Цензор.НЕТ

15.12.05 15:58

ВОЛКОВ ГОВОРИТЬ, ЩО МИ ЙДЕМО НА БУКВУ «Х», А ЧОРНОВІЛ ХОЧЕ ПОСАДИТИ ІВЧЕНКО

Олександр Курінський

Сьогоднішня топ-тема – бюджет і обговорюють його депутати дуже емоційно. Один з головних підводних каменів – невизначеність ціни на газ, котра не тільки може одним рухом перекреслити всі розрахунки уряду, а й поставити жирний хрест на українській економіц

Як то кажуть скільки людей стільки й думок. Так, внутрішньо спокійний Олександр ВОЛКОВ, як правило, наприкінці кожного інтерв’ю починає висловлювати свої аргументи вкрай емоційно. От і сьогодні, спілкуючись із журналістами, він був «в ударі», заявивши, що не знає чи буде вітчизняній хімії «звіздец»: «Може буде, може – й ні – треба рахувати». Але найбільше депутата, схоже, турбує невизначеність зовнішнього курсу України: «То ми ідемо в НАТО, то в ЄС, то ще кудись – а в принципі ми ідемо на букву «Х»!!!»

В тому, що підняття ціни на газ – завуальована спроба «послати» Україну і показати їй своє місце переконані багато депутатів. Нажаль, у своїх коментарях, вони, за рідким виключенням, вдаються до загальних фраз. Одні сили звинувачують Росію, інші – вішають всіх собак на Олексія Івченка. Але в основному всі закликають до компромісу.

Хоча Володимир ЯВОРІВСЬКИЙ, наприклад, вважає, що українці мають бути гордими – «Україна має одважитись, перестраждати одну зиму, але вийти на світові ціни і тримати свою голову прямо». Спроби пошуку компромісу, аби вийти бодай на ціну в 110-120 доларів з тисячу кубометрів газу депутат розглядає, але особливого ентузіазму не висловлює.

Нестор ШУФРИЧ, заявляє навпаки – «треба їхати і домовлятися, відновити домовленості початку року». На питання чи вдасться «збити планку» до рівня 110-120 доларів дає досить завуальований прогноз: «Якщо є розум, досвід, відчуття відповідальності, а не дурні амбіції, то так. Якщо ж Івченко, як різаний кричить, що він правий, що додавить це питання, то надій мало». І тут же вставляє передвиборчу фішку: «З таким керівництвом, не важливо – помаранчеве воно, чи ні (воно просто дурне) – домовитись буде майже неможливо». Тим більше, що як зазначає Шуфрич, ініціатором перегляду змін угоди, «яка мала діяти багато років, виступила саме українська сторона».

Член фракції «Регіони України» Тарас ЧОРНОВІЛ висловлюється менш емоційно ніж Волков та Шуфрич, але з усією опозиційною критичністю. Всю вину він покладає на голову НАК «Нафтогаз України» Олексія Івченка і категорично відкидає тезу, що Росія в такий спосіб робить подарунок Януковичу перед виборами: «За такий «подарунок» не буде вдячний ніхто в Партії Регіонів. Ми ж прекрасно розуміємо – якщо приходимо до влади, то нам доведеться працювати при абсолютно зруйнованій економіці і нереальних цінах».

Що ж до особи Івченка, то депутат буде робити запит до Генеральної прокуратури, оскільки підозрює, що головного газовика «простимулювали» за зрив переговорів.

«Я знаю Івченка, як бізнесмена не чистого на руку, але який вміє рахувати гроші. І ніколи не повірю, що реально діючий бізнесмен може піти по дурості на такі помилки. Це було спрямовано на свідомий зрив переговорів. Тому чи був він стимульований фінансово, має перевірити прокуратура. Я вважаю, що це був кримінальний злочин», - говорить Чорновіл і додає, що українська економіка не витримає ціни ні 230, ні 160 доларів за тисячу кубометрів.

Хто саме зацікавлений у зриві, пан Тарас не розповів. Але зробив цікаве припущення: «Можливо, в цьому зацікавлена Росія і їй треба було знайти в Україні виконавця своєї позиції – аби знайти формальні причини для підняття ціни». Хоча, можливо, це була й якась третя сторона, котра зацікавлена в руйнації української металургійної чи хімічної промисловості.

До речі, Чорновіл не думає, що в разі перемоги партії Януковича на виборах, Росія ціну на газ зменшить…

Представник КПУ Георгій КРЮЧКОВ, ставиться до ситуації спокійно й відповідає лаконічно: «Йде просто війна нервів. Треба домовлятись. Чи вдасться знизити ціну, буде залежати від обох сторін. Щоправда, українська сторона вже стільки зробили дурниць, що з нею домовлятися не хочуть». На питання чи можна розглядати дії Росії, як спробу зміцнити свої позиції стосовно газотранспортного консорціуму, Георгій Корнійович питає у відповідь: «Якщо навіть припустити, що це так, то Росія з яких інтересів виходить? Національних…»

Андрій ШКІЛЬ можливості Івченка переоцінювати не хоче і вважає це провокацією. «На даний момент Росія використовує вибори в України для того, аби заволодіти нашою газотранспортною мережею». Можливу ціну він коментує так: «Звичайно, вона буде на рівні 110-140 доларів. Питання - у вмінні добре торгуватись». Що ж до спроби підім’яти під себе українську газову сферу, то депутат відкидає слово «спроба»: «Це не спроба – це план! Газотранспортний консорціум – це бажання Росії взяти в довгострокову оренду нашу газотранспортну систему (тоді не буде підвищена ціна на газ). І ця схема цікава, її можна розглядати. Але ми не настільки залежні від російського газу і наша газотранспортна система в оренду не буде здана. Якщо ж і вестиметься мова про створення газотранспортного консорціуму, то тільки на українських умовах».

Загалом же, на його думку – це гарно розроблена багатоходівка. Перший крок і головна мета – заволодіти, як вже зазначалось, газонафтотранспортною системою. Завуальована ж ціль – допомогти Януковичу і посіяти неспокій.

Що ж до особи Івченко, то Шкіль говорить, що, той не є такою фігурою, аби «він міг там щось грати». Постановку питання Росією з використанням шантажу не сприймає: «Нафтопровід через Балтику? Будь-ласка – успіхів! Я наголошую – це все політичний проект».

Соціаліст Микола РУДЬКОВСЬКИЙ переконаний, що це не проект, а – війна. Але війна не за українську газову сферу, а за відстоювання національних інтересів, як їх бачить Росія: «Якщо керівництво держави не піде на серйозні геополітичні поступки, Росія встановить ціну на газ, яка не прийнятна для української економіки. Це призведе до кризи й до колапсу, я не виключаю навіть серйозних кадрових змін у зв’язку з економічною дестабілізацією. Вирішення питання можливе лише у переговорах.

Максимально висока критична ціна, яку скажімо, могла б оплачувати хімічна галузь – 120 доларів за тисячу кубічних метрів. Щоправда, й при цій цифрі у наступному році інфляція може становити до 13%, а падіння ВВП – до 5%. Все що вище – вже не є предметом обговорення й планування. Це просто хаос».

Поки що ефективних кроків з боку України для покращення ситуації він не бачить. Що ж до заяв пана Медвєдєва, то заступник голови правління «Газпрому» «має право робити будь-які заяви, бо представляє інтереси іншої держави. Зі свого боку, ми повинні перейматися, що говорять наші керівники. І коли українська сторона говорить, що ми не будемо й думати які кошти закласти в бюджет 2006 року для компенсації ціни на газ, це мене турбує набагато більше».

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику