Однак, купка молодиків бандитського вигляду, які заявили, що вони є вантажниками меблів, яких найняли для перевезення мішків, не вселяли жодної довіри. Коли цей випуск «Економісту» йшов у друк, результати виборів в Одесі та багатьох інших регіонах ще не були оголошені (або вирішені у Києві). Гурвіц та його головний суперник обидва оголосили про свою перемогу.

Опозиційні партії України оприлюднили спільну заяву про те, що ці вибори не були вільними і стали набагато гіршими за президентські вибори на початку цього року, на яких переміг Янукович. Список звинувачень довгий та яскравий. Він включає створення партій-клонів, відмову реєструвати кандидатів, фізичне насильство та залякування. Міжнародні спостерігачі теж не були вражені; американські та європейські посадовці розкритикували ці вибори.

Одеська кампанія була, безперечно, брудною. Основний суперник Гурвіца Олексій Костусєв, якого підтримує прем’єр-міністр України та губернатор області, дозволяв собі антисемітські висловлювання на адресу мера та його родини. «Подивіться на його довгі пальці, дивні очі, загострені вуха, і ви зрозумієте, які сили він представляє,» - говорив він. Час незалежних мерів завершився, заявляла Партія регіонів напередодні виборів. Тепер всі повинні стати частиною вертикалі влади, від президента до мерів.

Однак, місцеві вибори радше були призначені для розподілу Януковичем посад серед прихильників після своєї перемоги на виборах та консолідації влади. Для цього і без того була купа часу. Насправді, концентрація влади стала однією з основних характеристик першого року президентства Януковича. Конституційні зміни, проведені за його вказівкою, повернули йому повноваження, які перевершили навіть ті, які мав Леонід Кучма, президент України до Помаранчевої революції 2004. А зміни до виборчого законодавства були відкрито зроблені на користь президентської партії.

Соратники Януковича заявляють, що йому необхідно консолідувати владу всередині своєї партії, щоб запровадити економічні реформи, як-то зменшення бюрократії та ухвалення нового податкового кодексу. Партію регіонів справді важко назвати дисциплінованою. Протистояння між ворогуючими угрупованнями, кожне з яких має свої бізнесові інтереси, унеможливлює координацію реформ. Щоб подолати небезпеку саботажу всередині уряду, адміністрація планує призначити низку нових спеціальних «комісарів», обраних консалтинговою компанією «МакКінсі», для проведення запланованих реформ.

Влада також заявляє, що вона рішуче налаштована побороти корупцію. Але поки що закон застосовувався виключно до опонентів Януковича. Прихильники президента звинувачують попередній уряд у використанні низки вражаючих корупційних схем. Однак, за словам редактора незалежного тижневика «Дзеркало тижня» Юлії Мостової, проблема в тому, що хоча людей, які ними керували, змінили, самі схеми нікуди не поділись.

На перший погляд, деякі з кроків Януковича є наслідуванням дій колишнього російського президента та чинного прем’єра Володимира Путіна. Проте на відміну від Росії, Україна не має достатньо ресурсів, щоб продовжувати без реформ. «Януковичу необхідно завоювати прихильність малого і середнього бізнесу,» - вважає один з близьких радників президента. – «Економічні реформи – це єдиний шлях для нього залишитись на другий термін.» Небезпека в тому, що якщо Янукович не зможе їх запровадити, йому важко буде втриматись від спокуси зберегти владу репресивними методами. Як продемонструвала Помаранчева революція, це лише зіштовхне країну у ще глибшу кризу.
Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику