Цензор.НЕТ

29.11.10 17:56

РОЗКІШ ТА ПАРАНОЯ

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Україна – автократія. В її центрі знаходиться президент Янукович, який проживає у замку з приватним зоопарком, оточеним величезною кількістю охорони.

РОЗКІШ ТА ПАРАНОЯ

Над Хрещатиком, центральною пішохідноюторгівельною вулицею міста, лунає героїчна музика. Патетичні чоловічі хорисповіщають «Перемогу народу», їх підтримують барабани та труби. Ці звукиоглушають бізнесменів у їхніх блискучих костюмах в тонку смужку так само, якскейтбордистів і старих жінок, які сидять та просять милостиню поряд здизайнерськими магазинами. На самому Майдані Незалежності, на якому ще п’ятьроків тому народ протестував проти фальсифікацій виборів Віктором Януковичем,ніхто не може сховатись від цієї музики, під яку присягає перед киянами тойсамий Янукович.

Його президентство багато українцівназивають «монархією», однак воно також дуже нагадує часи радянськогосоціалізму, з терором служб безпеки, корупцією та економічними проблемами.«Революція поглинула своїх дітей, і місце, що звільнилось, захопили бандити безосвіти та совісті,» - говорить один з політичних журналістів, який попросив нерозкривати його ім’я. Ще два тижні тому його викликали на допит до СБУ, і вінне знає, що станеться наступного разу. «Страх шириться цією країною. А Захід –занадто самовдоволений, щоб серйозно ставитись до таких тенденцій».

На крутих, вузьких вулицях центру Києвамаленькі авто витісняються чорними джипами нових багатіїв. «У людей немаєвибору,» - говорить водій таксі. – «Або від’їжджаєш в сторону, або тебезіштовхнуть». Міліція не втручається, навпаки: вони ще збирають гроші з водіївмаленьких авто. Але найбільшими хабарниками є політики, які безперешкоднозабезпечили себе всім, чим захотіли.

Один з малих підприємців, який стоїтьперед будівлею парламенту з плакатом проти податкового кодексу, розповідає про західна підтримку київського міського голови. В його рамках пенсіонерам, яких запару гривень запросили висловити своє захоплення, запропоновували документ,яким вони, самі того не знаючи, віддали своє житло державі. За 100 гривень(приблизно 9 євро) також студенти поставили свій підпис під відмовою від дачнихділянок, які вони успадкували, і які трохи пізніше було в сотні разів дорожчепродано як ділянки під будівництво.

Розмови у київський кав’ярнях точатьсяв основному навколо страху перед руїною та відсутності в уряду економічноїполітики. Інфляція сягнула 10 відсотків, майже кожного дня зростають ціни напродукти харчування, а зарплати зменшуються. Середній дохід складає 240 євро,середня пенсія – 80 євро, і це при тому, що вартість життя є майже такою жвисокою, як у Берліні.

Спеціальна допомога, як, наприклад,пенсії за інвалідністю та безкоштовні медикаменти для постраждалих відЧорнобильської катастрофи, було скасовано. Той, хто хоче лікуватись у лікарні,повинен спочатку заплатити лікарю пару сотень доларів; навіть тим, комузнадобилась могила, доведеться викласти пару доларових банкнот. Скаржитисьміській владі може виявитись ще дорожчим задоволенням. Адже за дзвінки на її«гарячу лінію» стягується плата, яка лише трохи поступається послугам за секспо телефону.

«У кого немає родичів, які зможуть украйньому випадку допомогти грошима, довго не проживе,» - розповідає ТамараКрасицька, голова організації самодопомоги жителів міста Прип’ять «Земляки»,яких після аварії на Чорнобильській АЕС було переселено на Троєщину.

Троєщина – це зморений, забудованийвисокоповерхівками район у передмісті Києва, гетто для тих, хто вижив укатастрофі, чиєю відрадою стали прикрашені іконами бараки «Земляків». Тутроздаються медикаменти з гуманітарної допомоги; ті, хто вижив, зустрічаються зачашкою чаю. Історії кожного відвідувача документуються. «Єдині, хто підтримавнас у нашій роботі, були лікарі з Хіросіми,» - розповідає Тамара Красицька. –«У цій країні для найслабших грошей немає».

І це, як іронічно пише один зукраїнських журналістів в своєму блозі, цілком зрозуміло. Зрештою, гроші вкрайнеобхідні в інших місцях. Наприклад, для належного розміщення президента, якийпереміг у другому турі виборів в лютому цього року свою суперницю, тодішньогоПрем’єр-міністра Юлію Тимошенко: у Нових Петрівцях, маленькому селищі на північвід Києва, на обнесеній високим парканом території, яку охороняє купаохоронців, і на якій могли б спокійно розміститись сотні людей, він побудувавсобі кілька схожих на замки будинків в старовинному стилі. Там є навітьприватний зоопарк, клубний будинок вартістю сім мільйонів євро та озеро.

Щоранку Януковичу доводиться їхати нароботу 23 кілометри, шлях, на який звичайному громадянину раніше знадобилась биприблизно година, тому що дорога була поганою, і там постійно утворювалисьпробки. Тому з державного бюджету було виділено 9,5 мільйонів для будівництванової дороги до межі міста, яка стала однією з найкращих та найдорожчих доріг україні. Для інших же вулиць грошей не залишилось. На весь рік для їх ремонтубуло виділено лише чотири мільйони.

На час, коли кортеж президента, якийзазвичай складається з броньованих Тойот «Секвоя» та 500-х Мерседесів, їде до центру міста, вулицяперекривається. Для решти киян, звичайно ж, різко погіршились ситуації зпробками. Це також негативно позначається на народному господарстві. «Часто моїколеги та я сам на цілу годину запізнюємось на роботу,» - розповідає продавецьоднієї з мобільних крамниць, який в сусідньому авто нетерпляче барабанить покерму. Однак, поки що він не отримав неприємності. «Шеф також часто десьзастрягає».

Не тільки потреби комфорту президентаобтяжують державний бюджет, але і його страх перед замахами. Радники Януковичапідгодовують цей страх. Президентом, який боїться, легше управляти, ніжсамовпевненим, який при необхідності діятиме всупереч інтересам тих, хто привів його до влади: олігархів зпромислового південно-східного регіону, сировинних магнатів, можливо навітьляльководів з російського уряду, які наразі борються за економічний вплив насвого сусіда.

Партія «Єдина Росія» уклала з Партієюрегіонів Януковича угоду про співпрацю. Російські радники, на зразок Гліба Павловського,який має тісні зв’язки з Кремлем, підтримували Януковича ще у 2004 році. Аголова президентської охорони В’ячеслав Заневський, який супроводжує його відприватних покоїв до закордонних поїздок, взагалі є громадянином Росії.

Старший радник російської академіїохоронців раніше працював на Олександра Лебедя, колишнього Секретаря Радибезпеки Російської Федерації, а також різних російських олігархів. Закиди проте, що його охоронець може розголосити державні таємниці в Росії, Януковичігнорує так само, як і заборону платити зарплатню іноземцям з державної каси.

Поряд з цим зростає параноя. «По-суті,він боїться всього народу,» - говорить одна журналістка, яка часто спостерігаєза ним під час зустрічей. А оскільки народ не так просто прибрати з вулиць,президент вирішив його перелетіти. Для цього йому придбають три вертольоти зіспеціальною бронею та системою протиракетного захисту. Їхня вартість складає три-сіммільйонів євро. До цього додаються витрати на будівництво посадкової площадки,для якої місто Київ виділило йому 70 гектарів на Парковій алеї поряд зістадіоном «Динамо». Це одна з небагатьох зон відпочинку у переповненомутранспортом центрі міста, яку до нового року забетонують.

Однак колишній мер міста Іван Салійзахищає президента: літати вертольотом – це світова тенденція; так, у іншихкраїнах це вже норма. Колись те саме буде і в Україні, обіцяє він: «Оскільки мибідна країна, ми починаємо з президента. Але коли ми станемо багатшими, тоділітатимуть усі». 

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику